Nuda nie przeszkadza, czasami jest wręcz wskazana

Nuda

Bycie znudzonym jest czymś, co niezwykle często wzbudza w nas wręcz przerażenie. W rzeczywistości faktycznie może być tak, że chroniczna nuda okazuje się być niebezpieczna. Może to prowadzić do licznych szkodliwych zachowań, takich jak jedzenie o dziwnych godzinach dnia lub nocy, albo też jeszcze dłużej i więcej niż powinieneś (wraz ze wszystkimi tego następstwami).

Chroniczna nuda jest również czynnikiem ryzyka dla różnych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk, depresja i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Jednak nudzenie się co jakiś czas może mieć kilka bardzo interesujących korzyści, które warto bliżej przeanalizować.

Nie możemy jednak przejść dalej w celu kontynuowania naszych dzisiejszych rozważań bez zaproponowania kilku interesujących pytań. Na przykład dlaczego boimy się nudzić? Co tak naprawdę znaczy być znudzonym? Dlaczego musimy być czymś zajęci przez cały czas? Czy boimy się zmarnować nasze życie, czy też boimy się samotności przebywając z samym sobą? Czy nuda to naprawdę coś aż tak strasznego, żeby jej za wszelką cenę unikać?

“Jest coś słodkiego i kojącego, a nade wszystko mądrego, w tym, co ludzie z całego świata nazywają nudą”.
-Miguel de Unamuno-

Nuda to w wielu przypadkach może być naprawdę zdrowy nawyk

Nuda jest zazwyczaj synonimem frustracji. W rzeczywistości, gdy mówimy o nudzeniu się, odnosimy się do tego frustrującego doświadczenia związanego z pragnieniem czegoś atrakcyjnego i jednoczesnej niemożności wykonywania żadnych satysfakcjonujących czynności, ani aktywności. Tak więc osoba znudzona nie może dostosować swoich zewnętrznych okoliczności w sposób konieczny do wykonania czynności lub aktywności, która będzie jej sprawiała satysfakcję.

Znudzona kobieta

Brzmi to może niezbyt jasno, ale upraszczając zagadnienie, chodzi o to, że nuda polega na braku interesujących bodźców z otoczenia. Niezależnie od tego, czy chodzi tutaj to czynniki wewnętrzne (takie jak myśli, motywacja lub uczucia) lub czynniki zewnętrzne (takie jak środowisko). Jednak w ten sam sposób musisz nauczyć się tolerować frustrację. Musisz po prostu nauczyć się radzić sobie z nudą.

Jak zobaczysz już niedługo, nuda odczuwana raz na jakiś czas jest tak naprawdę bardzo zdrowym zjawiskiem. Wynika to z tego, że nuda niejednokrotnie pobudza Cię i zachęca do wymyślania zupełnie nowych rzeczy i zajęć. Na dodatek zachęca do aktywności, które z reguły są pożyteczne, a przynajmniej dalekie od nikczemności i negatywnych efektów. Nie na próżno, w całej historii ludzkości wielu sławnych i wybitnych postaci podkreślało korzyści, jakie zapewniała im nuda.

“Nuda odczuwana w odpowiednim miejscu i czasie jest niewątpliwą oznaką inteligencji.”
-Clifton Fadiman-

Nuda zachęca do kreatywności

Chociaż nuda może wydawać się nieprzyjemną sytuacją, której należy unikać za wszelką cenę, to jednak specjaliści są przeciwnego zdania.

Wyniki wielu przeprowadzonych na ten temat badań naukowych jednoznacznie wskazują, że nuda jest w stanie korzystnie wpłynąć na Twoją aktywność umysłową. Na przykład badanie przeprowadzone przez naukowców z Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego wykazało, że pasywne działania, które można uznać za “nudzenie się”, mogą tak naprawdę przełożyć się na zwiększenie Twojej kreatywności.

Badanie to miało podważyć powszechne przekonanie, że nuda w pracy jest negatywnym doświadczeniem. W rzeczywistości wiele firm postrzega nudę jako przeszkodę dla uzyskania maksymalnej wydajności i zagrożenie dla innowacyjności całej organizacji.

Zabawa

Jednak wspomniane powyżej badanie wykazało, że okazjonalna i czasowa nuda zwiększa kreatywność i zdolność nieszablonowego myślenia. To jest coś, co naprawdę może naprawdę pomóc w innowacjach, których poszukują firmy. Wynika to z faktu, że nuda może promować marzenia i rozmyślania o tak zwanych “niebieskich migdałach”, co pozwala w wielu przypadkach opracowywać nowe i innowacyjne koncepcje.

