Morze - czy wiesz jak wpływa na nasz mózg?

Morze - czy wiesz jak wpływa na nasz mózg?

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada, 2017

Czy możesz sobie wyobrazić, jak morze wpływa na nasz mózg? Ta wielka, niebieska woda, która pokrywa prawie 80% naszej planety jest ogromnym miejscem, tak okrutnym i potężnym, a zarazem romantycznym i głębokim. Olbrzym, w jednej chwili gwałtowny, a w następnej spokojny i pełen inspiracji.

Wielcy autorzy, jak Charles Baudelaire, mieli ogromny podziw i szacunek dla morza. To w jego ustach zrodził się zwrot: “wolny człowieku, zawsze będziesz kochać morze!”. Ta przestrzeń, która zajmuje w ludzkich sercach tak wiele miejsca, posiada coś znacznie więcej niż tylko ogromną masę wody.

Jak morze wpływa na nasz mózg?

Kilku neurologów przeprowadziło badania na temat tego jak morze wpływa na mózg. Nazwiska takie jak M. Rudd, R.A. Baron i M.C. Diaomond są godne uwagi ze względu na rodzaje eksperymentów i publikacji. Wszyscy badali wpływ ogromnego niebieskiego oceanu na nasz umysł. Czy wiesz, co może on z nim zrobić?

Kobieta pływa w morzu.

Pewne jest to, że wpływ morza na naszą psychikę jest bardzo pozytywny. Romantyzm i pragnienie wolności, które nas inspiruje, nie jest czymś wymyślonym. Tak naprawdę jest uzasadnione i wspierane przez naukę.

“Należy zawsze patrzeć na morze. To lustro, które nie kłamie “

-Yasmina Khadra-

Morze budzi w ludziach podziw

Kilku psychologów z uniwersytetów w stanie Minnesota i Stanford przeprowadziło badania nad wpływem morza na mózg człowieka. Jednym z wniosków, do których doszli, było to, że jego ogrom wzbudza w naszej psychice podziw i zdziwienie.

W rzeczywistości ten proces zapewnia nam dobre samopoczucie. Co może być nieco dziwne biorąc pod uwagę, że coś tak ogromnego może nas zabić jedną falą. Ale doznania jakie w nas wywołuje, powodują pozytywne zmiany w naszych mentalnych wzorcach dzięki temu, że nasz umysł próbuje przetworzyć ten krajobraz.

Morze wywołuje drastyczne zmiany w naszych wzorcach i decyzjach – na przykład pomaga uczynić nas bardziej hojnymi. Co więcej, nasza percepcja czasu również się zmienia, stając się znacznie wolniejsza. Czasem może nawet stworzyć wrażenie czasu, który się zatrzymał.

Morze wpływa na nasza kreatywność

Ogólnie rzecz biorąc, podczas pracy, rozmowy lub opieki nad dziećmi, ludzki mózg wchodzi w stan “zajęty”. Jednak morze niesamowicie zmienia ten stan i relaksuje nasze procesy umysłowe.

Kiedy jesteśmy zrelaksowani, sieć neuronów aktywuje się w trybie domyślnym. W tym stanie całkowitego spokoju spowodowanego ogromem morza do ludzkiego mózgu docierają najbardziej genialne, twórcze, jasne i oryginalne pomysły.

W rzeczywistości proces ten jest stosunkowo łatwy do zrozumienia. Wchodząc w stan relaksu nasze zmartwienia znikają. W tym momencie przedczołowa część naszego mózgu przestaje się kontrolować, a kreatywność, marzenia zaczynają płynąć swobodnie w niemal magiczny sposób. Nasze myśli stają się bardziej oryginalne, mniej krytyczne i znacznie bardziej otwarte.

Morze pobudza do medytacji

Morze ma wiele pozytywnych skutków dla naszego umysłu. Medytacja jest starożytną techniką z udowodnionymi korzyściami dla ludzkiego mózgu. Stan medytacyjny zwiększa pobudzenie fal mózgowych, mogą one nawet ulec zmianie.

W tym przypadku fale morskie wywołują stan medytacji. Efekty dźwiękowe pobudzają fale mózgu alfa, które są związane z wysiłkiem, ale także z relaksem i spokojem, co powoduje, że wszystko wokół nas wydaje się znikać.

Kobieta-morze.

Jak już wspominaliśmy, morze pobudza ludzki mózg do większej kreatywności. Co ciekawe, jest to również związane z falami mózgu alfa, które wytwarzają stan jasności umysłu. Dlatego morze potrafi sprawić, że całe nasze otoczenie zniknie. Zostajemy tylko my, jak gdyby zawieszeni w bańce, gdzie cała nasze istnienie nagle nabiera sensu.

“Ocean był jedną z najwspanialszych rzeczy, jakie kiedykolwiek widział w swoim życiu -większy i bardziej głęboki niż to sobie wyobrażał. Zmieniał swój kolor, kształt i wyraz w zależności od pory dnia, miejsca i pogody “

-Haruki Murakami

Teraz wiesz trochę więcej o tym, jak morze wpływa na nasz mózg. Jeśli tylko masz okazję, wszystko, co musisz zrobić, cieszy się jego najczystszą postacią. Kiedy masz okazję kontemplować niebieski ocean, nie zmarnuj tego, a cała twoja wewnętrzna istota będzie ci za to wdzięczna, począwszy od umysłu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.