Wiele osób uważa, że człowiek ma taką samą osobowość przez całe życie od dnia urodzin i że nigdy się nie zmieni. Tymczasem człowiek jest w stanie zmienić swoją osobowość, aby przekształcić się w lepszego człowieka i utrzymywać długotrwałe relacje. Zależy to jedynie od podjęcia i utrzymania zobowiązania wobec siebie.
Sam język, którego używamy jest odpowiedzialny za nasze postrzeganie niezmienności. Czasownik „być” działa jako potępienie. Natomiast „bycie” oznacza esencję, którą zawsze można zdefiniować w odmienny sposób, uformować w nowy kształt o nowych krawędziach.
Osobowość wypacza się w miarę upływu czasu
Wbrew temu, co być może Ci się wydaje, Twoja osobowość nie jest statyczna ani niezmienna. Zamiast tego może być formowana zgodnie z zewnętrznymi bodźcami i wszystkim, co Cię otacza. Od dnia urodzenia nabierasz nawyki, zbierasz doświadczenia, a nawet traumy, które budują Twoją osobowość.
Prawda jest taka, że z biegiem lat Twoje nastawienie zawsze jest takie samo lub przynajmniej bardzo podobne. To wprawia Cię w przekonanie, że Twoja osobowość została wykuta w kamieniu. Wydaje Ci się, że Twoje cechy są jak tatuaże na ciele, które pozostaną w Tobie na zawsze.
Dobra wiadomość jest taka, że masz szansę zmienić swoje cechy, które Ci się nie podobają i poprawić relacje z innymi, a także z samym sobą. Chociaż łatwiej jest „układać puzzle” Twojej osobowości, gdy jesteś dzieckiem lub nastolatkiem, pozytywne rezultaty możesz osiągnąć także jako osoba dorosła.
Być może wierzysz, że „w Twoim wieku” już nic nie można zmienić. W takim wypadku szczerze proponujemy Ci przemyśleć to raz jeszcze, zanim na dobre uwierzysz w tę nieprawdziwą ideę. Możliwe, że zmiany nie będą ekstremalne lub namacalne, ale z całą pewnością powstaną. Możesz mieć co do tego pewność. Nawet najdrobniejsze interwencje w Twoją osobowość mogą pomóc Ci żyć szczęśliwiej i stać się lepszą osobą.
Małe zmiany przynoszą szczęście
Nie trzeba cierpieć na poważne zaburzenia osobowości, aby podjąć się terapii i zacząć modyfikować swoje nastawienie do otoczenia. Takie zmiany są pozytywne i konieczne. Nie możemy po prostu na zawsze zapuścić korzenie w tym samym miejscu. Pamiętaj o frazie „być jak płynąca rzeka” i zacznij stosować ją w codziennym życiu.
Czy jesteś tą samą osobą, co 2, 5 czy 10 lat temu? I nie mówimy o Twoim wzroście, wadze czy wyglądzie. Nie odnosimy się również do przeżytych doświadczeń, ani zdobytych osiągnięć. Z pewnością w młodości podobały Ci się inne rzeczy niż teraz i na odwrót. Dlaczego więc trzymasz się przekonania, że osobowość się nie zmienia?
Jeśli kiedykolwiek w Twojej głowie pojawiło się pytanie: „Czy mogę zmienić moją osobowość?”, być może Twój sposób działania lub zachowanie rujnowało Twoją relację z innymi lub z samym sobą. Pierwszy krok w kierunku poprawy już został podjęty…
Gratulacje! Teraz zaczyna się etap proszenia o pomoc i otrzymywania porad, które prawdopodobnie Ci się nie spodobają, ale które z pewnością pomogą ci zrealizować Twój cel i zmienić Twoją osobowość na lepsze.
Większość osób znajdujących się w takiej samej sytuacji jak Ty, pragnie zmienić określoną cechę swojej osobowości. Nie mówimy o tym, że masz stać się kimś zupełnie innym niż dotychczas. Chodzi o poprawienie pewnych aspektów, które są nie do końca pozytywne.
Twoi bliscy prawdopodobnie sugerują Ci, nad jakimi cechami warto popracować. Może jest to lekka samolubność? Albo trudności w koncentracji, problemy z podejmowaniem właściwych decyzji lub niepunktualność? Zacznij pracę nad zmianami od tych cech!
Pierwszy krok do zmiany osobowości
Zmiana cech osobowości wymaga czasu i wysiłku. To nie jest przysłowiowa „bułka z masłem”. Nie musisz też wstawać wcześnie rano, aby zmienić osobowość. Chodzi o wkroczenie na trudną ścieżkę, usłaną przeszkodami i trudnymi sytuacjami, które wystawią Cię na próbę.
Zachowaj cierpliwość, polegaj na bliskich osobach, które Cię kochają, wytrwaj, a przede wszystkim zaufaj sobie i polegaj na swoich umiejętnościach. Jest to fundament całego przedsięwzięcia, które może być bardzo skomplikowane. Z pewnością przyniesie łzy, złość i rozczarowania. Ale już kroczysz ścieżką ku transformacji, przezwyciężaniu i transcendencji.
„Pomiędzy wybrzeżem bólu i przyjemności płynie rzeka życia. Tylko wtedy, gdy umysł nie chce płynąć z życiem i osiada na brzegach, powstaje problem. Płynięcie oznacza akceptację, przyjęcie tego, co może przybyć i wypuszczenie tego, co może odejść”.
-Sri Nisargadatta Maharaj-