W wielu przypadkach siła woli zbiega się zarówno z naszymi świadomymi, jak i nieświadomymi pragnieniami. Jednak czasami nasze świadome i nieświadome pragnienia są różne. Tak więc kończymy mówiąc jedno i robiąc drugie. Walczymy z naszą siłą woli, ponieważ nie wiemy w co inwestować. Aby rozwinąć siłę woli i jak najlepiej ją wykorzystać, musimy posiadać jasne cele.
Jednym z najbardziej niepokojących aspektów człowieka jest to, że często robimy to, co chcemy, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kiedy mówimy “mogę” lub “nie mogę”, tak naprawdę mówimy “chcę” lub “nie chcę”. Dlatego problem polega nie tylko na tym, żeby rozwinąć siłę woli. Problem polega również na tym, w jaki sposób rozpoznać nasze prawdziwe pragnienia w opcjach, które mamy.
Dlaczego tak ważne jest rozwijanie siły woli? Siła woli pozwala nam posiadać większą kontrolę nad naszym życiem. Możemy użyć siły woli, aby kierować naszym życiem w taki sposób, jak wskazuje na to nasze serce i przekonania. Oto pięć wskazówek, które pomogą rozwinąć siłę woli.
1. Znać i analizować siebie
Podstawową przesłanką rozwoju siły woli jest samopoznanie. Jak wskazaliśmy powyżej, czasami nawet nie wiemy, czego chcemy. Dlatego skupiamy się na celu, ale nasza siła woli nas zawodzi. Nie możemy utrzymać ani umocnić tego celu.
Typowym przykładem jest utrata masy ciała. Wiele osób nalega na to, a nawet może to osiągnąć, ale potem po prostu rezygnuje. Wiele innych poddaje się w ciągu kilku godzin. Jest tak dlatego, że kroki które podjęli by osiągnąć swój cel, były prawdopodobnie zbyt wymagające w stosunku do ich zasobów. W ten sposób ich siła woli zakończyła się na pierwszym zakręcie.
Z drugiej strony, być może w głębi duszy chcieli schudnąć z powodu, który nie zdołał powiązać włókien ich siły woli.
W tym przykładzie, podobnie jak w wielu innych, dana osoba nie rozpoznaje prawdziwego pragnienia (podobać się innym), więc ich siła woli odnosi porażkę. Dlatego tak ważne jest wykonanie introspekcyjnego ćwiczenia, aby lepiej poznać siebie i zdefiniować to, czego naprawdę chcesz. Oceń także, jak konstruktywne są Twoje pragnienia. Ułatwi to wysiłek, aby rozwinąć siłę woli.
2. Przezwyciężyć natychmiastową satysfakcję
Wielokrotnie rzeczy, które robimy powodując natychmiastową satysfakcję, są sprzeczne z tym, co musimy zrobić, aby osiągnąć długotrwałą satysfakcję. Jeśli potrzebujemy siły woli, aby podjąć decyzję to dlatego, że czeka nas coś nieprzyjemnego.
Alternatywą jest poddanie się chwilowej przyjemności i poddanie się natychmiastowemu pragnieniu lub rezygnacji z przyjemności długoterminowych celów. Dobrym przykładem jest palenie. Dylemat palaczy dotyczy tego, czy powinien teraz zapalić papierosa, czy też unikać przyjemności palenia tytoniu dla zadowolenia z pokonywania uzależnień i poprawy ich zdrowia. Staje się to tym trudniejsze, im dalszy jest nasz długoterminowy cel lub im więcej wątpliwości mamy na temat jego wykonalności.
3. Nagradzaj i wzmacniaj
Możesz rozwinąć siłę woli, dzieląc duże cele na małe, a następnie nagradzając siebie, gdy je osiągniesz. To wzmocnienie stanowi pożywienie dla Twojej siły woli. Musimy jednak uważać na to, jak nagradzamy siebie za nasze wysiłki.
Jeśli chcesz schudnąć, nie wynagradzaj się jedzeniem. Jeśli chcesz rzucić palenie, nie wynagradzaj się papierosem. Weź to do siebie bardzo poważnie. Daj sobie konstruktywną i pozytywną nagrodę.
4. Relaksacja: kluczowy czynnik, który może pomóc rozwinąć siłę woli
Kiedy robimy coś, co wywołuje niezadowolenie, doświadczamy wewnętrznego konfliktu. Odczuwamy irytujące napięcie emocjonalne, zwłaszcza na początku. Innymi słowy, jesteśmy zestresowani, a stres wymaga ujścia.
Techniki relaksacji bardzo pomagają w takich okolicznościach. Właściwe zarządzanie napięciem wewnętrznym jest jednym z głównych czynników sukcesu. Kiedy nasz poziom niepokoju wzrasta, nie ma nic lepszego niż skorzystanie z jednej z tych technik relaksacyjnych.
5. Miej pozytywne zapewnienia w gotowości
Pozytywne słowa i wiadomości są naprawdę potężne. Dlatego po prostu odżywiaj się nimi, aby rozwinąć siłę woli. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zapisz na piśmie powody, które skłoniły Cię do podjęcia decyzji. Pamiętaj, żeby mieć do nich łatwy dostęp.
Kiedy zapisujesz powody, dla których zdecydowałeś się coś zrobić, zrób to w zachęcający i pozytywny sposób. Podkreśl wszystkie dobre rzeczy, które wynikną z osiągnięcia Twojego celu. Wygodne jest również zapisywanie wiadomości lub wyrażeń, które Cię wzmacniają. W trudnych chwilach pomogą Ci skupić się na tym, co ważne.
Rozwój siły woli jest niezbędny do lepszego życia. Uczucie kontroli, które dzięki niej osiągamy, zasila naszą pewność siebie, miłość do nas samych i poczucie własnej wartości. To z kolei przygotowuje nas na większe wyzwania.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Baumeister, R. F., Vohs, K. D., & Tice, D. M. (2007). The strength model of willpower. Current Directions in Psychological Science. https://doi.org/10.1111/j.1467-8721.2007.00534.x
- Bénabou, R., & Tirole, J. (2004). Willpower and Personal Rules. Journal of Political Economy. https://doi.org/10.1086/421167
- Gailliot, M. T., & Baumeister, R. F. (2007). The physiology of willpower: Linking blood glucose to self-control. Personality and Social Psychology Review. https://doi.org/10.1177/1088868307303030
- Mischel, W., Ayduk, O., Berman, M. G., Casey, B. J., Gotlib, I. H., Jonides, J., … Shoda, Y. (2011). “Willpower” over the life span: Decomposing self-regulation. Social Cognitive and Affective Neuroscience. https://doi.org/10.1093/scan/nsq081