Marilyn Monroe i jej 12 zasad - tworzenie mitu

Marilyn Monroe i jej 12 zasad - tworzenie mitu
Leah Padalino

Napisane i zweryfikowane przez krytyk filmowy Leah Padalino.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niemożliwe, żeby ktoś nie był w stanie rozpoznać twarzy Marilyn Monroe. Jest nieśmiertelna i można ją zobaczyć na wielu przedmiotach. Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że jej twarz stała się symbolem XX wieku, współczesnym mitem. Ale co kryje się za złotymi lokami i urzekającymi oczami?

Zasady Marilyn Monroe mogą nam pomóc nieco bliżej ją poznać.

Norma Jean Baker urodziła się 1 czerwca 1926 r. w Los Angeles. Jej rodzice rozstali się, zanim się urodziła. Oznaczało to, że była córką samotnej matki, która nie miała czasu się nią zaopiekować. Dlatego też musiała tymczasowo oddać ją przybranej parze.

“Gdybym przestrzegała wszystkich zasad, nigdy bym nigdzie nie doszła.”

-Marilyn Monroe-

Dzieciństwo Normy Jean Baker nie było łatwe. Co jakiś czas wracała do swojej matki, ale zawsze przenosiła się z jednego domu do drugiego. Przyciągała problemy i była nawet ofiarą wykorzystywania seksualnego. Wszystko to wywołało w młodej Normie poczucie niepewności, które towarzyszyło jej do końca życia.

Będąc już dorosła zaczęła pracować w fabryce broni. Pewnego dnia jej zdjęcie ukazało się w czasopiśmie i wówczas zaczęła pracować jako modelka. Od tej chwili przybrała pseudonim Marilyn Monroe. Zmieniła również swoje rudobrązowe włosy na kolor blond, którą wszyscy obecnie rozpoznajemy. Od tego momentu, od mody po filmy, zaczął się tworzyć mit Marilyn Monroe.

Powiedzenia Marilyn Monroe dotyczą miłości, sukcesu i samotności. Są autoportretem pełnym mądrości.

Młoda Marylin Monroe.

Marilyn Monroe, mit XX wieku

Mity są po to, aby pomóc nam wyjaśnić świat lub rzeczy, które są poza naszym zrozumieniem. Dlatego starożytne kultury posiadały mity, które wyjaśniały rodzaje różnych zjawisk. W dzisiejszych czasach te mity się zmieniły. Teraz tworzymy mity za pośrednictwem mediów i nadajemy określonym obrazom nowe znaczenie lub nowe interpretacje.

Według Rolanda Barthesa, mity są produktem, praktyką kulturową, nowym językiem. Językowe reprezentacje składają się z elementu znaczącego i znaczonego, które są nierozłączne. Ale mity idą o krok dalej: dodają nowe znaczenie elementowi oznaczającemu. Następnie pojawia się nowa reprezentacja: mit.

Ponadto Barthes rozważał trzy różne sposoby odczytywania mitów:

  • Rozumienie cyniczne: dosłowne, takie, jakiego używają dziennikarze.
  • Rozumienie elementu oznaczającego mitu: ten rodzaj odziera mity z ich magicznej otoczki i pokazuje, jak bardzo są sztuczne.
  • Dynamiczne rozumienie: jest to rodzaj, którego używa większość z nas. Próbujesz zrozumieć starając się jednocześnie niczego nie demistyfikować.

Zgodnie z tym podejściem, kiedy widzimy obraz Marilyn Monroe, kojarzymy go z ikoną seksu lub erotyzmem. Tak naprawdę nie widzimy Marilyn, widzimy coś poza nią.

Co naprawdę kryje się za mitem Marilyn Monroe? Poprzez te 12 cytatów, postaramy się przybliżyć wam nieco tę kultową gwiazdę XX wieku.

Marylin Monroe.

1. Hollywood to miejsce, w którym płacą tysiąc dolarów za pocałunek i pięćdziesiąt centów za duszę

Marilyn Monroe była wielką gwiazdą Hollywood. Ale potrafiła także prowokować do myślenia i chociaż miała naiwny wizerunek, była pełna refleksji. Dzięki temu cytatowi dała jasno do zrozumienia, że ​​nie ma znaczenia, iż była częścią świata filmu, wciąż widziała jego najciemniejsze strony i potrafiła je uwypuklić.

2. Kariera jest cudowna, ale nie możesz się do niej przytulić w zimną noc.

Mimo całego swojego sukcesu Monroe zawsze czuła się bardzo samotna. Prawda jest taka, że ​​czasami sukces nie wystarczy. Jeśli osiągniesz szczyt sławy w samotności i poświęcisz po drodze swoje relacje, prawdopodobnie napotkasz tylko gorzką rzeczywistość. Być może będzie ona tak gorzka, że gdyby ludzie wiedzieli o tym wcześniej, nigdy nie zdecydowaliby się na taką karierę.

3. Czasem wydaje mi się, że całe moje życie było jednym wielkim odrzuceniem.

Trudne dzieciństwo Marilyn Monroe, bycie wykorzystywaną, depresja i intensywne wymagania przemysłu filmowego wywarły na nią duży wpływ. Kto by pomyślał, że tak piękna kobieta ma w sobie tak wiele niepewności? Wygląd może być zwodniczy, ponieważ Marilyn była całkowicie pozbawiona wiary w samą siebie.

