Osoby typu HSP, a ich relacje uczuciowe

oosby typu HSP

Mianem HSP określa się osoby szczególnie wrażliwe, termin ten jest skrótem od Highly Sensitive Person. Dla wielu ludzi tego typu zakochiwanie się i nawiązywanie relacji uczuciowych z innymi osobami jest jak przebywanie na karuzeli pełnej intensywnych, nerwowych emocji, które mogą być trudne do zrozumienia dla osób postronnych. Intensywny chaos obejmujący uczucie szczęścia doprawione przy tym czymś, co czasem może być praktycznie nie do zniesienia. Czyli smutkiem.

Jest to rzeczywistość, która może być jeszcze bardziej przytłaczająca dla “osoby szczególnie wrażliwej” lub po prostu HSP.

Jeśli po raz pierwszy spotkałeś się z tym określeniem, to powinieneś wiedzieć o tym, że około 20% populacji to właśnie osoby klasyfikowane przez specjalistów z dziedziny psychologii jako HSP. Mają one szereg psychologicznych i emocjonalnych cech szczególnych, które odróżniają je od reszty.

Cechy charakterystyczne osób szczególnie wrażliwych, czyli HSP

Powszechny stereotyp na temat ludzi charakteryzujących się osobowością typu HSP jest raczej pozytywny. Jednak choć wiele osób określa ją jako swego rodzaju “dar“, to w wielu przypadkach ta aura nie zapewnia tak naprawdę zbyt wiele szczęścia. Owszem, nie można zaprzeczyć, że HSP to osoby pełne intuicji, kreatywności i zdolności do postrzegania emocji innych ludzi we wszystkich ich niuansach.

Niestety te cechy powodują także, że są one bardziej “reaktywne”. Czyli znacznie mocniej odbierają i przeżywają wszelkiego rodzaju emocje. Zarówno te pozytywne, jak i negatywny. Na przykład w obliczu pewnych negatywnych sytuacji znacznie silniej odczuwają towarzyszący im ból.

Serce i motyl

Ludzie o cechach HSP preferują w swoim życiu sporą dozę samotności. Zdecydowanie wolą jednocześnie podejmować wszelkie działania w pełni samodzielnie. Tylko dzięki temu są w stanie docenić otaczający ich świat w jego autentycznej rzeczywistości. Mają oni własny rytm i żyją w swoim własnym czasie, który bardzo różni się od przyspieszonego materializmu reszty społeczeństwa. Z tego też wynika fakt tego, że nie zawsze czują się oni w pełni zintegrowani ze swoim środowiskiem.

HSP to ludzie nad wyraz spostrzegawczy, intuicyjni, dostrzegający mnóstwo szczegółów, a jednocześnie wymagający i cechujący się niższym progiem bólu. Dokuczają im na przykład głośne hałasy, znacznie bardziej, niż przeciętnej osobie. Co ciekawe, dość często spotyka się małe dzieci z osobowością typu HSP, które cierpią z powodu pewnych rodzajów odzieży (“gryzącej”), szorstkości w zachowaniu innych, a nawet podniesionego głosu.

Jak widać, HSP, czyli ludzie bardzo wrażliwi mają bardziej wyrafinowaną wizję otaczającej ich rzeczywistości. Ale jednocześnie ten dar – ta cecha charakteru – sprawia, że stają się oni znacznie bardziej bezbronni. Zwłaszcza jeśli chodzi o miłość…

Relacje uczuciowe między “zwykłą” osobą, a HSP

Z u wagi na to, że HSP stanowią około 20% populacji, normalne jest to, że wiele relacji uczuciowych lub partnerskich obejmuje jednocześnie HSP oraz osoby o zwykłym poziomie wrażliwości. Oczywiście istnieje przy tym wiele różnych przypadków indywidualnych, takich jak HSP, która decyduje, że woli być sama z powodu wszystkich problemów i cierpienia, które wywołuje jej nadwrażliwość emocjonalna.

Zdarzają się też sytuacje, w których nagromadzenie wrażeń i emocji powoduje wysoki poziom stresu i niepokoju w psychice HSP, powodując niekiedy również ból fizyczny. Ból taki jest praktycznie nie do zniesienia. Może on sprawić, że osoba taka uwierzy, że lepiej dla niej będzie po prostu unikać wszelkiego rodzaju życia uczuciowego i związków z innymi ludźmi.

