Ojciec także wychowuje swoje dzieci, chociaż nie jest w stanie ich karmić piersią

Ojciec także wychowuje swoje dzieci, chociaż nie jest w stanie ich karmić piersią

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2017

Ojciec także powinien wiedzieć, jak dbać o swoje dziecko i cieszyć się codzienną bliskością. Bliskością w której może wyrazić swoje uczucia, przytulać i śpiewać piosenki przed snem. Może się nim zajmować, nawet jeśli nie jest w stanie karmić piersią. Może spędzić całą noc opiekując się dzieckiem, śmiejąc się, cierpieć i martwić się o dziecko, które jest jego częścią, mimo że nie rosło w jego wnętrzu. Ojciec także wychowuje swoje dzieci.

Role związane z płcią zmieniają się i bez wątpienia należy to doceniać. Dzisiaj mężczyzna nie jest kimś, kogo rola polega na wyłącznym zapewnianiu utrzymania.

Ojcowie nie tylko “pomagają” wychowywać dzieci, nie są tylko dochodzącym rodzicem. Ale raczej ciągle obecnymi postaciami, bliskimi uczestnikami życia swoich dzieci i w ten sposób zostawiają w nich ślad – dzięki pielęgnowaniu, obdarzaniu miłością i byciu przewodnikami.

“To nie ciało i krew, ale serce, czyni nas ojcami i synami”.

-Friedrich Von Schiller-

Coś, na co wielu wychowawców i specjalistów zwraca uwagę jeśli chodzi o wychowywanie dzieci, jest to, że ​​dziecko jest częścią plemienia. Zawsze mówimy o macierzyństwie i o tej wewnętrznej więzi jaka istnieje między matką a jej dzieckiem. Jednak dzieci dorastają w małych mikrokosmosach zamieszkałych przez rodziców, dziadków, ciotki i wujków, przyjaciół rodziców i nauczycieli.

Wszystkie interakcje, wszystkie nawyki, każdy gest i każde słowo pozostawiają wrażenie na ich młodych umysłach. Rodzice mają możliwość wywarcia ogromnego pozytywnego wpływu na własne dzieci.

Przyszli rodzice.

Ojciec także jako postać zapewniająca dobre samopoczucie psychiczne

Wszyscy wiemy, że tak jak są dobre i złe matki, ojcowie również bywają omylni, popełniają błędy. Są i tacy, którzy są przy nas ciałem, ale nie duchem. Poza byciem źródłem edukacji i wychowywania dzieci, ojcowie i matki są tylko ludźmi. W zależności od ich dojrzałości i równowagi psychicznej i emocjonalnej, są w stanie zagwarantować najlepszy lub najgorszy rozwój dziecka.

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Michigan wykazały, że dobre samopoczucie ojca wpływa na stan emocjonalny dziecka. Bezrobocie, stres lub po prostu błędne zachowania charakteryzujące się niezrównoważonym charakterem osoby może mieć negatywny wpływ na rozwój poznawczy dziecka, w tym na umiejętności społeczne.

Wpływ ojca na rozwój mowy i języka dziecka jest również niezaprzeczalnym faktem. Oznacza to, że dziecko otrzyma bodźce różniące się od tych przekazywanych przez matki, inne tony i dźwięki, a zatem będzie korzystać z szerszego zakresu wsparcia. Na dłuższą metę, w ciągu pierwszych trzech lat życia, bliskość, uczucie, zabawa i dostęp do ojca wzmacniają delikatne procesy związane z językiem.

Ojciec trzyma w ramionach dziecko.

Ojciec jako postać zapewniająca środki do życia

Rośnie liczba gospodarstw domowych, w których jest tylko jedno z rodziców. Coraz częściej ojcowie i matki muszą stawić czoła samodzielnemu wychowywaniu własnych dzieci. Albo dlatego, że taki był ich wybór, albo sprawiło to zrządzenie losu.

Niezależnie od okoliczności, uwaga, troska i wykształcenie dziecka wymagają fizycznej i emocjonalnej bliskości w celu zapewnienia nowemu, maleńkiemu życiu bezpieczeństwa i prawdziwej miłości. Czegoś, co zarówno kobieta jak i mężczyzna powinni umieć zapewnić.

“Dobry ojciec jest wart setki nauczycieli”.

Jean-Jacques Rousseau

Z drugiej strony wszyscy wiemy, że dzieci nie przychodzą na świat z instrukcją obsługi. A dzieje się to z prostego powodu – to nie są maszyny. Dzieci składają się z ciała i kości. Mają własne potrzeby, bijące mocno serce i mózg, który chłonie wszystko i chętnie łączy się ze swoim środowiskiem.

Potrzebują składników odżywczych i rodzaju pożywienia, które wykracza poza mleko matki, potrzebują tego, co posiada ojciec także może im dostarczyć.

Dzieci na drzewie.

Najbardziej wartościowe składniki, które powinien dostarczyć ojciec

Nasza rodzina i rodzaj więzi decydują w dużej mierze o tym, kim jesteśmy. Wykraczająca daleko poza genetykę i krew, którą dzielimy, jest intymna i prywatna struktura, która buduje królestwo naszych emocji, nasze obawy, ograniczenia, a także wartości.

Są to wszystko wymiary, które dobry ojciec także powinien pielęgnować we właściwy sposób. Zobaczmy kilka przykładów:

  • Dostępność emocjonalna. Odpowiedź na potrzeby dziecka i jakość tej odpowiedzi gwarantuje optymalny rozwój i dojrzałość w dłuższym okresie życia dziecka.
  • Uznanie. Każde dziecko musi czuć się docenione przez swoich rodziców. Dzieci, które mogą liczyć na to ze strony ojca, który jest czujny, znajduje się zawsze w pobliżu i okazuje miłość wpływa na rozwój zdrowego poczucia własnej wartości u dziecka.
  • Uczestnictwo. Dobry ojciec nie ogranicza się do po prostu bycia przy dziecku, ale raczej sprawia, że ​​dziecko pragnie dokonywać odkryć. Budzi w nim nowe uczucia i chęć uczenia się , jest dobrym słuchaczem, negocjatorem i niestrudzonym komunikatorem.
  • Inspiracja. Coś, co większość rodziców robi, to otwieranie przed dziećmi nowych możliwości świata, w którym mogą poczuć się kompetentne, a równocześnie potrafią go same odkrywać. Większość rodziców przekazuje nam swoje pasje: miłość do muzyki, książek, dla natury. Są to wartości, które definiują nasze życie jako osób dorosłych.

Podsumowując, należy pamiętać, że dobrym rodzicem nie będzie “wielkie” dziecko, które lubi zabawiać i rozśmieszać swoje pociechy. “Prawdziwy” ojciec to dorosły człowiek o wielkich zdolnościach emocjonalnych, pewny siebie.

Odważny jak każda matka i zawsze troszczący się o zapewnienie bezpieczeństwa, zachęcający i okazujący dziecku miłość. Tak, aby później mogło rozpostrzeć skrzydła i stać się dorosłym który będzie wolny, dojrzały i zdolny do dawania i otrzymywania szczęścia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.