4. Lepiej być szczęśliwym samemu, niż być nieszczęśliwym z kimś.

To świetny cytat Marilyn Monroe, o którym warto pomyśleć w codziennym życiu. Sama nieustannie szukała szczęścia. Ale mimo, że miała wielu partnerów, zawsze czuła, że ​​coś jest nie tak. Dlatego też ten cytat jest ​​tak bardzo szczery. Nigdy nie pozwól, aby partner uczynił Cię nieszczęśliwym, ponieważ zawsze możesz spróbować znaleźć drogę do szczęścia samodzielnie.

Jako nastolatka.

5. Psy nigdy mnie nie gryzą. Tylko ludzie.

Może to była jej trauma i ogromne rozczarowanie społeczeństwem i ludzkością. Nasi najbardziej wierni i godni zaufania towarzysze nie zawsze muszą być ludźmi.

6. Nie mam nic przeciwko życiu w męskim świecie dopóki mogę w nim być kobietą

Jeśli Marilyn Monroe broniła czegokolwiek, to tym czymś była jej kobiecość. Zawsze była dumna z tego, że jest kobietą. Mimo wszystkich wyzwań i cierpień w swoim życiu nigdy nie przestała bronić wartości kobiet.

7. Niedoskonałość jest pięknem, szaleństwo geniuszem i lepiej być absolutnie niedorzecznym niż absolutnie nudnym

Ludzie mówią, że Marilyn Monroe miała iloraz inteligencji równy 165, czyli znacznie wyższy od przeciętnego. Był on nawet o 5 punktów wyższy niż wynik Alberta Einsteina. Monroe podziwiała inteligencję i była to cecha, którą naprawdę uważała za atrakcyjną. Za wizerunkiem głupiutkiej blondynki krył się geniusz. To jeden z cytatów Marilyn Monroe, która naprawdę to potwierdza.

Marilyn Monroe.

8. Sukces sprawia, że ​wielu ludzi Cię nienawidzi. Chciałabym, żeby tak nie było. Byłoby cudownie cieszyć się sukcesem, nie widząc zazdrości w oczach otaczających Cię osób.

Jej wygląd budził zazdrość u innych kobiet i rzucał czar na mężczyzn. Z kolei sukces był silne powiązany z wizerunkiem, ale za sztucznym uśmiechem kryła się kobieta, która cierpiała i próbowała znaleźć swoje miejsce w świecie. Zazdrość może spowodować wiele szkód, a Marilyn była jej ofiarą przez większość swojego życia.

9. W Hollywood cnota dziewczyny jest o wiele mniej ważna niż jej włosy. Jesteś osądzana przez to, jak wyglądasz, a nie przez to, kim jesteś.

Aktorka byłą bardzo krytyczna wobec przemysłu filmowego i tego, jak traktował on kobiety. Były nieustannie postrzegane jako obiekty piękna i seksualności, ale nigdy nie ceniono ich inteligencji. Wiele cytatów Marilyn Monroe jasno wyraża jej opinie na ten temat.

10. Żaden seks nie jest zły, jeśli jest w nim miłość

Ludzie spekulowali na temat tego, czy Marilyn Monroe była biseksualna, ale nie możemy być tego pewni nawet teraz. Jednak ten cytat pokazuje, że była tolerancyjna wobec wszelkiego rodzaju miłości, o ile była ona prawdziwa.

Marilyn Monroe.

11. Miłość nie musi być doskonała, po prostu musi być prawdziwa

Monroe w dzieciństwie musiała nieustannie radzić sobie z brakiem uczucia. Przenosiła się z jednego domu do drugiego bez żadnych silnych więzi rodzinnych, bez wzorów rodziców, czy opiekunów… Wygląda na to, że zawsze szukała uczucia. Wyszła za mąż trzy razy i miała wielu kochanków.

Wygląda na to, że miała wiele problemów ze znalezieniem miłości, która mogłaby zapewnić jej stabilność. Lub, ujmując to w jej słowa, ze znalezieniem prawdziwej miłości.

12. Próbuję odnaleźć się jako osoba, czasami nie jest to łatwe. Miliony ludzi przeżywa całe swoje życie bez odnalezienia siebie

Jest to jeden z cytatów Marilyn Monroe, który stanowi wyraźny przykład jej nieustającej walki o odnalezienie siebie, poprawę i próbę przezwyciężenia wyzwań. Z tego powodu musiała brać różnego rodzaju leki i to one w końcu doprowadziły do jej śmierci.

Za obrazem uwodzicielskiej, kobiecej, efektownej osoby, kryła się kobieta z mroczną przeszłością, która całe życie próbowała odnaleźć siebie. Doświadczyła depresji i ataków paniki i nigdy nie mogła uciec od uczucia, że ​​stoi na skraju urwiska – czyli od czegoś, co w pewnym momencie życia odczuwał każdy z nas. Do dnia dzisiejszego jej śmierć wciąż jest spowita tajemnicą. Istnieją różne teorie i spiski na temat jej życia i tego, jak się ono skończyło.

“Jestem samolubna, niecierpliwa i trochę niepewna siebie. Popełniam błędy, tracę kontrolę i czasami ciężko sobie ze mną poradzić. Ale jeśli nie radzisz sobie ze mną w najgorszym momencie, to na pewno nie zasługujesz na mnie od mojej najlepszej strony.”

– Marilyn Monroe-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.