Feminizm coraz częściej pojawia się w mediach. Coraz częstsze staje się także włączanie grup społecznych, które do niedawna były marginalizowane. Orange Is The New Black to jeden z takich seriali. Mimo że nie jest on całkowicie poprawny, udaje mu się uchwycić całkiem dobrze zmiany, których doświadczamy.
Serial Orange Is The New Black robi dobrą robotę, jeśli chodzi o obalanie niektórych mitów na temat więzień. Należą do nich niektóre z góry przyjęte wyobrażenia dotyczące więźniów, w tym przypadku więźniarek.
Czasami wydaje się, że zapominamy, że w więzieniu są nie tylko mordercy. Są też ludzie, którzy ze względu na okoliczności, w jakie rzuciło ich życie, popełnili wykroczenie i trafili do więzienia. Oczywiście serial nie jest idealny i nie wolno nam zapominać, że serial o którym mówimy jest fikcyjny. Udaje nam się jednak zbliżyć do świata, o którym w wielu przypadkach zapomnieliśmy.
Serial pokazuje proces adaptacji w więzieniu, różne grupy, które zaczynają się w nim formować, jak radzą sobie kobiety lub jak wygląda autorytet strażników etc. Serial Orange Is The New Black zadebiutował w 2013 roku na platformie Netflix. Inspiracją jest autorska książka Piper Kerman, oparta na jej własnych doświadczeniach, gdy przez rok przebywała w więzieniu dla kobiet.
Gdy zamykamy to wprowadzenie, ciekawe jest to, że zdjęcia, które widzimy podczas pierwszych napisów (patrz poniżej) są rzeczywistymi zdjęciami z więzienia.
Orange Is The New Black – wewnątrz więzienia
Serial rozpoczyna się od przedstawienia Piper Chapman, całkowicie normalnej dziewczyny z wykształceniem wyższym. Ma dobry status społeczny, chłopaka z którym planuje wziąć ślub i firmę, którą założyła ze swoją najlepszą przyjaciółką.
Wygląda na to, że życie uśmiecha się do Piper, jednak wszystko to wkrótce się skończy. Pewnego dnia otrzymuje powiadomienie o przestępstwie popełnionym około 10 lat wcześniej. Jej zbrodnią był transport pieniędzy z handlu narkotykami, gdy była jeszcze bardzo młoda. W tym czasie była w związku lesbijskim z handlarką narkotyków o imieniu Alex Vause. Gdy serial się rozkręca, widzimy ją twarzą w twarz z Alex, razem w tym samym więzieniu.
Piper musi zmierzyć się z trudem życia w więzieniu, odłożyć swoje wygody na bok i spróbować się w nim odnaleźć. Na początku jest to dla niej bardzo trudne. Czuje, że nie ma nic wspólnego z resztą więźniów. Jednak z biegiem czasu zaczyna widzieć, że niektórzy z nich wcale się od niej nie różnią.
Rasizm i segregacja
Aby znaleźć swoje miejsce, musi dołączyć do swojej własnej grupy “białej”. W więzieniu widzimy, jak ludzie podzielili się na różne grupy i hierarchie, związane z kolorem skóry, wiekiem lub narodowością. Wśród nich są następujące:
- Ludzie czarnoskórzy
- Biali
- Latynosi
- Starsi ludzie
Pozostałe kobiety, które nie należą do żadnej z tych grup, takie jak mniejszość na przykład Azjatek, muszą tworzyć własne grupy lub próbować wpasować się w którekolwiek z powyższych.
Sceny ze stołówki pokazują te podziały z największą jasnością i niemal przypominają szkolną stołówkę, w której każdy musi wybrać swoje miejsce i grupę. Rozróżnienia między grupami są odzwierciedlane na różne sposoby, ale w szczególności w mowie. Widzimy, jak czarnoskórzy nie mówią jak biali. Latynoski mówią po hiszpańsku lub po angielsku i hiszpańsku.
Szczerze mówiąc, najlepiej jest oglądać serial w jego oryginalnej wersji, ponieważ z dubbingiem tracimy esencję niektórych postaci.
Orange Is The New Black pokazuje nam bardzo wyraźnie rasizm i segregację panującą w więzieniach dla kobiet.
Zróżnicowane postacie w Orange Is The New Black
Serial bada wiele problemów, przez które kobiety cierpią w dzisiejszych czasach. Jednym z nich jest nadużywanie władzy i machismo pokazane przez niektórych pracowników więzienia. Serial charakteryzuje się dużą różnorodnością postaci w każdej części więzienia.
