Oznaki, że Twoje zdrowie psychiczne jest zagrożone

Zestresowana kobieta reprezentująca zdrowie psychiczne w niebezpieczeństwie.

Ocena stanu zdrowia psychicznego to złożone zadanie. Ponieważ jest to powiązane z tym, co dzieje się w Tobie, i to Ty dokonujesz oceny, w takiej sytuacji zawsze istnieje aspekt subiektywności. Możesz przeceniać lub niedoceniać własne zachowania, które są rażące lub problematyczne. Możesz też zbagatelizować oznaki, że Twoje zdrowie psychiczne jest zagrożone.

Twoje postrzeganie rzeczywistości zmienia się, gdy Twoje zdrowie psychiczne jest zagrożone. Możesz na przykład nie zdawać sobie sprawy, że stałeś się wycofany. Jeśli ktoś zwróci Ci na to uwagę, prawdopodobnie przypiszesz to przepracowaniu lub niechęci innych ludzi do wysłuchania Cię, a nie depresji.

Z reguły zdrowie psychiczne pogarsza się stopniowo i prawie zawsze niezauważalnie. Dlatego, podobnie jak w przypadku niektórych innych problemów ze zdrowiem fizycznym, nie zdajesz sobie sprawy, jak poważne jest pogorszenie Twojego stanu zdrowia psychicznego, dopóki nie jest ono bardzo zaawansowane. Aby temu zapobiec, zwróć uwagę na kilka następujących oznak, że Twoje zdrowie psychiczne jest zagrożone.

Życie jest jak jazda na rowerze. Aby zachować równowagę, musisz się poruszać”.

-Albert Einstein-

wyczerpana kobieta
Ciągłe wyczerpanie bez uzasadnionej przyczyny może wskazywać, że Twoje zdrowie psychiczne jest zagrożone.

Oznaki, że Twoje zdrowie psychiczne jest zagrożone

1. Ciągłe uczucie zmęczenia i braku energii

Jedną z oznak, że Twoje zdrowie psychiczne jest zagrożone, jest uczucie zmęczenia przez większość czasu. Czujesz się tak, jakbyś nie miał energii do wykonywania swoich normalnych czynności. Jeśli nie masz powodu do aż takiego zmęczenia, może to być manifestacja emocjonalna.

Depresja i niepokój mogą powodować zmęczenie i znużenie. Dlatego ważne jest, aby zadać sobie pytanie, czy jest w Twoim życiu coś, co sprawia, że czujesz się smutny, rozczarowany lub zmartwiony. To może być kluczowe.

2. Kłopoty ze snem

W dzisiejszych czasach sen stał się luksusem. Problemy ze snem są bardzo powszechne. Jednak czym innym jest cierpieć na sporadyczną bezsenność, a czym innym jest doświadczać jej często. Jeśli masz problemy z zasypianiem, możliwe, że jest coś, co sprawia, że czujesz się nieswojo.

Powinieneś być szczególnie uważny, jeśli Twoje problemy ze snem zdarzają się często. Zaburzenia snu to objaw, który wyraźnie odzwierciedla problemy ze zdrowiem psychicznym. Jeśli więc często cierpisz na bezsenność, powinieneś podjąć natychmiastowe działania. Nie ignoruj tego.

3. Prokrastynacja

Prokrastynacja pokazuje pewną lukę między myślą, emocjami i działaniem. Pojawia się, gdy odkładamy na czas nieokreślony swoje działania, zadania lub zobowiązania. Robimy tak, ponieważ czujemy się zbyt leniwi, aby je wykonać – a przynajmniej tak sobie mówimy.

To normalne, że od czasu do czasu odkładasz pewne czynności na później. Powinno to budzić niepokój tylko wtedy, gdy zdarza się to często. Może to oznaczać, że stawiasz sobie niezwykle ambitne cele lub że bardzo trudno jest Ci podjąć działania. Jeśli tak jest, to nie ma to nic wspólnego z lenistwem, ale z Twoim stanem umysłu.

4. Somatyzacja

Umysł i ciało tworzą jedność. Dlatego to, co dzieje się w jednym wymiarze, ostatecznie wpływa na drugi. Niektóre problemy ze zdrowiem fizycznym są często związane z problemami ze zdrowiem psychicznym. Jeśli pojawiają się często, zwróć na nie uwagę. W szczególności obserwuj następujące objawy:

  • Bóle głowy.
  • Problemy skórne.
  • Problemy trawienne.
  • Bóle mięśni.
  • Częste przeziębienia lub infekcje.

5. Konflikty interpersonalne

Często zdarza się, że pogorszenie zdrowia psychicznego objawia się wzrostem konfliktów z innymi ludźmi. Na przykład możesz czuć, że nikt Cię nie rozumie lub że jesteś otoczony przez aroganckich narcyzów. Być może tak jest, ale istnieje również możliwość, że ciągłe napięcie z innymi jest wynikiem konfliktu z samym sobą, którego nie rozwiązałeś.

6. Izolacja

Jeśli zauważysz, że mniej lubisz towarzystwo ludzi, a wcześniej było zupełnie inaczej, możliwe, że Twoje zdrowie psychiczne jest zagrożone.

Nie ma to nic wspólnego z tym, czy jesteś ekstrawertykiem, czy introwertykiem, ale z tendencją do izolowania się od innych z powodu uczucia odrzucenia lub strachu, który odczuwasz. Jeśli zdasz sobie sprawę, że jesteś w takiej sytuacji, nadszedł czas, aby przeanalizować swój stan zdrowia.

człowiek myśli
Izolacja i skłonność do zamykania się w sobie jest zazwyczaj sygnałem alarmowym.

7. Zmiany nawyków żywieniowych

Prawie każdy od czasu do czasu nadmiernie sobie pobłaża. Jedzenie lub picie od czasu do czasu jest efektem lekkomyślności. Niekoniecznie jest to problematyczne. Ponownie, liczy się to, jak często te epizody występują. Jeśli są częste, mogą być problemem.

Upewnij się, że nie ignorujesz żadnego z powyższych znaków. Zwracaj uwagę na czynniki, które powodują częsty dyskomfort. Wreszcie, jeśli nie możesz samodzielnie zidentyfikować problemu i jego rozwiązania, mądrze jest poprosić o pomoc profesjonalistę.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Ramírez, F. B., Misol, R. C., Bentata, L. C., Alonso, M. D. C. F., Campayo, J. G., Franco, C. M., … & del PAPPS, G. D. S. M. (2018). Prevención de los trastornos de la salud mental en atención primaria. Actualización PAPPS 2018. Atención primaria, 50 (Suppl 1), 83.
  • Sarrais, F., & de Castro Manglano, P.. (2007). El insomnio. Anales del Sistema Sanitario de Navarra30(Supl. 1), 121-134. Recuperado en 09 de diciembre de 2022, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1137-66272007000200011&lng=es&tlng=es.
Scroll to Top