Nowe technologie – wyzwanie wiążące się z opuszczeniem świata online

Biorąc pod uwagę wszystkie pozytywne rzeczy, które przyniosły nam nowe technologie, a zwłaszcza możliwość nawiązywania połączenia ze sobą nawet na duże odległości, to nie możemy zapominać, że mają one również pewne negatywne aspekty. Nadużywanie ich może być szkodliwe, dlatego należy wiedzieć, kiedy i jak warto z nich choćby na chwilę zrezygnować.

Nowe technologie

Czy naprawdę możemy choć przez chwilę zlekceważyć nowe technologie, nawet będąc w pobliżu naszych telefonów lub komputerów? Czy jesteśmy w stanie wprowadzić nasze urządzenia w tak zwany tryb samolotowy? I czy jesteś wtedy w stanie odpocząć od wszystkiego, co się z nimi nieodłącznie wiąże? A czy sądzisz, że bycie nieustannie dostępnym, przez całą dobę dla każdego, kto nas potrzebuje, jest zdrowym i godnym polecenia rozwiązaniem?

Podobnie jak w przypadku prawie wszystkiego, co nas dzisiaj otacza, nowe technologie są praktycznie rzecz biorąc zawsze czymś innowacyjnym i oferują nam świat nieograniczonych wręcz możliwości.

Jednak wiele osób ma zbyt dużą obsesję na punkcie nieustannego połączenia ze światem, czyli byciem online. Nawyk ten pochłania je do tego stopnia, że zapominają zupełnie o rzeczywistości. Co się stanie, gdy przekroczymy tę niewidzialną linię?

Na dzień dzisiejszy bycie zawsze o jedno kliknięcie od pełnej dostępności (czy to poczta elektroniczna, sieci społecznościowe lub też same tylko połączenia telefoniczne) jest uważane za wyróżniającą cechę troskliwej, pracowitej, uczynnej osoby, a nawet idealnego partnera. Prawda jest jednak taka, że chociaż bycie online dla innych ludzi jest ważną kwestią, to jednak tylko Ty jesteś najważniejszą osobą w swoim własnym życiu. Dlatego też nie powinieneś nigdy zapominać, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Nowe technologie – ile jest prawdy w tym, co widzisz?

Życie, którym niektóre osoby usiłują chwalić się w Internecie, dość znacznie zazwyczaj różni się od tego, z którym naprawdę się spotykają i z jakim mają do czynienia na co dzień. Ważne jest zatem to, aby zdawać sobie sprawę, że świat online jest jak teatr, czy też sztuczna sceneria. Warto mieć to zawsze na uwadze. A to oznacza, że od czasu do czasu „odłączenie się” od Internetu i nieustannego przebywania w nim pozwoli Ci nauczyć się lepiej rozróżniać jedno od drugiego.

Jeśli wysyłamy do kogoś wiadomość w dowolnej postaci wykorzystującej nowe technologie, to każdy z nas oczekuje, że odbiorca odpowie nam niemal natychmiast. W pewien sposób stało się nawet już to normą.

Jednak nie zawsze może być to zdrowy nawyk. Wiedza o tym, co robi Twój partner lub znajomi w każdej minucie dnia, może być naprawdę szkodliwa. Oczekiwanie, że Twoi znajomi natychmiast odpowiedzą na Twoje wiadomości, jest tym bardziej niezwykle niezdrową postawą. Czy pomyślałeś o tym już wcześniej?

Wszyscy mamy prawo być sami. Bez względu na to, jak bardzo jesteś ekstrawertyczny, ludzie potrzebują swojej prywatności. Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest to, aby od czasu do czasu przejść do trybu offline. Zasługujemy na rozłączenie się z Internetem, zamknięcie oczu, wzięcie głębokiego oddechu i skupienie się na naszym stanie psychicznym.

Spróbujmy się zająć tą kwestią nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule . Zapraszamy do poświęcenia kilku minut na jego przeczytanie!

Jak działają na nas nowe technologie, czyli co się dzieje z nami, gdy przechodzimy do trybu online?

