Związek: cztery oznaki wskazujące na jego rozpad

Związek: cztery oznaki wskazujące na jego rozpad

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2017

Kiedy zaczynamy nowy związek, czy też relację uczuciową, na początku wszystkim, co dla nas się liczy są miłość, pasja i pragnienie wspólnego spędzania czasu. Pragniemy dowiedzieć się wszystkiego na temat tej drugiej osoby.

Mechanizm, który nas napędza jest w rzeczywistości niezwykle prosty. Czujemy po prostu, że więcej o niej wiemy, tym bardziej będziemy się jej podobać. I dodatkowo będziemy w stanie spełnić jej określone oczekiwania.

Jest to tajemnicza, słodka esencja, która scala każdy związek. Jednocześnie zapewnia nam niezwykłą satysfakcję i poczucie szczęścia. Jest to coś, co w połączeniu z kontaktem fizycznym staje się czymś nadzwyczajnym przyjemnym i ekscytującym.

Jednak czas wprowadza do każdej relacji spore zmiany. Tę pierwszą słodycz zastępuje z biegiem czasu rutyna. Wszystkie wady, które początkowo nie wydawały się istotne, zaczynają wychodzić na wierzch.

Może także pojawić się potrzeba dokonania prawdziwej, poważnej zmiany w życiu dwojga ludzi, którzy wspólnie tworzą dany związek, aby móc się dalej rozwijać.

Rozpad związku

Może także nadejść taki moment, w którym jedna z tych dwóch osób dochodzi do ostatecznego wniosku. Stwierdza bowiem, że nie widzi sensu w dalszym byciu razem.

Można to porównać do wydawania pieniędzy na rzeczy, które wydają nam się zbyt drogie, a do tego niepotrzebne. I choć takie porównanie na pozór może wydawać się zupełnie niezwiązane z relacjami między dwiema osobami, to jednak psychologowie twierdzą, że odpowiada za nie dokładnie ten sam mechanizm.

Nie powinieneś jednak czuć zaniepokojenia. Jest to bowiem w pełni naturalny rozwój relacji uczuciowych, poszczególne, kolejne fazy musi przejść każdy związek. Oczywiście nie oznacza to, że każdy dotrze aż do ostatniej z nich, czyli rozpadu. To od nas samych zależy tempo, w jakim będziemy przechodzić z jednej fazy do drugiej.

Każdy związek między dwiema osobami to droga w jedną stronę

Musimy jednak pamiętać o tym, że jest to zawsze droga w jedną stronę, nie można z niej zawrócić i zacząć podążać z powrotem w stronę początku.

Nie możemy też utrzymać tego samego stopnia poświęcenia dla drugiej osoby i jej wyidealizowanego wizerunku, który mieliśmy na samym początku relacji, ponieważ nasz umysł ma tendencję do tworzenia wciąż nowych i nowych obrazów na podstawie aktualnych danych i obserwacji.

Skoro już zatem doszliśmy do tego momentu, pora przejść do konkretów. Jakie są te prawdziwe i niepodważalne oznaki, które wskazują jednoznacznie na to, że nasz związek tak naprawdę już się zakończył?

A także jak poznać ten moment, w którym powinniśmy się poważnie zastanowić nad sobą i łączącą nas relacją? Czy są jasne i łatwe do wykrycia wskaźniki oznaczające, że nasz związek się już rozpada? Kiedy te sygnały zaczną być dostrzegalne i czy istnieje jakieś rozwiązanie w tej sytuacji, czy już jest zwyczajnie zbyt późno?

Sygnały wskazujące na to, że nasz związek się praktycznie rzecz biorąc już rozpadł lub jest temu bliski

W każdej relacji uczuciowej między dwiema osobami można dostrzec kilka najbardziej typowych sytuacji lub zachowań, które wskazują na to, że relacja ta już właściwie wygasła lub zmierza ku temu. Będą to na przykład:

1. Niczym nieuzasadniona, destruktywna krytyka

Gdy pomiędzy dwojgiem ludzi panuje wzajemne zaufanie i gorąca miłość, normalnym zjawiskiem jest okazjonalna krytyka ze strony jednej lub drugiej osoby.

W rzeczywistości jest to najbardziej zdrowy sposób na lepsze poznanie się nawzajem i poprawienie pewnych aspektów relacji, o których wcześniej nie wiedzieliśmy.

Jest jednak jeden rodzaj krytyki, który jest o wiele bardziej bolesny. Z reguły wykorzystujemy go do krzywdzenia drugiej osoby. Jest to tak zwana destrukcyjna krytyka, która jest w stanie zniszczyć praktycznie każdy związek.

Krytyka

Każdy popełnia jakieś błędy w życiu, temu nie da się zaprzeczyć. Ale gdy nasz partner używa tego rodzaju krytyki, aby nas zaatakować lub zaszkodzić naszym uczuciom, może to oznaczać, że ta osoba już nie czuje do nas tego samego, co wcześniej.

