Nyktofilia - gdy kochasz noc

Nyktofilia to miłość do nocy. Chociaż Romeo kochał swoją Julię, ogłosił się również miłośnikiem nocy. Jeśli masz trudności z wczesnym pójściem spać i czujesz przez to coś w rodzaju egzystencjalnej pustki, ten artykuł jest dla Ciebie.
Nyktofilia - gdy kochasz noc
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy jesteś jedną z tych osób, które czują się o wiele bardziej komfortowo, gdy słońce zachodzi i nadchodzi ciemność? Nyktofilia lub miłość do nocy to uczucie, że w godzinach nocnych Twoje życie jest znacznie lepsze.

Niestety, dla większości z nas „normalne życie” i codzienność toczy się w biały dzień. Dlatego nie ma innego wyjścia, jak tylko się do tego dostosować. Z tego powodu, jeśli nyktofilia dotyczy również Ciebie, prawdopodobnie musiałeś porzucić własne potrzeby i zamiast tego iść spać.

Jednak z pewnością odczuwasz udrękę, gdy musisz iść do łóżka tylko dlatego, że musisz spać. Chcesz trochę bardziej cieszyć się nocą. Dlatego konieczność spania wywołuje w Tobie uczucie oporu.

Nyktofilia

Niemniej jednak, jeśli nyktofilia jest czymś, co Cię definiuje, możesz przestać czuć się winny, ponieważ jest to zjawisko genetyczne.

Około 25 procent światowej populacji to tak zwane sowy, a 25 procent to skowronki. Pozostałe 50 procent to szczęśliwcy, którzy dobrze odnajdują się w obu przypadkach. Dla tych, którzy nie mają tego luksusu, najlepiej jest szanować swój zegar biologiczny, jak twierdzą chronobiolodzy. Chociaż czasami dopasowanie własnego rytmu do obowiązków zawodowych, społecznych i osobistych może być trudne.

Nyktofilia: jak rozpoznać, czy jesteś osobą wieczorową?

Przede wszystkim poprawnie zidentyfikuj swój chronotyp. W tym celu możesz uzupełnić dostępną w Internecie ankietę. Została opublikowana w 1976 roku w International Journal of Chronobiology przez badaczy Jima Horne’a i Olova Östberga.

Musisz odpowiedzieć na 19 pytań wyobrażając sobie siebie w absolutnie idealnej sytuacji pozbawionej wszelkich ograniczeń. Musisz całkowicie zapomnieć o swoim rytmie towarzyskim, aby poprawnie odpowiedzieć na pytania. Niektórzy ludzie nie radzą sobie z tym, ponieważ są zbyt przyzwyczajeni do nie słuchania siebie w tak ważnych i prostych sprawach.

Pomocne wskazówki

Terapie behawioralne mogą być skuteczne w tej sytuacji. Ważne jest również poszanowanie zdrowego stylu życia. Na przykład unikaj używania elektronicznych ekranów lub uprawiania sportu przez co najmniej dwie godziny przed zaśnięciem. To nie jest dobre dla nikogo, ale jeszcze mniej dla osób, których naturalny rytm jest zaburzony, takich jak nocne marki i ranne ptaszki.

Dlaczego fascynuje Cię noc?

Noc przyciąga i intryguje. Czas wydaje się zwalniać, gdy cienie powoli spowijają świat. Zgiełk dnia ustępuje miejsca spokojowi i ciszy.

Noc nadaje przyjęciom euforii. To czas, w którym artyści odnajdują swoje najwspanialsze pomysły, a inni mogą czuć się zaniepokojeni. W naszym cywilizowanym świecie noce są jasne. Jednak mimo naszego sztucznego światła panująca ciemność odnawia nocny krajobraz. Ożywia intuicję i wyostrza zmysły.

Nyktofilia zamienia noc w prawie inny świat. Noc kojarzy nam się z zakazem, przekroczeniem zasad, zakazaną przyjemnością, rozpustą, śmiercią… to świat z dala od bylejakości.

Kobieta z nyktofilią

Życie towarzyskie w inny sposób

Jeśli jesteś nocnym markiem, możesz poczuć ulgę w nocy. W ciągu dnia mnogość ludzi, z którymi rozmawiasz, i ogrom rzeczy, które musisz zrobić, może Cię denerwować. Noc to czas bardziej indywidualny. Umiesz znaleźć czas dla siebie. Czas poza nałożonymi na Ciebie ograniczeniami w ciągu dnia.

Praca w nocy

Większość naszych współczesnych społeczeństw uczyniła pracę w ciągu dnia normą, zapraszając pracowników do bycia aktywnym od 10:00 do 19:00, od poniedziałku do piątku. Jednak praca w nocy ma wiele zalet:

  • Jeśli pracujesz, gdy większość ludzi śpi, unikniesz znacznej liczby czynników rozpraszających, takich jak e-maile, telefony lub nieoczekiwani goście.
  • Oprócz tego, że masz mniej rozproszeń, możesz doświadczyć wyjątkowo szczególnego uczucia, wiedząc, że reszta świata śpi. Może to sprawić, że poczujesz się zachęcony do większej kreatywności i odwagi. W związku z tym jest bardziej prawdopodobne, że dasz przestrzeń i możliwość nowym pomysłom.

Życiowy wybór

Wielu decyduje się na pracę, podczas gdy inni śpią. Jeśli jesteś jedną z tych osób, ewoluujesz w oddzielnym świecie, na marginesie społeczeństwa. Dlaczego jednak masz ochotę pracować w nocy? Być może kluczem jest wynagrodzenie, które zwykle jest większe między 21:00 a 6:00

A może po prostu wolisz pracować w nocy. Oznacza to, że uciekniesz od zgiełku, nieustannych telefonów, krzyków, zatłoczonych wagonów metra czy korków.

Co więcej, możesz czuć się uprzywilejowany, będąc na uboczu i należąc do innego świata. Praca w nocy może dać Ci poczucie siły. Niemniej jednak trzeba powiedzieć, że jest to sprzeczne z naturą. Kontrolowanie snu w ten sposób może być sprzeczne z Twoim biologicznym rytmem. Oczywiście nie pozostaje to bez konsekwencji, a praca w nocy nieuchronnie zakłóca Twoje społeczne i biologiczne odniesienia.

Sowa w nocy.

Z drugiej strony noc to wyjątkowe miejsce spotkań. Rozmowy trwają wtedy dłużej. Twoim jedynym ograniczeniem jest zaśnięcie. To, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, sprzyja różnym i niepowtarzalnym interakcjom.

Ideałem byłoby, abyśmy wszyscy od najmłodszych lat wiedzieli, jaki jest nasz biologiczny chronometr. Wtedy moglibyśmy lepiej się do tego przystosować. W końcu ważne jest, aby spać i pracować, ale nie mniej ważne jest tworzenie, bycie szczęśliwym i praktykowanie nyktofilii, kiedy mamy na to ochotę. Jeśli chodzi o bycie produktywnym, a nie tylko o bycie pracownikiem, nie może być nic lepszego niż robienie tego w nocy, jeśli to jest to, co kochasz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.