Biorąc pod uwagę wszystkie pozytywne rzeczy, które przyniosły nam nowe technologie, a zwłaszcza możliwość nawiązywania połączenia ze sobą nawet na duże odległości, to nie możemy zapominać, że mają one również pewne negatywne aspekty. Nadużywanie ich może być szkodliwe, dlatego należy wiedzieć, kiedy i jak warto z nich choćby na chwilę zrezygnować.

Niektórzy uważają, że dostęp do Internetu przez cały czas jest kluczem do wszystkiego, co ważne. Niemniej jednak nie oznacza to, że mają rację. To szalone, jak nowe technologie się rozwinęły do tego stopnia, że obecnie nawet specjaliści od zdrowia psychicznego mówią o tym, jak korzystanie z naszego smartfona przez cały dzień może być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Czyjeś życie może być niesamowicie różne od tego, które pokazują w mediach społecznościowych. Ktoś, kto publikuje wiele zdjęć, niekoniecznie jest szczęśliwy. Natomiast ci z Twoich znajomych, którzy reagują natychmiast na Twoją wiadomość, wcale nie są lepsi od tych, którzy robią to z większym opóźnieniem.

Zdrowym sposobem podejścia do możliwości, jakie zapewniają Ci nowe technologie, jest wykorzystanie ich dla osobistych korzyści, a nie na odwrót. Nie zostawaj ich niewolnikiem. Pamiętaj, że możesz swobodnie decydować o tym, kiedy i jak z nich korzystać. Możesz wybrać, co opublikować, o której godzinie i kiedy odpowiedzieć na otrzymane wiadomości. Ponadto każdy, kto Cię docenia, będzie cenił i szanował Twoje życie prywatne.

Ogólnie rzecz biorąc Internet i nowe technologie dają nam możliwość wzięcia odpowiedzialności za korzystanie z nowinek technicznych. Ponadto pozwalają tam stworzyć odpowiedni przykład, jaki dajemy dzieciom. Problem polega jednak na tym, że wszystkie możliwości, które zbliżają nas do innych, mogą nas również uwięzić i zniewolić w cyfrowym świecie.

„Stało się przerażająco oczywiste dla każdego, że nasza technologia znacznie prześcignęła całą ludzkość”.
-Albert Einstein-

Nowe technologie, nowe sposoby życia

Wiele razy nowe technologie oferują nam unikatowy sposób na odniesienie się do otaczających nas osób, a nawet życia. Na razie nie mamy innego wyjścia, jak dostosować się do tej szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Na przykład, jeśli chcemy oddalić się od kogoś lub wręcz zerwać z nim wszelkie stosunki, możemy po prostu zablokować go między innymi na naszych platformach społecznościowych. Możemy usunąć jego numer z naszego telefonu. Albo też ograniczyć połączenia z jego strony. To samo dzieje się, jeśli chcemy poznać kogoś nowego: dzieli nas tylko jedno kliknięcie, aby dowiedzieć się o tej osobie naprawdę dużo. Czasem nawet o wiele więcej, niż chciałaby tego właśnie ta osoba.

Biorąc to pod uwagę, Twoim obowiązkiem jest dowiedzieć się, jak daleko chcemy posunąć się w naszych mediach społecznościowych lub wykorzystywanej technologii w ogóle. Ile informacji zamierzasz udostępnić online? Ile czasu zamierzasz spędzić na korzystaniu ze swojego komputera lub telefonu? Gdy to zrozumiesz, będziesz gotowy do zdrowego korzystania z możliwości, jakie dają nam nowe technologie, nie pozwalając im się jednak kontrolować.

Obecnie mamy możliwość komunikowania się z tymi, którzy są daleko od nas za pomocą jednego kliknięcia. Jeśli jednak Twoi bliscy są niedaleko Ciebie, nie ma nic lepszego niż spędzanie z nimi czasu w prawdziwym świecie. Możesz wtedy poświęcić im swój czas, porozmawiać twarzą w twarz. Nie zapominajmy o znaczeniu prawdziwego, fizycznego kontaktu.

Nowe technologie mogą być mieczem obosiecznym. Od Ciebie zależy, kiedy przejdziesz do trybu offline i zaczniesz doświadczać swojej rzeczywistości. Czy odważysz się wyłączyć swój telefon lub komputer?

„Prawdziwym problemem nie jest to, czy maszyny myślą. Ale raczej to, czy robią to ludzie.”
-B. F. Skinner-

Scroll to Top