Są kierownicy więzienia, którzy marnują fundusze i ograniczają budżety dla własnej korzyści. Widzimy także strażników, którzy handlują substancjami i nadużywają swojej władzy nad więźniami. Występuje również molestowanie seksualne, a także pracownicy, którzy stracili z oczu swoje powołanie i stracili zdolność do pomocy i zrozumienia więźniów. Są jednak i tacy, którzy pokazują ludzkość i współczucie.
Jedną z najciekawszych rzeczy w serialu Orange Is The New Black jest to, że w każdym odcinku, oprócz głównego wątku, opowiadana jest historia jednej z osadzonych. Nawet najbardziej drugorzędne postacie, które mogłyby pozostać niezauważone, mają swoje miejsce w Orange Is The New Black.
Serial wnikliwie bada przeszłe życie tych postaci i pokazuje nam, jak i dlaczego trafili do więzienia. W wielu przypadkach robią to, pokazując nam w jaki sposób cierpieli, jak pechowo lub źle podjęli decyzje w pewnym momencie swojego życia.
Obala to pogląd, że tylko źli ludzie idą do więzienia. Oczywiście, istnieją postacie, które nie wykazują skruchy i które naprawdę zraniły lub zamordowały. Jednak większość postaci to prawdziwi ludzie, z którymi możemy łatwo się zidentyfikować i wczuć się w ich sytuację.
Społecznie marginalizowane grupy
Orange Is The New Black podkreśla grupy marginalizowane społecznie. Jest pewna postać, o imieniu Suzanne, zwana “szalonooka”, która ma pewne problemy społeczne. Istnieją dowody samookaleczenia, zachowuje się jak dziecko i ma pewne aspekty zaburzeń osobowości typu borderline. Jednak ma też swoją przestrzeń, a jej epizod pokazuje nam, jakie miała życie. Widzimy na przykład, że została adoptowana jako dziecko i musiała stawić czoła licznym przeszkodom na swojej drodze.
Homoseksualizm jest również kluczowym problemem. Do niedawna lesbijki były postaciami mniejszościowymi lub drugorzędnymi w telewizji i kinie. Rzadko jednak były tak istotne. W Orange Is The New Black, większość więźniarek to lesbijki. Inne bohaterki serialu mimo że nimi nie są, doświadczyły jakiejś lesbijskiej relacji lub interesowały się tym podczas pobytu w więzieniu.
Jest także postać o imieniu Sophia, transseksualna samotniczka, grana przez afroamerykańską aktorkę i aktywistkę transseksualną Laverne Cox. Ta postać ma również przeszłość, zanim zrobiła krok, by znaleźć swoje prawdziwe ja. Była żonata i jest ojcem dziecka. Ciekawe jest to, że aktorem, który grał Sophię przed przemianą, był brat bliźniak głównego aktora.
W serialu odkrywamy również problemy związane z nadużywaniem substancji i ten temat jest bardzo wyczerpujący, pokazując przykład Tricii. Jest młodą kobietą, która żyła na ulicy i kradła, aby przeżyć. W końcu uzależniła się od narkotyków i niedługo trafiła do więzienia.
Walka o równość
Osoby starsze również mają swoją grupę, a wśród nich jest nawet zakonnica. Postacie azjatyckie są mniejszością, ale również są obecne. Wszyscy są włączeni i wszyscy są ważni w Orange Is The New Black. To serial, który daje nam nowe spojrzenie na więzienia dla kobiet. Obsada to głównie kobiety, podobnie jak wielu scenarzystów. Nawet Jodie Foster przyjechała, by reżyserować odcinek. Daje nam również prawdziwy wgląd w życie każdego z więźniów.
Bariery językowe, rasizm, homofobia, machismo, przemoc… wszystko pojawia się na powierzchni, gdy różne historie życia spotykają się ze sobą w trakcie epizodów. Nie widzimy ich już jako odległych ludzi, którzy mają niewiele lub nie mają nic wspólnego z nami, ale jako normalnych ludzi, takich jak każdy z nas. A wszystko to w coraz bardziej różnorodnym i otwartym społeczeństwie. Takim, w którym jako obywatele mamy obowiązek kontynuować walkę o równość.
“Odważyłabym się pomyśleć, że Anonim, który napisał tyle wierszy bez podpisywania ich, był kobietą”.
-Virginia Woolf-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Griote, F. (2013). Orange is NOT the New Black.
- García López, J., & López Balsas, A. (2014). Orange is the new black. Una visión antropológica. Revista de La SEECI.
- Fernández-Morales, M., & Menéndez-Menéndez, M. I. (2016). “When in Rome, Use What You’ve Got”. Television & New Media. https://doi.org/10.1177/1527476416647493