Osoba pasywno-agresywna: pięć oznak, że masz z nią do czynienia

Jak zachowuje się osoba pasywno-agresywna? Jak udaje im się wyrządzić tyle szkód? Te znaki pomogą Ci zidentyfikować tego rodzaju osoby i podjąć działania.

Maska zachowania pasywno-agresywnego.

Istnieje kilka typowych zachowań agresywnych. Są jednak również inne, które zwykle nie są identyfikowane jako takie. W ten sposób zachowuje się osoba pasywno-agresywna. Jej działania cechuje niejednoznaczność i subtelność. Mogą sprawić, że poczujesz się niekomfortowo i niekoniecznie będziesz na nie reagować. W wielu przypadkach przepuszczasz je bokiem, ponieważ uważasz, że nie warto wszczynać kłótni z ich powodu.

Z tego artykułu dowiesz się o pięciu znakach, które mówią, że masz do czynienia z osobą pasywno-agresywną, która może mieć tendencję do wykorzystywania tego rodzaju zachowań. Powiemy również o kilku strategiach, które pomogą Ci sobie z tym poradzić.

1. Osoba pasywno-agresywna jest ambiwalentna

Możesz poznać, że masz do czynienia z osobą pasywno-agresywną obserwując sposób, w jaki odnosi się do Ciebie. Na przykład w niektóre dni osoby te mogą zachowywać się całkiem poprawnie. Jednak w inne, okazują wrogość i odrzucają Cię bez wyraźnego powodu.

Możliwe też, że pośrednio wyrażają wrogość wobec Ciebie. Na przykład, używając subtelnych i zawoalowanych obelg lub wskazując Twoje słabe punkty. Zachowują się, jakby próbowali dokonać pozytywnej krytyki, kiedy tak naprawdę Cię atakują. Tego rodzaju zachowania mogą stać się niezwykle obezwładniające. Osoby te mają również tendencję do systematycznego ignorowania Twoich opinii. Dają Ci do zrozumienia, że i tak są one bezużytczne.

Ta forma pasywno-agresywnego zachowania może sprawić, że będziesz stracisz poczucie pewności wobec swoich umiejętności społecznych. Będziesz się zastanawiać, czy zrobiłeś coś złego lub czy naprawdę ktoś ma powód, by się na Ciebie gniewać.

kobieta rozmawia z mężczyzną

2. Mają problemy z komunikacją

Ponadto osoby pasywno-agresywne mają zwykle problemy z komunikacją w różnych środowiskach.

Wysyłają mieszane sygnały i mówią coś, po czym sami temu zaprzeczają. Co więcej, często mówią, że wezmą się za jedną rzecz – a zaraz potem, że za inną. Systematycznie oskarżają też innych o kłamstwo. Dlatego komunikowanie się z tymi ludźmi zwykle kończy się zużyciem całej Twojej energii.

Ta trudność w komunikacji oznacza, że ludzie, którzy zachowują się w ten sposób, często nie są postrzegani jako wiarygodni. Z tego powodu mogą mieć mniej obowiązków niż innym. To z kolei powoduje pojawienie się innych cech związanych z pasywno-agresywnością.

3. Czują się poniżani i niedoceniani

Osoba pasywno-agresywna ma tendencję do ciągłego narzekania na poczucie pogardy lub wykorzystania ze strony innych. Twierdzi również, że czuje się niedoceniania przy swoich talentach i zdolnościach.

Te zachowania polegające na robieniu z siebie ofiary stają się dla nich formą emocjonalnej manipulacji w celu uzyskania korzyści w swoich relacjach. Niestety, jeśli jesteś narażony na ich oskarżenia, może męczyć Cię poczucie winy. Będziesz chciał zrekompensować im uczucie niezrozumienia i odrzucenia, które najwyraźniej wywołałeś.

4. Unikają swoich obowiązków

Inną charakterystyczną cechą osoby pasywno-agresywnej jest to, że ma ona nawyk nie brania na siebie odpowiedzialności i zobowiązań. Ta cecha ma swoje niuanse. Można to zauważyć, gdy osoby te zachowają się nieefektywnie i nieostrożnie. W efekcie mogą zostać poproszeni o przejęcie mniejszej liczby obowiązków. Z drugiej strony może się to również manifestować jako obwinianie innych lub czynników zewnętrznych, gdy coś im się nie udaje.

Do tego, jak wspomnieliśmy wcześniej, osoby te zwykle mówią i działają w dość specyficzny sposób. Tak czy inaczej, osoba pasywno-agresywna będzie miała tendencję do wielokrotnego usprawiedliwiania się, zwlekania z wykonywaniem powierzonych zadań lub narzekania na uczucie przeciążenia i niesprawiedliwości.

Kobieta rozmawia z chłopakiem

5. Mają zły humor

Obecność złych nastrojów może również pomóc w identyfikacji osób pasywno-agresywnych. Na przykład mogą to być ludzie, którzy wydają się smutni i źli bez wyraźnego powodu. Ten rodzaj zachowania generuje negatywne reakcje w środowisku, co utrudnia pracę z nimi w zespole.

Podobnie, przejawy tych nastrojów mogą skutkować ich poczuciem bycia niezrozumianym i skłonnością do obwiniania innych. Innymi słowy, mogą okazywać smutek w obliczu niesprawiedliwości, której uważają, że są ofiarami. Z drugiej strony okazują nieoczekiwaną złość na niewłaściwe zachowania innych, przez które, wedłóg ich samych, cierpią.

Jeśli masz do czynienia z osobą pasywno-agresywną, pamiętaj, że próba bezpośredniego zdemaskowania jej zwykle nie działa. Biorąc pod uwagę, że celem osób pasywno-agresywnych jest zwykle oddziaływanie na Ciebie, być może najskuteczniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest ignorowanie tych zachowań.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hopwood, C. & Wright, A. (2012) A Comparison of Passive–Aggressive and Negativistic Personality Disorders, Journal of Personality Assessment, 94:3, 296-303, DOI: 10.1080/00223891.2012.655819
  • Rodríguez Sanz, J., Álvarez-Ude Cotera, F., & Gimeno Vicent, E. (2016). La asertividad. FMC – Formación Médica Continuada En Atención Primaria, 23(6), 352–357. https://doi.org/https://doi.org/10.1016/j.fmc.2015.11.009
Scroll to Top