Obojętność – potężna broń, którą można wyrządzić wiele krzywdy

Kiedy okazujesz obojętność, przekazujesz wiadomość, że ci nie zależy. Ale czy naprawdę istnieje całkowita obojętność? Dowiedz się więcej.

Para cierpiąca na obojętność

Obojętność jest neutralnym stanem afektywnym. Mamy tendencję do definiowania osoby obojętnej jako kogoś, kto ani nie czuje, ani nie cierpi. To uczucie trzyma ich na uboczu. Kiedy jednak ktoś okazuje ci obojętność, czujesz się bardzo ciężko zraniony. Kiedy myślisz o obojętnej osobie, myślisz o niewrażliwości, oderwaniu i chłodzie. Są to cechy, które są sprzeczne ze zwykłą ludzką kondycją i naszymi zdolnościami do komunikowania się ze sobą.

„Obojętność i zaniedbanie często wyrządzają znacznie więcej szkód niż jawna niechęć ”.

-J.K. Rowling-

Bycie obojętnym oznacza, że nic nie ma znaczenia, że tak naprawdę nic nie czujesz. Co więcej, oddalasz się od osoby lub okoliczności, na które jesteś obojętny.

Obojętność boli

Smutna kobieta

Życie jest pełne chwil, w których wybór obojętności nie jest szczególnie pomocny. Jednak, chociaż możesz nie dbać o to zbytnio, nigdy nie możesz całkowicie przestać czuć. Obojętność to zasób, który pozwala wybrać, na które bodźce reagujesz. Jednak absolutna obojętność nigdy nie jest możliwa.

Powszechna mądrość mówi, że okazywanie obojętności jest najtrudniejszym rodzajem zachowania. Udowodniono, że kiedy to pokazujesz, ta postawa jest jedną z najbardziej agresywnych i bolesnych, jakie możesz pokazać. W rzeczywistości bycie obojętnym wobec kogoś oznacza, że wycofujesz wszystkie swoje uczucia, że one dla ciebie nie istnieją. Czy może być coś okrutniejszego?

Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, ale obojętność. Przeciwieństwo piękna to nie brzydota, ale obojętność. Przeciwieństwem wiary nie jest herezja, ale obojętność. A przeciwieństwem życia nie jest śmierć, ale obojętność.

-Elie Wiesel-

Dlatego mówią, że przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, ale obojętność. Ponieważ nie ma nic gorszego niż bycie wobec kogoś obojętnym. Boli jeszcze bardziej, jeśli dotyczy kogoś bliskiego, na przykład partnera lub członka rodziny.

Kiedy ktoś okazuje ci obojętność, niszczy to twoje oczekiwania wobec niego, ponieważ myślałeś, że zawsze będzie przy tobie. Jednak, zamiast znaleźć wsparcie, nie znajdujesz niczego. Prawdę mówiąc, możesz czasem nawet woleć, żeby powiedziano ci coś nieprzyjemnego, ponieważ myślisz, że przynajmniej oznaczałoby to, że coś dla tej osoby znaczysz. Jednak obojętność okazana przez innych zupełnie Cię degraduje.

Biznesmen. Obojętność

Obojętność – konsekwencje

Kiedy jesteś ofiarą obojętności, odczuwany dyskomfort przekłada się na:

  • Oszołomienie i niepokój. Nawet jeśli masz tylko niskie oczekiwania, zawsze oczekujesz czegoś od innych. Dlatego, kiedy są wobec ciebie obojętne, czujesz się zdezorientowany.
  • Niska samoocena i niepewność osobista. Dzieje się tak, ponieważ obojętność sprawia, że czujesz się zbyt mało znaczący, aby wywołać reakcję u innych.
  • Lęk. Musisz spróbować dowiedzieć się, co czuje lub myśli druga osoba.
  • Poczucie samotności.

