Panseksualizm - czy wiesz czym jest to zjawisko?

Panseksualizm - czy wiesz czym jest to zjawisko?

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2019

Od wieków podzieliliśmy nasze społeczeństwo na dwie płci: mężczyznę i kobietę. Wszyscy są włączani do jednej z tych dwóch kategorii, gdy się rodzą. Zgodnie z tym podziałem mężczyźni powinni czuć pociąg do kobiet, a kobiety powinny czuć pociąg do mężczyzn. Jednak ludzkie spektrum seksualności jest o wiele szersze. To tutaj pojawiają się różne orientacje seksualne, takie jak panseksualizm. Ale czym jest panseksualizm?

Ewolucja ludzkiej seksualności

Jeśli dana osoba urodziła się z męskimi narządami płciowymi, jest uważana za mężczyznę. To samo dotyczy kobiet. Zgodnie z tym istnieją tylko dwie możliwe opcje w ludzkiej seksualności. Wszystko jest czarne albo białe.

Na szczęście, wraz z postępem naszego społeczeństwa, uświadomiliśmy sobie szeroki wachlarz możliwości dotyczących ludzkiej seksualności. To dwukolorowe widmo ewoluowało na wiele innych kolorów.

W dzisiejszych czasach możemy rozróżnić heteroseksualność, homoseksualizm, biseksualizm, transseksualność, panseksualizm etc. Dlatego sposób w jaki ludzie odczuwają pociąg do innych, niezależnie od tego, czy są tej samej płci czy też nie, jest bardzo zróżnicowany.

Panseksualizm

Panseksualizm w relacjach międzyludzkich

Panseksualizm to orientacja seksualna charakteryzująca się fizycznym i emocjonalnym pociągiem do osoby, niezależnie od jej płci lub tożsamości płciowej. W związku z tym, panseksualizm stanowi najbardziej wolny sposób, w jaki można poczuć relacje między ludźmi. Istnieje mniej reguł, jeśli chodzi o panseksualność.

Ten rodzaj orientacji seksualnej nie jest restrykcyjny. Osoby, które należą do płci podwójnej, osoby, które identyfikują się jako mężczyzna lub kobieta, a także niebinarne płcie, mogą być panseksualne.

Różnica między panseksualizmem a biseksualnością

Biorąc pod uwagę te definicje, różnica między panseksualizmem a biseksualnością może być nieco dezorientująca. Główną cechą panseksualności jest to, że, jak już powiedzieliśmy, obejmuje ona rodzaje inne niż binarne.

Osoba biseksualna jest zainteresowana zarówno mężczyznami, jak i kobietami. Dlatego osoby biseksualne kojarzą wszystkich z konkretną płcią. Kobiety to kobiety, a mężczyźni – mężczyźni. Dlatego biseksualiści nadal uznają istnienie płci związanej z każdą osobą za coś ważnego w ich atrakcyjności.

Z drugiej strony osoby panseksualne nie biorą pod uwagę płci ani tożsamości płciowej danej osoby. Po prostu, osoba panseksualna odczuwa fizyczną i emocjonalną atrakcję w stosunku do osoby, niezależnie od tych rzeczy.

Nieznana orientacja seksualna

Ze względu na trudność w zrozumieniu tego rodzaju orientacji seksualnej i względnej nowości tego terminu, wiele osób nie słyszało o panseksualności. Inni uważają, że jest to bardziej romantyczny pomysł niż heteroseksualizm czy homoseksualizm i coś, co jest bardziej idylliczne niż prawdziwe.

Z tego powodu wielu ludzi powszechnie uważa panseksualizm za modę. Dlatego wielu ludzi wierzy, że ta orientacja nie jest autentyczną orientacją seksualną. Zamiast tego postrzegają to jako czyjś sposób przyciągnięcia uwagi lub próbę odróżnienia się od innych.

Panseksualizm

Panseksualizm dzisiaj

Dzisiaj kino, literatura i telewizja odwołują się już do tej orientacji seksualnej. Jako przykład, kilka postaci słynnego serialu science fiction Doctor Who zostały zdefiniowane jako osoby panseksualne. Cykl odbywa się w odległym, futurystycznym wszechświecie. Wewnątrz tego wszechświata postać Jacka Harknessa nie klasyfikuje ludzi na kobiety i mężczyzn.

Z drugiej strony panseksualizm pojawił się również w słynnym programie telewizyjnym Seks w wielkim mieście. Program stwierdził, że była to orientacja seksualna nowego tysiąclecia.

Można również znaleźć bohaterów komiksu, którzy są panseksualni, takich jak Wade W. Wilson, znany również jako Deadpool. Ten słynny antybohater Marvela jest doskonałym przykładem panseksualności. Nie identyfikuje się z określoną orientacją seksualną. Deadpool uważa, że ​​ludzie są atrakcyjni, niezależnie od tożsamości płciowej czy płci.

To może Cię zainteresować ...
Orientacja seksualna: poznaj labirynt jej rodzajów
Piękno umysłuPrzeczytaj na Piękno umysłu
Orientacja seksualna: poznaj labirynt jej rodzajów

Orientacja seksualna i pociąg seksualny rozwijają się w wieku 12 do 16 lat. Dzieli się na cztery grupy, ale można wymienić dziesiątki jej rodzajów.