Wyraźny tego rodzaju przykład może stanowić stwierdzenie “wracasz tak późno do domu, z pewnością Ci już na mnie nie zależy”. Niezależnie od rzeczywistej sytuacji jest to zawsze stwierdzenie krzywdzące i odmawiające osobie bezpośrednio krytykowanej jakiejkolwiek możliwości obrony.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Zaproponować natychmiast plan rozwiązania tego problemu. W ten sposób nawiążesz kontakt z tą drugą osobą. Być może będziecie w stanie coś zrobić razem. Niezależnie jednak od efektu końcowego istotne jest to, że po prostu porozmawiacie wspólnie o swoich problemach i nawiążecie wzajemny kontakt.

2. Traktowanie drugiej osoby z pogardą

Kiedy z jednej lub z obu stron regularnie wypływa pogarda, możemy powiedzieć z góry, że taki związek nie ma żadnej przyszłości.

Pogardliwe odnoszenie się do drugiej osoby może przybierać kształt sarkazmu, zniewagi lub parodiowania. W każdej z tych postaci spowoduje jednak, że druga osoba poczuje się niedoceniania lub wręcz ośmieszana.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Cóż, nie ma innego wyjścia, niż zacząć pod podstaw poprzez odbudowanie wzajemnego szacunku i podkreślania tych dobrych rzeczy, które najbardziej sobie cenimy w naszej relacji. Na przykład “Wyglądasz tak dobrze w swoich długich włosach” lub “uwielbiam sposób, w jaki się śmiejesz”.

W ten sposób tworzysz znacznie silniejsze więzi, które będą Was przyciągać do siebie. A to jest najważniejszy element, który scala każdy związek.

3. Nieustanne przyjmowanie postawy obronnej

Kiedy człowiek czyni coś złego, bardzo często stara się usprawiedliwić swoje działania jako spowodowane przez inne czynniki. Przyjmuje w tym momencie pozycję obronną i próbuje zrzucić winę na tę drugą osobę.

Jak powiedzieliśmy nieco wcześniej, jest w gruncie rzeczy normalne zjawisko, napędzane przez nasz umysł. Jeśli jednak zdarza się zbyt często, może to oznaczać, że nasz partner przestał już nas kochać.

Oznacza to zarazem, że nasz związek przekroczył już tę niewidzialną granicę, zza której nie ma już odwrotu.

Często metoda taka jest wykorzystywana przez jedną ze stron jako sposób na usprawiedliwienie niewierności. Inaczej mówiąc osoba, która zdradza w ten sposób wynajduje okoliczności usprawiedliwiające wykonany przez nią “skok w bok”.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Kiedy pojawi się jakiś problem tego rodzaju, a nasz partner przyjmuje od razu postawę obronną, najlepiej będzie spróbować znaleźć rozwiązanie obejmujące zarówno Ciebie, jak i Twoją drugą połówkę.

Kwestię urażonej dumy i wynikające z tego wzajemne wyrzuty oraz pretensje lepiej będzie pozostawić na później, gdy sytuacja się nieco uspokoi.

4. “Jak grochem o ścianę”

Jest to jeden z najbardziej typowych elementów, które pojawiają się w momencie, gdy Twój związek “ciągnie” ostatkiem sił.

Sytuacja opisywana w tym punkcie może przyjmować wiele różnych postaci. Ma jednak także kilka elementów wspólnych. Mogą to być ledwie istniejąca wzajemna komunikacja, nadmierna rutyna, brak wspólnych zainteresowań…

Można w uproszczeniu opisać to jako dość typowe zjawisko, gdy jedna ze stron nieustannie powtarza coś drugiej (prosi, nalega, strofuje itp.), a druga najzwyczajniej w świecie nie bierze sobie tego do serca. Inaczej mówiąc, zupełnie nie zwraca na to uwagi.

Sytuacja taka pojawia się najczęściej po długim okresie kryzysu, wskutek narastających od dawna negatywnych wibracji lub gdy Wasz związek napotkał na poważny, niemożliwy do rozwiązania problem. W efekcie taki związek najczęściej kończy się rozpadem.

Rozmowa

Co można zrobić w tej sytuacji? Jeśli naprawdę troszczysz się o swojego partnera i zależy Ci na nim… wtedy koniecznie działaj! Porozmawiaj jak najszybciej z nim i spróbuj wyłożyć mu lub jej swoje racje.

Spróbujcie ustalić sposób, w jaki będziecie mogli poprawić swój związek. Staraj się mówić krótko, bez zbędnych emocji i nie wdając się w niepotrzebne dyskusje. Skup się na konkretach.

Ale jednocześnie wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia druga strona. Jeśli uznasz, że w jej lub jego uwagach jest trochę racji, to być może Wasz związek nie jest jeszcze stracony. Spróbujcie dojść do porozumienia.

Kluczowym aspektem takiej sytuacji jest to, że jeśli to zadziała w Waszym przypadku i odniesiecie sukces dochodząc do wzajemnego porozumienia, to Wasz związek stanie się dzięki temu znacznie trwalszy, niż przedtem!

Zamieszczone grafiki pochodzą ze zbiorów buscarparejahoy, zostały zamieszczone za zgodą ich autora.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.