Toksyczne osoby: dlaczego wydają się nam atrakcyjne?

Toksyczne osoby: dlaczego wydają się nam atrakcyjne?

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2020

Nie powinniśmy akceptować jakiejkolwiek “uwarunkowanej” miłości, która jest pełna odrzucenia i złego traktowania. Toksyczne osoby przyciągają nas, gdy nie kochamy i nie szanujemy samych siebie.

Kiedy pozostawimy nasze poczucie własnej wartości w rękach osób, które lubią nas kontrolować i sprawować nad nami władzę, możemy poczuć, że chcemy je odzyskać. To jasny wyraz braku szacunku do samego siebie. Sposób, w jaki postrzegamy samych siebie, nie powinien być zniekształcony przez to, co myślą o nas inni.

Prawdziwa miłość to nic innego niż nieuniknione pragnienie pomagania innym i okazywania naszej autentyczności. Zabieganie o toksyczne osoby oznacza oddalanie się od tego, kim naprawdę jesteśmy, aby znaleźć kogoś innego. Do pewnego stopnia zapominamy o tym, kim jesteśmy i widzimy jedynie innych.

“Odpowiadaj inteligentnie nawet na nieinteligentne traktowanie.”

-Laozi-

Kiedy jesteśmy w związku i orientujemy się, że nasz partner nie ma nic przeciwko ranieniu nas, zaczynamy rozumieć, że nie dba o nas tak bardzo jakbyśmy tego chcieli. Dzieje się tak, ponieważ miłość nas zaślepia.

Docieramy do punktu, w którym nie jesteśmy w stanie powiedzieć, że jesteśmy w związku z toksyczną osobą, z kimś, kto uwielbia nas wykorzystywać do swoich własnych celów.

Płacząca kobieta

Toksyczne osoby: po co masz o nie zabiegać?

Kiedy miłość jest prawdziwa, dbanie o naszego partnera to coś, co płynie z głębi serca. Jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy ignorować tego, że nasze starania są tylko jednostronne, ponieważ wzajemność jest niezwykle ważna. Jeżeli zauważymy, że nasz partner cały czas nas rani, nie można zrobić nic innego aniżeli położyć temu kres.

Jeśli Twój partner cały czas traktuje Cię źle, musisz zastanowić się, czy bycie z taką osobą jest dla Ciebie dobre. Dlaczego masz być z kimś, kto nie sprawia, że czujesz się dobrze? Odpowiedz na to pytanie tak szczerze, jak tylko jesteś w stanie, ponieważ pomoże Ci się zorientować, czy rzeczywiście chcesz być z kimś takim do końca życia.

“Nie zadawaj się z toksycznymi osobami. Lepiej jest być samotnym i kochać siebie niż być otoczonym ludźmi, którzy sprawiają, że nienawidzisz siebie.”

-Robin Williams-

Pożegnanie się z kimś, kogo kochamy, może być bolesna nawet jeśli taka osoba nie jest dla nas dobra. To całkowicie normalne. Możesz odczuwać sprzeczne emocje i ból, gdy zorientujesz się, że nigdy już nie pocałujesz swojego partnera.

Jednak ten ostatni pocałunek może ochronić Cię przed innymi gorzkimi. Koniec końców, usunięcie toksycznych osób ze swojego życia to jedyny sposób na znalezienie szczęścia.

Trudno jest radzić sobie z toksycznymi osobami. Bawią się naszymi umysłami i zanurzają nas w morzu zwątpienia w siebie. Kiedy nasz partner cały czas nas rani, możemy zacząć się czuć jakbyśmy się już nie znali.

Złe traktowanie staje się normą, na co nigdy nie powinniśmy pozwolić. Jedynie my możemy zatrzymać nasz ból emocjonalny. Nie zapominaj, że miłość zaczyna się od miłości do samego siebie.

Kobieta zszywająca serca - dlaczego pociągają nas toksyczne osoby?

Obsesja, lęk przed samotnością, nadzieja, czy oddanie?

Pamiętaj, że związki kończą się cały czas. Na początku może być Ci trudno, ale jedyny sposób na pokonanie bólu to zaakceptowanie faktu, że to koniec. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie poradzić sobie z sytuacją, a Twój ból zamieni się w obsesję, lęk, nadzieję, lub oddanie.

Niektórzy psychologowie uważają, że ból płynący ze złamanego serca może być nawet silniejszy od żałoby. Zgodnie z tą teorią, żałoba kończy się akceptacją. Jednak gdy jedna strona nie jest w stanie zaakceptować rozpadu związku, jej ból może ciągnąć się tak długo, że nigdy się nie wyleczy.

Obsesje, nadmierny lęk przed samotnością i oddanie świadczą o tym, że czcisz drugą osobę i nie kochasz samej siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.