Ale można też bezpiecznie powiedzieć, że HSP z łatwością się zakochują. Ich cecha polegająca na docenianiu ludzi we wszystkich ich niuansach i aspektach sprawia, że czują się niemal natychmiast zauroczeni innymi osobami. Do tego są w stanie w pełni smakować pozytywną energię wytwarzaną przez fizyczne i emocjonalne przyciąganie, jakimi cechują się więzi uczuciowe.

Jednakże na HSP w takim przypadku czyha także szereg zagrożeń, które należy zawsze brać pod uwagę:

Różnice osobowości między HSP i osobami o standardowej wrażliwości

Jeśli Ty też jesteś HSP, jest całkiem możliwe, że stopniowo uświadamiasz sobie, że Twój partner lub partnerka nie docenia tego samego, co Ty. Nie jest w stanie osiągać takiej samej głębokości emocjonalnej i intelektualnej jak Ty. Nie ma także choćby zbliżonego poziomu wrażliwości.

Czasami spowoduje to, że możesz poczuć się sfrustrowany. Może także zdarzać się, że będziesz żądać lub oczekiwać od partnerki pewnych rzeczy, których po prostu nie jest ona w stanie Ci zaoferować. Nie wynika to z jej złej woli. Ona po prostu tego czegoś nie dostrzega lub zwyczajnie nie rozumie. Osobowości są zazwyczaj tak różne, że normalne są rozczarowania i nieporozumienia w związku.

Jeśli jesteś HSP, musisz zatem wziąć pod uwagę, że inne osoby mogą nie być w stanie zaspokoić każdego Twojego niuansu emocjonalnego lub choćby zbliżyć się do tego samego poziomu, co Ty. Wszystkie te aspekty mogą w efekcie kończyć się naprawdę sporym cierpieniem.

HSP i jej gorące uczucie

Osoba bardzo wrażliwa często ma problemy z kontrolowaniem swoich własnych, osobistych ograniczeń i ma przy tym tendencję do oferowania wszystkiego, co ma drugiej osobie, zapominając o sobie w tym całym procesie. Wiąże się to naturalnie z bardzo wysokim ryzykiem. Oczywiście cudownie jest osiągnąć związek symbiotyczny, w którym ofiarujemy naszą miłość, nasze emocje, czas i doświadczenia naszej ukochanej. Dla bardzo wrażliwej osoby nie ma nic bardziej pocieszającego i satysfakcjonującego od tego.

Para

Ale musimy się przy tym chronić, strzegąc uważnie naszych granic. Jeśli oddamy wszystko drugiej osobie, utracimy naszą tożsamość i staniemy się jeszcze bardziej podatni na wszelkie rozczarowania, obawy lub jakiekolwiek argumenty, trafne, bądź nie. Frustracja i rozczarowanie mogą stopniowo zacząć przejmować nasz związek. Dla bardzo wrażliwej osoby, która jest także bardzo wymagająca, zmiany te mogą okazać się bardzo destrukcyjne.

Każde niepowodzenie lub rozczarowanie występuje w bardzo traumatycznej formie na każdym poziomie, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. W przypadku HSP znacząco wzrasta w tym momencie niebezpieczeństwo popadnięcia w depresję.

Bycie HSP może być zarówno cnotą, jak i olbrzymim wyzwaniem

Ważne jest, aby o tym zawsze pamiętać. Bycie HSP może być traktowane jako cnota – dar od natury. Ale to nie zmienia faktu, że ta cecha osobowości wymaga pewnej dozy samopoznania, wiedzy o tym, jacy jesteśmy i co powoduje u nas największy ból. W ten sposób możemy ustalić granice, w których będziemy czuć się bezpiecznie.

Należy także zrozumieć, że wszyscy inni z Twojego otoczenia nie będą czuć się tak, jak Ty. Nie będą w stanie także dostrzec różnych rzeczy z taką przejrzystością, jak Ty. Ale mimo tego nadal są w stanie Cię kochać i zaoferować Ci szczęście, na jakie zasługujesz.

Zachowaj zatem odpowiednio wysoki poziom poczucia własnej wartości. Ciesz się z tego, kim jesteś i jak się czujesz. Możliwe, że wspomniana wrażliwość jest czasami synonimem cierpienia, ale nie zawsze tak jest. Staraj się zawsze wykorzystywać pozytywne strony swojej osobowości HSP.

Kiedy lepiej poznasz siebie samego, zobaczysz od razu, że jesteś bardziej niż tylko zdolny do przetrwania tej rzeczywistości. Może nie zawsze wykorzystujesz w odpowiedni sposób całą swoją wrażliwość, ale z pewnością masz co do tego odpowiednie umiejętności. Nie zaniedbuj ich.

Scroll to Top