Choroba Alzheimera: porady i pomoc dla krewnych

Jeśli masz krewnego cierpiącego na chorobę Alzheimera, oto kilka wskazówek, jak się nim opiekować, a także zrozumieć samą chorobę.
Choroba Alzheimera: porady i pomoc dla krewnych
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Sofia Alcausa Hidalgo

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W dzisiejszym artykule chcemy porozmawiać o chorobie Alzheimera, skupiając się na jej fazach i sposobie identyfikacji niektórych objawów wskazujących na to, że dana osoba może cierpieć na to zaburzenie. Ponadto oferujemy kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z sytuacją w najlepszy możliwy sposób. Pokażemy, jak może wyglądać pomoc dla krewnych.

Etapy choroby Alzheimera

Według Fundacji Alzheimera w Hiszpanii, pacjent z chorobą Alzheimera ma średnio od 10 do 12 lat życia po zdiagnozowaniu.

Choroba Alzheimera ma powolną, ale postępującą ewolucję, w której stopniowo autonomia osoby maleje, aż staje się ona całkowicie zależna.

Gdy choroba zaatakuje, mogą pojawić się różne trudności i wątpliwości. Co więcej, całe środowisko chorego będzie musiało zostać zreorganizowane, aby uniknąć wszelkiego rodzaju szkód i ułatwić radzenie sobie ze skomplikowanymi sytuacjami.

Mężczyzna w jednym z etapów choroby Alzheimera.

Istnieją zasadniczo trzy etapy ewolucji choroby Alzheimera

  • Wczesny (łagodny) etap. Ta faza charakteryzuje się tym, że pacjent zapomina o codziennych rzeczach, takich jak spotkania, nazwiska, płacenie rachunków. Mają tendencję do doświadczania wahań nastroju i mogą się złościć, gdy zdają sobie sprawę ze swoich błędów. Mają również tendencję do zamykania się w sobie i stają się mniej towarzyskie. Ponadto zaczynają mieć problemy z komunikacją. Na przykład nie mogą znaleźć właściwych słów lub nie są w stanie dobrze śledzić rozmowy. Ogólnie rzecz biorąc, w tej fazie pacjent nadal czuje się dobrze, nadal ma odpowiednie rozumowanie i może bez problemów prowadzić swoje codzienne życie, w tym pracę.
  • Etap środkowy (umiarkowany). W tej fazie osoba cierpi na silne pogorszenie pamięci. Zapominają niedawne wydarzenia i choć pamiętają przeszłość, czasami nie potrafią ułożyć wydarzeń w odpowiedniej kolejności. Często pytają o zmarłych krewnych i doświadczają halucynacji i pewnych lęków. Są też zazwyczaj agresywni. Mówią coraz mniej, mają ograniczone słownictwo i mają tendencję do powtarzania tych samych zwrotów. Ponadto mają trudności z koordynacją ruchów, takich jak zapinanie guzików i trzymanie sztućców. Często przewracają się i wpadają na różne rzeczy. Ich codzienne życie staje się coraz trudniejsze.
  • Późny (ciężki) etap. W tej fazie pacjent jest całkowicie zależny od osób, które się nim opiekują. Całkowicie stracili pamięć i nie potrafią odróżnić przeszłości od teraźniejszości. Nie rozpoznają swoich dzieci, małżonka ani reszty rodziny. Ich nastroje są niezwykle nieprzewidywalne. Już nie mówią, tylko gaworzą niezrozumiale. Co więcej, nie są w stanie nic zrobić. Większość czasu spędzają w łóżku.

Wczesna diagnoza

Niezbędne jest jak najszybsze udanie się do lekarza. W ten sposób można postępować zgodnie z odpowiednimi wskazówkami dotyczącymi utraty autonomii przez chorego. Można również wybrać odpowiednie leczenie i tym samym znaleźć pomoc dla krewnych. Co więcej, należy im rzekazać jak najwięcej informacji, zarówno na temat rokowania i rozwoju choroby, jak i nawyków lub zaleceń, których powinni przestrzegać.

Kobieta z demencją wpatrująca się w podłogę.

Porady dotyczące postępowania z osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera

  • Trzymaj się z nimi tej samej rutyny.
  • Nie karć ich.
  • Nie bierz do siebie niczego, co mówią lub robią. Ich błędy są produktem ich choroby.
  • Nigdy nie kłóć się z nimi. Staraj się zachować spokój.
  • Chwal ich za ich osiągnięcia. Zachęcaj ich i ucz, ale nigdy ich nie zawstydzaj. Pomóż im z poczuciem własnej wartości. Na przykład zostaw im niewielką sumę pieniędzy do zarządzania i zaangażuj ich w rodzinne spotkania i rozmowy.
  • Niech przyjmą własny rytm.
  • Okaż im uczucia.

Musisz zadbać o siebie

Niezwykle ważne jest, abyś był świadomy, że jeśli jesteś krewnym opiekującym się osobą z chorobą Alzheimera, musisz o siebie zadbać.

Dlatego znajdź oparcie w ludziach wokół Ciebie. Porozmawiaj o tym, jak się czujesz i jak choroba wpływa na Ciebie. Pozwól sobie na trochę wolnego czasu. Te środki są niezbędne. Pamiętaj, że jeśli masz być wsparciem i dać pomoc dla krewnych, musisz też być zdrowy.

Jak dotąd nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy można zapobiegać chorobie Alzheimera, czy nie. Jednak ćwiczenia fizyczne i dieta, utrzymywanie więzi społecznych i intelektualna aktywność umysłowa mogą w niektórych przypadkach pomóc opóźnić początek i postęp choroby.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.