Określanie naszych możliwości przed naszymi pragnieniami – czy wiesz, jak to zrobić?

Mężczyzna na górze analizuje swoje możliwości

Nie zawsze mamy możliwości, by dostać to, czego chcemy. Chociaż może to być przeciwieństwem wszystkiego do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ważne jest, aby być tego świadomym. Czasami, nawet jeśli istnieje wola, może po prostu nie być sposobu. Jest ważne, aby to zrozumieć, ponieważ myśląc o możliwych sposobach uzyskania tego czego pragniemy, możemy oprzeć nasze plany na rzeczywistości. Ułatwi nam to osiągnięcie naszych celów.

Pragnienie nie zawsze jest wystarczające. Im szybciej sobie to uświadomimy, tym szybciej będziemy mogli dostosować nasze cele, docenić to co mamy, a nie rozpaczać z powodu bezcelowych prób. To dlatego, że nie, to nie prawda, nie zawsze możesz dostać to czego chcesz, bez względu na to jak bardzo tego chcesz. Z tego powodu powinniśmy spróbować określić nasze możliwości przed naszymi pragnieniami i zobaczyć, jak to się sprawdzi u nas.

Nie chcę przez to powiedzieć, że musimy obniżyć nasze cele, aby móc do nich dotrzeć lub że nie możemy wyjść poza to co mamy przed sobą. Powinniśmy raczej użyć tego jako podstawy, aby pomóc nam zrozumieć, że chęć nie wystarczy. Mimo to powinniśmy nadal próbować. Nie osiągnęliśmy jeszcze naszego limitu, nadal możemy być coraz lepsi. Powinniśmy nadal ustawiać poprzeczkę wyżej i wyżej. Jednak zawsze powinniśmy to czynić, określając nasze możliwości przed naszymi pragnieniami.

Znajomość naszych ograniczeń pomaga nam ulepszać nasze możliwości

Być może największą zaletą, jaką możemy mieć, jest poznanie naszych ograniczeń i  bycie realistą. Nierealistyczne cele i fałszywy optymizm to nasi najgorsi wrogowie, ponieważ pozwalają nam myśleć, że możemy pokonać dystans jedynie pozytywnymi myślami. Jednak to co naprawdę musimy zrobić, to poświęcić czas i wytrwać, aby uzyskać to czego chcemy.

Mężczyzna stojący tyłem na tle zachodzącego słońca

Limity są osobiste i niezbywalne, ale również regulowane. Moje obecne ograniczenia mogą być na pewnym poziomie, ale muszę myśleć o tym jak je pokonać. Czy muszę poświęcić więcej czasu, wysiłku lub pracy? Gdzie mogę wykorzystać moje mocne strony? Na których punktach powinienem się skupić? To zadanie wymaga optymizmu, ale także introspekcji wiedzy o możliwościach i ograniczeniach.

Jeśli nie wiem jak określić moje granice, może mi się nie udać. Jeśli wiem jak ograniczyć moje cele i je dostosować, to mam nad nimi władzę. Sprawię, że będą realistyczne. To nie znaczy, że nie będę potrzebował optymizmu żeby je zdobyć, ale będę wiedział, że pracuję nad czymś obiektywnym. Nad czymś, co rzuca mi wyzwanie i zmusza mnie do ciężkiej pracy ale czymś, co będzie możliwe do osiągnięcia. Będę miał narzędzia aby do nich dotrzeć, ponieważ zależy to tylko ode mnie.

Fałszywy optymizm

To nieprawda, że ​​optymizm oznacza ciągłe myślenie, że wszystko pójdzie dobrze. Optymizm oznacza niepopadanie w negatywne nastawienie . Oznacza to ciągłe przyglądanie się dostępnym opcjom. Jest to motywacja do stawienia czoła temu, co jest przed Tobą i patrzenia poza przeszkody.

Nogi i ścieżka - to nowe możliwości

Optymizm daje nam impuls, ale sam nie pomoże nam niczego osiągnąć. Nic nam nie daje. Jednak przybliża nas do tego odległego celu lub przynajmniej wywołuje uśmiech na naszej twarzy.

Kiedy optymizm jest realistyczny, jest naszym najlepszym przyjacielem. Jednakże, gdy staje się on nadmierny, staje się naszym najgorszym wrogiem. Jeśli jesteśmy świadomi naszych ograniczeń, możemy stworzyć własne możliwości. Oznacza to, że możemy określić nasze pragnienia tylko wtedy, gdy zaczniemy od naszych możliwości.

Dlatego możemy powiedzieć, że chęć jest koniecznym warunkiem możliwości, tak jak możliwość jest podstawowym warunkiem chęci.

Scroll to Top