Manipulatorzy, twórcy kłamstw, znawcy uwodzenia, miłośnicy ryzyka i narcyzowie. Wszyscy znamy ludzi, których wyraźnie dominuje osobowość psychopatyczna. W rzeczywistości prawdopodobnie widujesz jednego z nich. Co ciekawe, nauka twierdzi, że osoby, które dominuje osobowość psychopatyczna, są bardziej niż inne predysponowane na osiąganie sukcesów zawodowych.
Robert Hare jest prawdopodobnie jedną z najwybitniejszych postaci w badaniu osobowości psychopatycznej. Napisał książki takie jak Mądrość psychopatów i ustanowił skalę PCL-R do oceny tego czynnika. W rzeczywistości ten doktor psychologii i emerytowany profesor Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej twierdzi, że 1 na 100 osób spełnia kryteria psychopatii.
Co więcej, niektóre badania twierdzą, że często można znaleźć tego rodzaju osobowość na najwyższych stanowiskach w organizacjach. Jest to akceptowany fakt od lat 80. XX wieku. Jednak obecnie dostrzegamy potrzebę rozwijania bardziej empatycznych i wykwalifikowanych liderów o cechach inteligencji emocjonalnej.
„Społeczeństwo nie może bronić się przed psychopatami, to oni ustalają zasady”.
-Robert Zając-
Dlaczego osobowość psychopatyczna przyczynia się do sukcesu?
Jeśli jest jedna rzecz, która definiuje świat organizacji i biznesu, to jest nią niepewność. To i konkurencyjność. To od dawna prowadzi do założenia, że pewne cechy przywódcze są najbardziej odpowiednie w takich kontekstach. Na przykład rozumie się, że posiadanie lidera, który podejmuje ryzyko, który jest zimny, przekonujący i kontrolujący, przynosi firmie większe korzyści.
Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie przeprowadził badania, w których ukuł termin „psychopatia korporacyjna”. Ta koncepcja pomaga nam podkreślić i spróbować zrozumieć, dlaczego osobowości psychopatyczne mają tendencję do osiągania większych sukcesów zawodowych. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
„Cechy”, które skazują na sukces
Jak wspomnieliśmy wcześniej, psychopata może odnieść większy sukces w wyborze na wysokie stanowiska ze względu na to, że do dziś panuje całkowicie błędne wyobrażenie o tym, kim jest dobry przywódca. Rzeczywiście, te szkodliwe profile są dziś powszechne w wielu organizacjach.
Z reguły są to rzekome cechy, które prowadzą psychopatów do większego sukcesu zawodowego:
- Są bardzo konkurencyjni i nieustraszeni.
- Zachowują spokój pod presją.
- To menedżerowie, którzy przedkładają rozsądek nad emocje.
- Brak empatii pozwala im podejmować szybkie decyzje. Co więcej, zawsze przedkładają potrzeby firmy nad potrzeby kapitału ludzkiego.
- Ich przewodnictwo jest zawsze instrumentalne. Innymi słowy, dążą tylko do uzyskania korzyści.
- Nie wahają się podejmować ryzyka.
- Używają wszelkich środków, aby osiągnąć cel, nawet jeśli jest to nieetyczne.
- Są świetnymi architektami kłamstw i manipulacji.
- Często są postrzegani z zewnątrz jako eksperci organizacyjni. To dlatego, że są charyzmatyczni i wiedzą, jak zdobyć zaufanie ludzi poprzez nieuczciwość.
- Są dobrymi komunikatorami z darem teatralności.
- Wiedzą, jak kontrolować swoje zespoły robocze. Jednak ta kontrola opiera się na autorytaryzmie.
Jednym z powodów, dla których psychopaci osiągają większe sukcesy zawodowe, jest ich nienasycony głód władzy. W rzeczywistości psychopaci nigdy nie przestają konkurować. Na przykład, podczas gdy inni ludzie mogą brać pod uwagę inne czynniki, takie jak ich rodzina, podejmując decyzję o przyjęciu awansu, psychopata myśli tylko o sobie.
Osoby z cechami psychopatycznymi są świetnymi społecznymi kameleonami. Nie wahają się dostosować swoją osobowość do tego, z kim wchodzą w interakcje. To pozwala im używać manipulacji na swoją korzyść.
Osobowość psychopatyczna lidera: Problemy etyczne i niepowodzenia biznesowe
To prawda, że psychopaci osiągają więcej sukcesów zawodowych. Istnieją jednak niuanse, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład brak empatii, nieustraszoność i zimna mentalność, która skłania do podejmowania ryzyka, jest niezaprzeczalnym kosztem dla organizacji. W rzeczywistości psychopatia korporacyjna bezpośrednio wpływa na emocjonalny i społeczny klimat firmy, do tego stopnia, że zagraża jej stabilności.
Zły przywódca jest jak zły kapitan statku: jest bardziej prawdopodobne, że ostatecznie będzie dryfował, lub że rozbije statek. Z tego powodu cecha dobrego przywództwa powinna zostać całkowicie przeformułowana. W rzeczywistości psychopata nie nadaje się do żadnej pracy ani scenariusza zawodowego.
Osobowość psychopatyczna — większy sukces, większe ryzyko
Wiemy, że psychopatia różnie przejawia się między płciami. Na przykład mężczyźni mają tendencję do wykazywania „wzoru antyspołecznego”, a kobiety bardziej „histrionicznego” profilu. Niemniej jednak oba mają poważny wpływ na resztę siły roboczej. To dlatego, że:
- Mają tendencję do nękania, zastraszania i zastraszania.
- Ich przywództwo podnosi poziom stresu i niepokoju pracowników. W konsekwencji zmniejsza się wydajność.
- Ich traktowanie personelu jest nierówne.
- Mają trudności w tworzeniu zespołów.
- Często są wrogo nastawieni i agresywni.
- Tracą zaufanie swoich pracowników i współpracowników.
- Często podejmują ryzykowne i nieetyczne decyzje. Ma to poważne konsekwencje dla samej firmy.
To prawda, że korporacyjni psychopaci grawitują w wielu organizacjach, zwłaszcza tych najbardziej prestiżowych. Jednak na dłuższą metę ich osobowość i zachowania są bardziej szkodliwe niż korzystne. Dlatego najwyższy czas przyjrzeć się innym typom liderów. Liderzy, którzy są bardziej empatyczni, intuicyjni i demokratyczni oraz posiadają umiejętności w zakresie inteligencji emocjonalnej.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Eisenbarth, H. (Interview) Do people with psychopathic tendencies achieve more career success? Therapytips.org, December 7, 2021.
- Eisenbarth, H., Hart, C. M., Zubielevitch, E., Keilor, T., Wilson, M., Bulbulia, J., … & Sedikides, C. (2022). Aspects of psychopathic personality relate to lower subjective and objective professional success. Personality and Individual Differences, 186, 111340.
- Lasko, E., & Chester, D. (2020, April 24). What Makes a ‘Successful’ Psychopath? Longitudinal Trajectories of Offenders’ Antisocial Behavior and Impulse Control as a Function of Psychopathy. https://doi.org/10.31234/osf.io/rjg3q
- Irtelli, Floriana & Vincenti, Enrico. (2017). Successful Psychopaths: A Contemporary Phenomenon. 10.5772/intechopen.70731.