Nocne marki i poranne ptaszki – ciekawe fakty

Ci, którzy kładą się spać i późno budzą się, są często niesprawiedliwie traktowani. W tym artykule opowiemy, jak ten trend wpływa na ich życie.

Nocne marki. Kobieta pracująca w nocy

Nie znosisz wczesnego wstawania? Czy jesteś bardziej aktywny i produktywny w nocy? Czy masz tendencję do wykonywania rutynowych czynności, gdy większość ludzi już śpi? Jeśli tak, prawdopodobnie przez całe życie czułeś się raczej oceniany przez otoczenie. Inni mogli nawet nazwać cię leniwym, chaotycznym lub niezorganizowanym. To dlatego, że zakłada się, że wszyscy mamy się dostosować do dziennego harmonogramu. Może jednak nadszedł czas, aby dowiedzieć się trochę więcej o nocnych markach.

Szacuje się, że około 20 procent ludzi posiada ten chronotyp. Innymi słowy, osiągają maksymalny punkt energii po zmroku. Ponadto doświadczają poważnych trudności w funkcjonowaniu z samego rana. W rzeczywistości spędzają całe życie na walce z własnymi skłonnościami, aby dostosować się do rytmów dobowych społeczeństwa, a nawet mogą być postrzegani jako odmieńcy. Co jednak tak naprawdę wiemy o tej grupie osób?

Nocne marki – nie z wyboru

Wiele osób uważa, że nocne marki wybierają harmonogram snu niezgodny z normą społeczną. Wydaje im się, że brakuje im chęci do spania i wczesnego wstawania. Nie jest to jednak takie proste.

W rzeczywistości kilka badań wykazało, że chronotyp jest w dużej mierze zdeterminowany genetycznie. Tak więc osoby takie rodzą się z predyspozycją do manifestowania tej nocnej tendencji.

Ponadto niektóre badania wykazały, że istnieje nawet mutacja genetyczna, która ma silny wpływ na wzorce snu. Rzeczywiście, u tych, którzy go prezentują, cykl się wydłuża. Oznacza to, że osoba nie może zasnąć aż do wczesnych godzin porannych. Co więcej, cierpi, kiedy jest zmuszana, by obudzić się wcześnie. Ostatecznie nie jest to dobrowolny wybór, ale biologiczna determinacja.

Mężczyzna pracujący na komputerze w nocy

Często diagnozuje się u nich zespół opóźnionej fazy snu

Fakt, że chronotyp różni się w zależności od osoby, mógł być ewolucyjną zaletą w czasach starożytnych. Na przykład, kiedy ludzie żyli w małych plemionach, musieli mieć pewność, że zawsze ktoś czuwa. Jednak obecnie społeczeństwo kieruje się wyraźnym rytmem dnia, więc nocne marki nie mogą się przystosować, przez co ponoszą poważne konsekwencje.

W rzeczywistości często diagnozuje się u nich tak zwany zespół opóźnionej fazy snu. Oznacza to, że muszą zasnąć i wstać kilka godzin później, niż jest to pożądane w społeczeństwie.

Kiedy te osoby mają możliwość wyboru harmonogramu snu, cieszą się odpowiednią ilością i jakością odpoczynku. Jednak konieczność pójścia wbrew ich naturalnej tendencji oznacza, że cierpią z powodu dyskomfortu i trudności. Objawy te są często na tyle poważne, że osiągają rozmiary zaburzenia.

Mogą dłużej zachować czujność psychiczną

Zazwyczaj myślimy o rannych ptaszkach jako bardziej energicznych i produktywnych. Niemniej jednak nie jest to do końca prawda.

W rzeczywistości, jeśli mówimy o liczbie godzin, w których dana osoba może pozostać czujna i sprawna umysłowo, nocne marki wygrywają. Ponadto niektóre badania wykazały, że po dziesięciu godzinach czuwania nocne marki wykazują większą aktywację mózgu w regionach związanych z uwagą.

Uzyskują lepsze wyniki w testach na inteligencję

Od dawna wiemy, że istnieje wiele rodzajów inteligencji. Co więcej, zdolności każdej osoby są różne. Jednak badania pokazują, że w testach mierzących inteligencję ogólną (tzw. czynnik G) nocne marki uzyskują wyższe wyniki niż ich poranne odpowiedniki.

Jednak pomimo tej przewagi inteligencji i faktu, że ich zdolność rozumowania indukcyjnego wydaje się lepsza, osoby prowadzące nocny tryb życia mają tendencję do osiągania gorszych wyników w nauce i pracy.

Powodem tego jest to, że są zmuszone do działania w mniej funkcjonalnych godzinach. Ponadto cierpią z powodu znacznej deprywacji snu. To uniemożliwia im optymalne działanie.

Nocne marki są bardziej kreatywne

Oprócz powyższego wydaje się, że nocne marki to ludzie bardziej kreatywni. W rzeczywistości używają myślenia lateralnego częściej niż ranne ptaszki. Innymi słowy, mają przewagę, jeśli chodzi o znajdowanie alternatywnych rozwiązań i stosowanie odmiennych i oryginalnych punktów widzenia.

Kobieta z laptopem

Bardziej prawdopodobne jest, że zachorują

Jednak nie wszystko jest pozytywne. W rzeczywistości badania sugerują, że nocne marki są bardziej podatne na cukrzycę, otyłość, stres, zaburzenia psychiczne i neurologiczne. Są nawet o dziesięć procent bardziej narażeni na śmierć wcześniej niż ci, którzy preferują poranne godziny. Ponownie jest to ściśle związane z ich niezdolnością do dostosowania się do harmonogramów, co prowadzi do niewystarczającego snu niskiej jakości, złej diety i gorszych nawyków związanych ze stylem życia.

Mimo wszystko nie możemy zapomnieć, że istnieją indywidualne różnice, a przedstawione wyniki są ogólnikami, więc nie determinują one cech czy osiągnięć wszystkich ludzi. Tak więc nie wszystkie ranne ptaszki są mniej kreatywne i nie wszystkie nocne marki są bardziej narażone na zachorowanie. W rzeczywistości wszystko zależy od indywidualnych okoliczności zarówno na poziomie genetycznym, jak i środowiskowym.

Być może jednak poprzednie wyniki pomogą nam przemyśleć potrzebę poszanowania chronotypów każdej osoby bez osądzania. Pomogłoby to uczynić społeczeństwo bardziej elastycznym, aby każdy mógł osiągnąć maksymalny rozwój.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Jones, C. R., Huang, A. L., Ptáček, L. J., & Fu, Y. H. (2013). Genetic basis of human circadian rhythm disorders. Experimental neurology243, 28-33.
  • Maierova, L., Borisuit, A., Scartezzini, J. L., Jaeggi, S. M., Schmidt, C., & Münch, M. (2016). Diurnal variations of hormonal secretion, alertness and cognition in extreme chronotypes under different lighting conditions. Scientific reports6(1), 1-10.
  • Piffer, D., Ponzi, D., Sapienza, P., Zingales, L., & Maestripieri, D. (2014). Morningness–eveningness and intelligence among high-achieving US students: Night owls have higher GMAT scores than early morning types in a top-ranked MBA program. Intelligence47, 107-112.
  • Wang, S. C., & Chern, J. Y. (2008). The ‘Night Owl’Learning Style of Art Students: Creativity and Daily Rhythm. International Journal of Art & Design Education27(2), 202-209.
  • Knutson, K. L., & Von Schantz, M. (2018). Associations between chronotype, morbidity and mortality in the UK Biobank cohort. Chronobiology international.
Scroll to Top