Osoby w wieku średnim są zazwyczaj najszczęśliwsze

Osoby w wieku średnim są zazwyczaj najszczęśliwsze

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2020

“Wiek średni” to etap między 40. a 60. rokiem życia. Do niedawna uważano, że charakteryzował go kryzys, przez który przechodziła każda osoba w średnim wieku. Jednak kilka badań wykazało, że nie jest to prawda. Co więcej, rzeczywistość jest zgoła inna. Wszystko wskazuje na to, że osoby w wieku średnim są najszczęśliwsze ze wszystkich grup wiekowych.

Obecnie spodziewana długość życia jest o wiele większa niż kiedyś. Możesz w to wierzyć lub nie, ale w przeszłości dożycie do 50. roku życia graniczyło z cudem. Z kolei dziś osoby w wieku średnim w większości spokojnie przekraczają tą granicę.

Wszystko to sprawiło, że pojęcie “młodość” nabrało nowego znaczenia. Ludzie zawierają związki małżeńskie i decydują się na dzieci kiedy są starsi.

“Jedna z wielu rzeczy, o których nikt nie wspomina mówiąc o wieku średnim, to fakt, że to miła odmiana odbycia młodym.”

-William Feather-

Kobieta pijąca herbatę

Godne zaufania badanie

Naukowcy Nancy Galambos, Harvey Krahn i Matt Johnson z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie przeprowadzili badanie dotyczące szczęścia w różnych grupach wiekowych.

Aby przeprowadzić to badanie, stworzyli dwie oddzielne grupy. Pierwsza z nich składała się z osób w wieku od 18. do 43. roku życia. Z kolei w drugiej znajdowały się osoby od 23. do 37. roku życia.

Badanie brało pod uwagę ważne kamienie milowe w życiu człowieka, takie jak zmiana stanu cywilnego, aspekty związane ze zdrowiem, aspekty związane z pracą, itp.

W badaniu stwierdzono pięć ciekawych kwestii:

  • Większość osób twierdziła, że w wieku 40 lat jest szczęśliwsza niż gdy miała 18 lat.
  • Osoby, które były w związkach małżeńskich i miały pracę były zazwyczaj szczęśliwsze. Poza tym były również zdrowsze.
  • Nie odkryto żadnych dowodów wskazujących na to, że istnieje coś takiego jak kryzys wieku średniego.
  • Ogólnie rzecz biorąc, ludzie czują się szczęśliwsi po ukończeniu 40. roku życia.
  • Po ukończeniu 30. roku życia samopoczucie ludzi zazwyczaj zaczyna się poprawiać.
Kobieta na tle zachodu słońca

Mit kryzysu wieku średniego

Mniej więcej trzy dekady temu termin “kryzys wieku średniego” zaczął zdobywać coraz większą popularność. W pewnym momencie praktycznie wszyscy ludzie o nim mówili i się go obawiali. Termin ten wiązał się z przekonaniem, że ukończenie 40. roku życia wywoływało znaczący ból i cierpienie.

Osoby, które kończyły czterdziestkę, odczuwały zazwyczaj smutek i pogrążały się w nostalgii, ponieważ ich życie przemijało zbyt szybko. W konsekwencji osoby w wieku średnim (czterdziestolatkowie) zaczynali robić niedojrzałe i dziecinne rzeczy, aby “ponownie poczuć młodość”.

Termin ten wziął się od badania przeprowadzonego przez Andrew Oswalda, profesora ekonomii na Uniwersytecie Warwick. Uważa on, że szczęście ma kształt litery “U”. Szczęście osiąga swój szczyt około 20. roku życia, a następnie około 70. roku życia. Ludzie czują się najmniej szczęśliwi w okolicy 40. roku życia.

Jednak wiele innych badań (w tym to z Uniwersytetu Alberty) udowadnia, że to nieprawda. Dzięki tym badaniom odkryto, że gdy ludzie osiągają wiek średni, ich ogólne samopoczucie poprawia się i staje się bardziej stabilne. Oznacza to, że w rzeczywistości osoby z wieku średnim zaczynają w końcu żyć pełnią życia.

“Wiek jest kwestią wyższości ducha nad materią. Jeśli nie przeszkadza, to nie ma znaczenia.”

-Mark Twain-

Szczęśliwy mężczyzna - osoby w wieku średnim

Czy osoby w wieku średnim są rzeczywiście szczęśliwsze?

Zarówno dłuższa średnia długość życia, jak i zmiany zachodzące w rozumieniu terminu “młodość” sprawiły, że dzisiejsi czterdziestolatkowie żyją zupełnie inaczej. Obecnie rzadko kiedy można natrafić na ludzi w wieku średnim przechodzących przez kryzys wywołany jedynie przez wiek.

Dzieje się coś zupełnie innego. To moment, w którym ludzie zaczynają żyć jak nigdy wcześniej.

Kiedy jesteśmy nastolatkami, nasz brak doświadczenia i złe panowanie nad emocjami sprawiają, że doświadczamy trudnych sytuacji. Na tym etapie popełnianie błędów jest całkowicie normalne. Jednak należy zauważyć, że młodzi ludzie, ogólnie rzecz biorąc, powinni mieć na tyle siły i motywacji, aby przezwyciężyć problemy, które pojawiają się na ich drodze.

Jedno jest pewne: młodość nie oznacza stabilności, jasności i spokoju. To tłumaczy dlaczego to idealny moment na popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków.

Z czasem poprawia się nasza umiejętność analizowania i przemyśliwania różnych kwestii. Dzięki temu stajemy się mniej podatni na działania pełne irytacji, irracjonalności i impulsywności. Koniec końców uczymy się kontrolować własne emocje i wyrażać je w asertywny sposób.

Cała ta równowaga i kontrola sprawia, że ludzie w wieku średnim czują się o wiele szczęśliwsi niż wcześniej. Jednak należy zauważyć, że zawsze pojawiają się wyjątki od reguły. Niektórzy ludzie w wieku średnim mogą czuć się zupełnie inaczej. Jednak ogólnie rzecz biorąc takie połączenie doświadczenia i żywotności poprawia samopoczucie.

“Po cóż mamy rozmyślać, czym jest starość sędziwa? Lepiej znać życia treść, niż jego lata obliczać.”

-Auzoniusz-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.