Co to jest komórka? Co jest stolicą Twojego kraju? Ile planet znajduje się w Układzie Słonecznym? Kto jest prezydentem Stanów Zjednoczonych? Ile jest liczb nieparzystych od zera do dziesięciu? Jaki jest Twoj adres domowy? Rodzaj pamięci przechowującej informacje potrzebne do odpowiedzi na każde z tych pytań jest znany jako pamięć semantyczna.
Pamięć semantyczna to rodzaj pamięci długotrwałej. Dzięki niej zapamiętujesz cyferki, gramatykę języka, litery alfabetu i inne podobne rzeczy. Jest to niezwykły system wsparcia, z którego korzystasz na co dzień.
Co to jest pamięć semantyczna?
Pamięć semantyczna to pamięć długotrwała, która umożliwia kodowanie, konsolidowanie, przechowywanie i przywoływanie znaczeń i faktów dotyczących świata. Działa jako miejsce do przechowywania Twojej wiedzy o środowisku.
Dlatego jest to rodzaj pamięci jawnej lub deklaratywnej. Mówimy, że informacje są jawne, ponieważ można je pobrać dobrowolnie i w dowolnym momencie. Mówimy również, że jest deklaratywna, ponieważ można ją zwerbalizować lub wyjaśnić.
Spróbuj na przykład odpowiedzieć na następujące pytanie: Jak nazywa się galaktyka, w której żyjemy? Aby odpowiedzieć, trzeba było świadomie zapamiętać tę informację i przeszukać swoją wiedzę w celu znalezienia najbardziej prawdopodobnej odpowiedzi.
Ważne jest, aby nie mylić pamięci semantycznej z pamięcią epizodyczną, która jest innym podtypem pamięci jawnej. Pamięć epizodyczna odnosi się do wydarzeń, które przydarzyły Ci się w określonym miejscu i czasie, podczas gdy pamięć semantyczna odnosi się do ogólnej lub szczegółowej wiedzy o świecie, którą posiadasz.
W pamięci epizodycznej istnieje wyraźne odniesienie do czasu, przestrzeni i jaźni. Natomiast w pamięci semantycznej to odniesienie znika. Chcesz to sprawdzić? Odpowiedz na następujące pytania: Którego dnia (lub w którym roku) i gdzie dowiedziałeś się, że dwa plus dwa równa się cztery? W jaki dzień i gdzie świętowałeś ukończenie szkoły?
Jak widać, dokładniejsze zlokalizowanie posiadanej wiedzy w czasie i przestrzeni jest bardziej skomplikowane. Na przykład wiesz, co to jest dwa plus dwa, ale nie wiesz dokładnie, w którym momencie dowiedziałeś się o tym fakcie.
Jednak z pamięcią epizodyczną dzieje się odwrotnie, ponieważ przestrzeń i czas są potrzebne. Dlatego łatwiej Ci zapamiętać dzień i miejsce, w którym ukończyłeś szkołę lub uczelnię, jak to miejsce było udekorowane i kto tam był.
Charakterystyka pamięci semantycznej
Wspominaliśmy o niektórych cechach pamięci semantycznej. Czy możesz je opisać? Jeśli tak, to używasz do tego… pamięci semantycznej. Korzystając z tego, co pamiętasz z tekstu o pamięci semantycznej, wykorzystujesz ją.
Kluczową cechą pamięci semantycznej jest to, że koduje, konsoliduje, przechowuje i odzyskuje wiedzę, koncepcje, znaczenia i rozumienie świata, innych lub nas samych. Dzięki niej wiesz, jaki jest świat, ile masz lat i jak zachowuje się Twój krewny w danej sytuacji. Można w niej zmieścić wiedzę o wydarzeniach historycznych, takich jak I wojna światowa.
Zrozumienie środowiska
Pamięć semantyczna pozwala zrozumieć otoczenie, a także siebie. Pomaga Ci zastanowić się nad swoimi osobistymi cechami. Zapisane w niej koncepcje dają podstawę do budowania przekonań, wiedzy, oczekiwań i pomysłów.
