Partner współodpowiedzialny - osoba, która promuje pozytywne zmiany

Partner współodpowiedzialny może być wielką pomocą w promowaniu zmian w niektórych aspektach życia osoby, której pomaga.
Partner współodpowiedzialny - osoba, która promuje pozytywne zmiany
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 05 marca, 2023

Partner współodpowiedzialny może być wspaniałym sprzymierzeńcem, gdy chcemy dokonać poważnych zmian. Wniosek ten można wyciągnąć na bazie danych na temat rezultatów działania Anonimowych Alkoholików i innych grup samopomocy. Rzeczywiście, obecność osoby wspomagającej może zrobić naprawdę dużą różnicę w postępach danej osoby.

Co ciekawe, niewiele osób naturalnie szuka tego rodzaju sojuszu. Ci, którzy go szukają, zazwyczaj robią to spontanicznie, bez wyraźnego określenia roli drugiej osoby i bez żądania jakiegokolwiek zaangażowania.

Jednak posiadanie solidnego wsparcia w sytuacjach, w których przeważa niepewność, może mieć znaczenie. Wartość pomocy ze strony osoby trzeciej może być w dzisiejszych czasach nieoceniona dla osiągnięcia zmiany w określonych aspektach.

„Kto nie wie, którędy iść do morza, musi mieć rzekę za towarzysza”.

-John Ray-

Współpracownicy rozmawiają
Partnerem współodpowiedzialnym jest zwykle bliski znajomy lub krewny osoby proszącej o pomoc.

Partner współodpowiedzialny

Współodpowiedzialny partner to osoba, która jest gotowa udzielić pomocy na wiele sposobów. Nie jest trenerem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Pełni jednak rolę drugoplanową. Jego główną funkcją jest towarzyszenie i nadzorowanie postępów.

W idealnej sytuacji współodpowiedzialny partner powinien mieć doświadczenie w dziedzinie, w której udziela pomocy. Nie musi być specjalistą, ale ważne jest, aby posiadał odpowiedni poziom wyszkolenia.

Na przykład, jeśli plan ma pomóc poprawić czyjąś sytuację finansową, przyda się, jeśli ma w tej dziedzinie pewną wiedzę. Jeśli nie, może razem uda im się znaleźć kogoś, kto to udzieli takiego wsparcia.

Współodpowiedzialny partner nie „adoptuje” ani nie bierze odpowiedzialności za drugą osobę. Zamiast tego towarzyszy jej w odpowiednim czasie i oferuje konkretne wsparcie w określonych aspektach życia. Nie ponosi odpowiedzialności za działania osoby, którą wspiera.

Formy współodpowiedzialności

W przypadku każdego celu, który sobie wyznaczysz, możesz poprosić o pomoc współodpowiedzialnego partnera. Organizacje wykorzystują te liczby, aby towarzyszyć nowym pracownikom i udzielać im wskazówek. W tym przypadku ich rolą jest zaznajomienie nowo zatrudnionego ze sposobem działania firmy, innymi pracownikami i wszystkim, co wiąże się z pracą.

Coś podobnego można zrobić w innych dziedzinach życia. Na przykład, gdy dana osoba znajduje się w podobnej sytuacji jak nowy pracownik, ponieważ nie jest dla niej do końca jasne, co i jak ma zrobić. Może to dotyczyć sytuacji takich jak na przykład:

  • Zdobywanie pracy.
  • Spłacanie długów.
  • Wdrożenie diety.
  • Włączenie do rutyny aktywności fizycznej.
  • Porzucenie złego nawyku.
  • Lepsze zarządzanie czasem.
  • Utrzymanie dyscypliny w określonym aspekcie, takim jak prowadzenie szkolenia lub kursu.
  • Nadrabianie zaległości w oczekujących zadaniach.

Z reguły pomoc współodpowiedzialnego partnera może być przydatna w działaniach, które wiążą się z problemami do rozwiązania lub trudnościami do pokonania, które nie są szczególnie skomplikowane.

Rozmawiający współpracownicy
Pomoc współodpowiedzialnego partnera jest tymczasowa i ograniczona do określonego obszaru lub celu.

Współodpowiedzialni partnerzy

Jeśli problematyczna sytuacja jest wyjątkowo poważna lub zawiera głębokie aspekty, najlepiej jest poszukać profesjonalnej pomocy. Współodpowiedzialni partnerzy są odpowiedzialni jedynie za promowanie konkretnych zmian, których dana osoba nie była w stanie osiągnąć samodzielnie. Co więcej, ich pomoc jest tymczasowa i ogranicza się do działania w jednej konkretnej sprawie.

To osoba potrzebująca pomocy musi zdecydować, kto mógłby być jej współodpowiedzialnym partnerem. Powinna mu jasno powiedzieć, w jaki sposób miałaby wyglądać pomoc, której potrzebuje. Może to być na przykład motywowanie jej do wytrwania, wspieranie sugestiami osiągnięcia konkretnego celu, słuchanie i udzielanie wskazówek, towarzyszenie w określonym procesie itp.

Współodpowiedzialnym partnerem z reguły staje się bliski przyjaciel lub krewny. Obie osoby muszą uzgodnić godziny, w których będą dla siebie dostępne i termin zakończenia wsparcia. Ważne jest, aby współodpowiedzialny partner otrzymał jakąś rekompensatę (najlepiej niepieniężną), albo zaproponował w zamian jakąś usługę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acuña San Martín, M. (2013). El principio de corresponsabilidad parental. Revista de derecho (Coquimbo), 20(2), 21-59.
  • Barra Almagia, E. (2012). Influencia de la autoestima y del apoyo social percibido sobre el bienestar psicológico de estudiantes universitarios chilenos. Diversitas: perspectivas en psicología, 8(1), 29-38.
  • Roales-Nieto, J. G. (2009). Cambio social y cambio personal. Estudio preliminar del cambio en valores en una muestra intergeneracional. International Journal of Psychology and Psychological Therapy, 9(3), 395.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.