Spanie - czy wiesz dlaczego jest konieczne dla naszego zdrowia?

Spanie - czy wiesz dlaczego jest konieczne dla naszego zdrowia?
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2023

Ogólnie rzecz biorąc, sen jest niezbędny do podstawowego funkcjonowania człowieka. Nasze ciało wymaga okresu odpoczynku i odświeżenia w celu rewitalizacji i regeneracji. Dlatego spanie jest tak ważne.

Jednak różne argumenty sugerują, że nie jest to pełne wyjaśnienie dlaczego śpimy. Na przykład, większość ludzi śpi od ośmiu do dziewięciu godzin każdej nocy. Inni ludzie śpią dużo więcej lub dużo mniej. Na przykład niektórzy ludzie potrzebują tylko trzech godzin snu.

Nasze wymagania obejmujące spanie przez określoną liczbę godzin zmieniają się również w trakcie naszego życia. Wraz z wiekiem zwykle potrzebujemy mniej snu. Jeśli spanie istnieje tylko po to, aby odświeżyć nasze ciała, trudno jest zrozumieć dlaczego starsi ludzie wymagają mniej snu niż młodsi.

Ponadto osoby, które brały udział w eksperymentach obejmujących pozbawienie możliwości snu , nie wykazały długotrwałych efektów eksperymentu. Te eksperymenty polegają na utrzymywaniu uczestników w stanie czuwania przez maksymalnie 200 kolejnych godzin.

Śpiąca kobieta

Osoby zaangażowane w te eksperymenty wykazywały zmęczenie, brak koncentracji, drażliwość, zmniejszoną aktywność i cierpiały z powodu drżenia rąk. Jednak po powrocie do normalnego trybu snu objawy zniknęły.

Spanie jest biologiczną koniecznością

Spanie jest biologiczną koniecznością, która pozwala naszemu ciału przywracać fizyczne i psychiczne funkcje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Sen i czuwanie są funkcjami mózgu i podlegają zmianom w układzie nerwowym.

Podczas snu dochodzi do zmian hormonalnych, biochemicznych, metabolicznych i temperaturowych. Wszystkie te zmiany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia.

Naukowcy odkryli, że sen jest niezbędny do nauki i że jest ściśle związany z naszym zdrowiem. W rzeczywistości jest to kluczowa część zdrowia. Podobnie badacze łączą sen z wzmocnieniem i utrzymaniem pamięci. Kiedy śpimy, nasz mózg “naprawia się sam”. To tak, jakby chodzenie spać było jak branie naszych mózgów do warsztatu naprawczego w celu wykonania konserwacji.

Dlaczego śpimy?

Istnieją dwa mechanizmy lub procesy odpowiedzialne za sen. Historia poprzedniego snu i przebudzenia osoby określa się procesem “S”. Dzieje się tak, gdy osoba ma zwiększone prawdopodobieństwo spania po pozbawieniu snu. To jak budowanie długów.

Spanie po południu, czyli drzemka

Nasz endogenny zegar biologiczny kontroluje proces “C”. Proces ten jest niezależny od poprzedniej historii snu i czuwania. Mamy tendencję do snu, gdy spada nam temperatura ciała (pierwsza część nocy). Budzimy się, gdy temperatura naszego ciała wzrasta w drugiej części nocy.

Co się stanie, jeśli nie będziemy spać?

Nasze ciała potrzebują lekkiego i głębokiego snu, aby zachować zdrowie. Brak snu ma duży wpływ. Wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na nasze zdrowie psychiczne. Niektóre efekty bycia bez snu to:

 • Zmiany w pamięci.
 • Drażliwość.
 • Niepokój.
 • Depresja.
 • Objawy podobne do zespołu deficytu uwagi.
 • Zmniejszony czas reakcji i dokładność.
 • Brak kontroli układu ruchowego.
 • Drżenie.
 • Ryzyko otyłości.
 • Przyspieszone tętno.
 • Ryzyko zawału serca.
 • Neurologiczne zmiany.
 • Napady padaczkowe.
 • Tłumienie wzrostu.

Jak widać, spanie jest konieczne. Przynajmniej jest jasne, że jeśli nie będziemy spać, doświadczymy wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Korzyści oferowane nam przez spanie

Poza tym, że jest to wielka przyjemność dla wielu osób, dobry sen ma pozytywny wpływ na nasze ciało. Niektórzy specjaliści twierdzą, że istnieje sześć głównych korzyści z dobrego snu w nocy.

 • Spanie wspomaga pamięć. Według wielu badań, drzemka trwająca dziewięćdziesiąt minut pomaga poprawić pamięć i sprawność.
 • Sen chroni nasze serce i zmniejsza ryzyko depresji. Kiedy śpimy, relaksujemy się. Ułatwia to wytwarzanie serotoniny, która przeciwdziała wpływowi hormonów stresu. Dlatego spanie pomaga nam być szczęśliwszym.
 • Kiedy śpimy, jesteśmy zdrowsi. Sen regeneruje nasz układ odpornościowy. W ten sposób możemy zwalczać toksyny i przezwyciężyć infekcje.
 • Spanie pomaga schudnąć. Brak snu powoduje, że komórki tłuszczowe uwalniają mniej leptyny, która jest hormonem hamującym apetyt.
 • Spanie poprawia naszą kreatywność. Jeśli mózg jest wypoczęty, nasza pamięć działa idealnie. To zwiększa naszą wyobraźnię, co ułatwia kreatywność.
Śpiąca kobieta w łóżku

Jak widać wyraźnie, dobry sen daje wiele korzyści. Brak snu ma wiele negatywnych konsekwencji, które mogą na nas wpływać przez długi czas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.