Pamięć semantyczna nie wymaga odniesienia czasowego ani przestrzennego, aby móc się skonfigurować. Na przykład wiedza, że Europa jest kontynentem, nie wymaga przestrzennego ani czasowego doświadczenia Europy. Wystarczy przeczytać książkę lub zobaczyć mapę świata. Aby odzyskać te informacje, nie trzeba pamiętać miejsca ani chwili, wystarczy przypomnieć sobie koncepcję i informacje, które przeczytano lub usłyszano o Europie.
Ten proces przypominania sobie prowadzi do innej cechy, świadomości. Uzyskując dostęp lub rekonstruując informacje, które zakodowała Twoja pamięć semantyczna, robisz to celowo, w tym sensie, że zaczynasz szukać w zgromadzonej wiedzy informacji, których potrzebujesz. Na przykład, co to jest Europa lub gdzie się znajduje.
Pamięć semantyczna charakteryzuje się również utrzymywaniem pamięci o Twoich reprezentacjach wiedzy semantycznej. Są to reprezentacje słów, rzeczy i ich właściwości, które pomagają zrozumieć świat i ułatwiają interakcję z nim.
Zaburzenia towarzyszące
Zaburzenia i choroby związane z pamięcią semantyczną
Jakie zaburzenia, choroby lub zmiany mogą wpływać na pamięć semantyczną? Przyjrzyjmy się niektórym z nich:
- Choroba Alzheimera. To zaburzenie neurodegeneracyjne charakteryzuje się upośledzeniem pamięci – wśród innych objawów. Wpływa to nie tylko na pamięć epizodyczną, ale także na pamięć semantyczną. W konsekwencji osoba może zapomnieć, jaki jest rok, ile ma lat i jak się nazywa.
- Demencja semantyczna. Ta demencja jest identyfikowana przez postępujące pogorszenie zdolności rozpoznawania przedmiotów i rozumienia słów. Aby rozpoznać przedmiot lub poznać znaczenie słowa, potrzebna jest pamięć semantyczna.
- Amnezja. Amnezję można odróżnić od niezdolności do zapamiętywania (amnezja wsteczna) lub niezdolności do przechowywania nowych informacji lub wiedzy (amnezja następcza) . Osoba z amnezją zapomina nie tylko o wydarzeniach ze swojego życia, ale także o wiedzy, jaką posiadała na temat określonej dziedziny wiedzy, czy też świata w ogóle.
- Urazy głowy. Silny cios, który uszkadza regiony mózgu zaangażowane w pamięć semantyczną, takie jak płat skroniowy lub hipokamp, może powodować dysfunkcje lub zmiany w tego typu pamięci, uniemożliwiając odzyskanie wspomnień.
Wreszcie pamięć semantyczna pozwala na odzyskanie znaczeń i pojęć bez potrzeby uciekania się do konkretnego doświadczenia lub zaczynania od niego. Nie jest reprezentowana w kategoriach czasowych ani przestrzennych, a pochodzenie zawartych w niej informacji jest rozproszone, ponieważ jego pochodzenie nie jest jasne, gdy je pobierasz. Ten specyficzny rodzaj pamięci jest ogniwem łączącym Cię ze światem i jego zjawiskami.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Baddeley, A. D., Eysenck, M. W., & Anderson, M. C. (201o). La memoria. Alianza Editorial.
- Montefinese, M., Ambrosini, E., Fairfield, B., & Mammarella, N. (2013). Semantic memory: A feature-based analysis and new norms for Italian. Behavior research methods, 45(2), 440-461.
- Schendan, H. E. (2012). Semantic Memory. Encyclopedia of Human Behavior, 350–358. doi:10.1016/b978-0-12-375000-6.00315-3
- Vivas, J. (2009). Modelos de memoria semántica En J. Vivas (Comp.). Evaluación de redes semánticas. Instrumentos y aplicaciones.