Oznaki, że powinieneś zmienić swoje przekonania

Ważne jest, aby od czasu do czasu zmieniać swoje przekonania, zwłaszcza gdy prowadzą do konfliktu i braku szacunku lub dają Ci fałszywe poczucie wyższości.
Oznaki, że powinieneś zmienić swoje przekonania

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2022

Dobrym pomysłem jest od czasu do czasu zmienić swoje przekonania. Jest to zdrowe ćwiczenie, które może przynieść Ci pewne korzyści. Nie ma nic lepszego niż przyjrzenie się niektórym zakorzenionym ideom, które kierują Tobą w codziennym życiu. W końcu możesz nawet nie wiedzieć, skąd pochodzą i czy są aktualne. Co więcej, zrewidowanie swoich przekonań może oznaczać, że zdołasz lepiej pozycjonować się w świecie.

Czasami pojawiają się sygnały, których nie powinieneś ignorować, sugerujące, że nadszedł czas, aby zmienić swoje przekonania. Czemu? Ponieważ zaczęły utrudniać Ci życie i relacje z innymi. Prawdę mówiąc, przekonania zwykle mają duży wpływ na Twoją rzeczywistość, ale są chwile, kiedy ich moc gwałtownie rośnie. Mogą na przykład prowadzić Cię do irracjonalnego zachowania lub nieuzasadnionej nietolerancji. Oto niektóre oznaki, że nadszedł czas, aby zastanowić się nad swoimi myślami.

Rzeczywistość jest tym, co nie znika, gdy przestajesz w nią wierzyć ”.

-Philip K. Dick-

Oznaki, że musisz zmienić swoje przekonania

1. Chcesz zmienić zachowanie innych

Dobrze jest w coś wierzyć i uczynić z tego mantrę, według których żyjesz. Przyjęcie asertywnej postawy wobec niektórych przekonań może być zdrowe, ponieważ pomaga ukierunkować Twój kompas moralny i nadaje znaczenie wielu rzeczom, które robisz.

Co więcej, to naturalne, że chcesz dzielić się swoimi przekonaniami z innymi, a nawet próbować „zwerbować” ich do swojej drużyny. Problem pojawia się jednak, gdy uważasz, że ludzie, którzy nie myślą tak jak Ty, nie mają racji. Przekraczasz granicę, gdy zamiast perswazji naruszasz prawa innych i myślisz, że masz prawo próbować ich “nawracać”.

Kobieta rozmawia ze swoim partnerem
Chęć zmiany innych oznacza nieakceptowanie ich lub brak szacunku.

2. Wielokrotnie powtarzasz tę samą kłótnię

Wiąże się to z punktem, o którym wspomnieliśmy powyżej. Powtarzasz te same idee ludziom, którzy już na kilka sposobów powiedzieli Ci, że myślą lub chcą działać inaczej niż Ty. Mimo to nalegasz i wielokrotnie prowadzisz tę samą dyskusję.

Kiedy powtarzasz pewne zachowania, możesz utknąć w miejscu. Twój upór Cię zaślepia. Niechętnie porzucasz temat, w którym nie możesz z kimś dojść do zgody. Błędnie myślisz, że Twoja wytrwałość pokona jakąś barierę, podczas gdy jedyną rzeczą, która naprawdę możesz pokonać, jesteś Ty sam i Twoja komunikacja z innymi.

3. Czujesz, że ‘nienawidzisz’ ludzi, których nie znasz

To istotny sygnał, że musisz zmienić swoje przekonania. Jeśli czujesz złość, pogardę, a nawet nienawiść do ludzi, których nawet nie znasz, oznacza to, że to, w co wierzysz, stało się destrukcyjną i szkodliwą siłą. Musisz przeanalizować, jak ważne są Twoje idee i myśli, jeśli potencjalnie szkodzą innym.

Akty przemocy opierają się na postawie uczucia nienawiści wobec innej osoby tylko dlatego, że jej przekonania nie pokrywają się z tym, co uważasz za dobre lub wartościowe. To ostateczna podstawa wojen i terroryzmu. Tego typu postawa moralnie unieważnia idee i postawy.

4. Bardzo surowo oceniasz innych

Wierzysz, że Twoje własne przekonania są lepsze od przekonań innych. Ta rzekoma wyższość sprawia, że czujesz się uprawniony do osądzania innych, czasami z perspektywy zarówno stronniczej, jak i niesprawiedliwej. Masz wrażenie, że osobom, które nie myślą tak jak Ty, czegoś brakuje.

Jednak swiat tak nie działa. Wszystkie przekonania powinny być szanowane. Nie muszą być potwierdzone naukowo, przez religię lub politykę, aby istnieć. Tylko te idee, które łączą się ze zbrodnią, kłamstwem lub destrukcyjnością, powinny zostać odrzucone.

Koledzy rozmawiają w pracy
Ciągłe osądzanie innych wskazuje na sztywność poznawczą i potrzebę rewizji przekonań.

5. Nadmiernie pasjonujesz się danym trendem lub pomysłem

Niektóre pasje prowadzą do żywego entuzjazmu, a inne prowadzą do cierpienia. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z radosnym i stanowczym przywiązaniem do idei lub sprawy. Natomiast w drugim przekonania stają się pretekstem do dawania upustu obsesyjnym lub autorytarnym impulsom.

Pamiętaj, że dobrze jest zrewidować swoje przekonania, gdy podejrzewasz, że mogą one powodować ciągły konflikt lub dystansować Cię od innych. Ponadto, przeanalizuj swoje idee, gdy zdasz sobie sprawę, że może być w nich coś przesadzonego lub gdy są one obecne w obszarach Twojego życia, w których nie powinny się znajdować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bermúdez, M. P., Teva Álvarez, I., & Sánchez, A. I. (2002). Análisis de la relación entre creencias irracionales, estabilidad emocional y bienestar psicológico. Rev. argent. clín. psicol, 287-291
  • Haya, G. (1961). La temeridad de juzgar. Proyección: Teología y mundo actual, (31), 297-303.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.