Z drugiej strony, inne badania sugerują, że nuda zachęca do poszukiwania nowych celów, gdy poprzednie nie są już interesujące. Tak więc, jeśli nie jesteś zbytnio zainteresowany swoją pracą, może to oznaczać, że nie jest to właściwe stanowisko dla Ciebie. Lub, że nie jesteś wystarczająco stymulowany intelektualnie. W ten sposób nuda może służyć jako katalizator, aby poprawić niezadowalającą sytuację w życiu osobistym lub zawodowym.

Nuda zwiększa kreatywność u dzieci

Co więcej, nuda zwiększa także kreatywność u dzieci, jak to wynika z ostatnich badań. Potwierdza to jeszcze inne badanie, tym razem przeprowadzone przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Anglii (oryg. University of East Anglia), a które podważa pogląd, że utrzymywanie umysłu w ciągłym stanie aktywności przyczynia się do lepszego rozwoju intelektualnego i społecznego.

Według tych badań, nuda nie jest czymś, czego należy unikać. Wręcz przeciwnie, może rzeczywiście zachęcać do rozwoju kreatywnych umiejętności u dzieci. Będą bowiem one musiały znaleźć odpowiedzieć na bardzo początkowo dla nich trudne pytanie. Brzmi ono “co mam teraz zrobić?” Dlatego też, w przeciwieństwie do tego, w co wierzy większość ludzi, dzieci powinny się od czasu do czasu ponudzić trochę. Pomoże im to nauczyć się żyć z tą “codzienną frustracją” i wymyślić dla niej dobre rozwiązania.

Bycie znudzonym zachęca do zachowań prospołecznych

Jakby tego było mało, w innym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of Limerick w Irlandii, odkryto inną interesującą korzyść wynikającą z nudzenia się.

Według tych badaczy nuda nie przeszkadza w żaden sposób aktywności umysłu i nie jest prawdą, że prowadzi do zaniku produktywności. Znudzenie się może zainspirować ludzi do poszukiwania sposobów na bycie altruistami, osobami empatycznymi i na poświęcenie się zadaniom o charakterze prospołecznym. Obejmują one nawet nieprzyjemne rodzaje aktywności, takie jak oddawanie krwi.

Umiejętności społeczne

Zdaniem naukowców znudzeni ludzie uważają, że ich działania nie mają znaczenia. Dlatego też lubią uczestniczyć w aktywnościach lub zachowaniach, które uważają za sensowne i pożyteczne. Naukowcy twierdzą ogólnie rzecz biorąc, że jeśli zachowania prospołeczne spełniają to wymaganie (czyli są w jakiś sposób znaczące), wówczas nuda promuje takie zachowanie.

Choć może się to wydawać trochę dziwne, naukowcy wyjaśniają, że nuda może paradoksalnie być bardzo silnym czynnikiem motywującym ludzi do poszukiwania niezbyt wprawdzie miłych, ale za to znaczących zadań do wykonania. Tak więc, poprzez zestaw siedmiu różnych badań, naukowcy odkryli, że nuda zwiększa motywacje prospołeczne, które wpływają na pozytywne zachowania. Z kolei te właśnie rodzaje aktywności rozciągają się wtedy one poza czas trwania samej nudy.

Daj odpocząć swojemu umysłowi, daj odpocząć także cudzemu umysłowi

Posiadanie napiętego harmonogramu i zorganizowanego dnia to doskonały sposób na bycie produktywnym. W ten sposób możesz wykorzystać cały swój czas na pożyteczne zadania. W zasadzie można to rozciągnąć także na cały dzień, na na pełne wykorzystanie każdej minuty wolnego czasu. Ale co jakiś czas musisz się zatrzymać. Odpoczynek jest niezbędny zarówno dla Twojego umysłu, jak i ciała.

W rzeczywistości, chociaż organizowanie zajęć w wolnym czasie jest bardzo interesujące, należy również zostawić trochę czasu na naprawdę wolny czas tylko dla siebie. Musisz także pozwolić, aby ludzie wokół Ciebie, Twój partner, dzieci i przyjaciele również mieli trochę wolnego czasu. Nie bój się nudy.

Nie skupiaj się na zajmowaniu czymś każdej sekundy swojego czasu lub czasu swoich dzieci. Przestań próbować nieustannie wypełniać swój czas rozrywką. Nie naciskaj swojego partnera, gdy widzisz, że jest on nieaktywny. Za barierą, którą w Twoich oczach stanowi nuda, naprawdę nie ma otchłani bez dna. W tym sensie nuda ustąpi miejsca światu pełnym opcji. Będą to opcje i alternatywy, które pokażą Ci nowe sposoby – jeszcze lepsze sposoby – na zajęcie czymś nowym Twojego czasu.

“Kiedy mam czas, staram się maksymalnie nudzić, ponieważ nuda jest dla mnie formą odpoczynku.”
-Juan Luis Cebrián-

Scroll to Top