W obliczu obojętności

Jak już powiedzieliśmy, obojętność pociąga za sobą cierpienie i generuje nieznośne napięcia i zamęt. Dlatego musisz się z tym zmierzyć. Powinieneś starać się stopniowo zbliżać do drugiej osoby i dać jej znać, jak wpływa na ciebie jej postawa. Osoba ta może nie odpowiedzieć natychmiast. Dlatego powinieneś być cierpliwy. W rzeczywistości czasami okres refleksji skłania drugą osobę do działania.

Możesz też znaleźć kogoś, kto będzie działał jako mediator. Jednak prawdopodobnie będą chwile, kiedy nic nie będzie działać. Jeśli tak jest, najlepiej po prostu zaakceptować to, co się dzieje. Rzeczywiście, obsesja na punkcie obojętności innej osoby może prowadzić do przeżycia niezwykle nieprzyjemnych chwil.

„Najgorszym grzechem wobec naszych bliźnich nie jest nienawidzenie ich, ale bycie wobec nich obojętnymi: taka jest istota nieludzkości”.

-George Bernard Shaw-

Nietrwałość

Kiedy akceptujesz obojętność, zaczynasz patrzeć w przyszłość z myślą, że nie zawsze będziesz się liczył dla innych tak, jak chcesz. Chociaż jest to bolesny proces, myślenie o tym pomoże ci rozpoznać, że twoje szczęście nie zależy od jednej osoby. W rzeczywistości, jeśli zdecydują się być wobec ciebie obojętni, zmuszanie ich do słuchania nie jest najlepszą opcją. Lepiej nauczyć się pozwalać im odejść.

Poważna rozmowa.

Kiedy dojdziesz do wniosku, że osoby takie nie mają zamiaru zmieniać swojego zachowania, najlepiej się zdystansuj. Zawsze możesz znaleźć innych ludzi, którzy Cię cenią i wspierają. Kiedy to robisz, zaczynasz rozumieć buddyjską koncepcję nietrwałości. Innymi słowy, wszystko się zmienia.

Na przykład osoba, która jest dzisiaj twoim przyjacielem, może nie być nim jutro. Jeśli potrafisz zintegrować to myślenie ze swoim codziennym życiem, łatwiej będzie ci pogodzić się z obojętnością drugiej osoby.

Środek ochrony

Jednak obojętność nie zawsze jest negatywna. Działa również jako mechanizm obronny. W rzeczywistości trzymasz się jej, aby nie doznawać ciągłych rozczarowań w obliczu perypetii życia. Rzeczywiście, zachowanie dystansu lub nieoczekiwanie niczego od nikogo jest sposobem na ochronę samego siebie.

W tym przypadku obojętność jest czymś więcej niż biernym aktem. To aktywne zachowanie polegające na akceptowaniu wszystkiego, co może się wydarzyć. Oznacza to bycie otwartym na świat możliwości i akceptację, że mogą się zdarzyć inne wydarzenia w tym samym kierunku.

Gdybyś nie posiadał zdolności uciekania się do neutralności i musiałbyś dawać negatywną lub pozytywną odpowiedź na każdy otrzymany bodziec, byłbyś wyczerpany. Dlatego rozwiązaniem jest nie oczekiwać niczego. W ten sposób, otwierając się na wszystkie możliwości, wszystko staje się mile widziane. Jeśli jest pozytywna, idealnie; jeśli jest negatywna, najlepiej, co możesz zrobić, to przekształcić to w krzywą uczenia się.

„Ostre słowa ranią twoje uczucia, ale cisza łamie ci serce”.

-Anonimowy-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • López M. La indiferencia afectiva como rasgo nocivo de la personalidad. ADPCP [Internet]. 2018 [consultado 11 may 2022]; 71: 265-205. Disponible en: https://www.boe.es/biblioteca_juridica/anuarios_derecho/abrir_pdf.php?id=ANU-P-2018-10026500305
  • Velázquez J. La indiferencia como síntoma social. Virtualia [Internet]. 2008 [consultado 11 may 2022]; 18: 1-7. Disponible en: http://www.revistavirtualia.com/storage/articulos/pdf/AkQzBYtFxS2E44nInIHibu61xwR8oTRZ7pexhiTZ.pdf
Scroll to Top