Niepowodzenie - nigdy nie odpuszczaj, próbuj na nowo!

Niepowodzenie - nigdy nie odpuszczaj, próbuj na nowo!

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2017

Większość z nas ma zdolność odtwarzania pewnych sytuacji z przeszłości na podstawie tego, co zostało zapisane w naszej pamięci. I tak niepowodzenie może spowodować kolejne niepowodzenie, tryumf zaś wywołać może odniesienie kolejnego sukcesu w danej dziedzinie.

Tak więc jeśli spotkało Cie niepowodzenie, nie poddawaj się. Zawsze od razu podejmuj kolejną próbę. W ten sposób sprawisz, że dane zdarzenie nie zapisze się w pamięci z negatywnym akcentem i w przyszłości nie będzie ono mogło mieć wpływu na kolejne niepowodzenie.

Obecnie zaniepokojenie i zamartwianie się można sklasyfikować jako epidemię. Około 60 procent pacjentów zgłaszających się do lekarza rodzinnego deklaruje problemy wynikające z przemożnego uczucia niepokoju.

Przeczytaj również podobny artykuł: Cudze myśli: przestań zamartwiać się ich zgadywaniem

Z pewnością każdy z nas posiada jakieś powody do zmartwień. Jednak z drugiej strony może być tak, że to my sami jesteśmy tymi, którzy problemy te wyolbrzymiamy, karmimy je, by rosły do takich rozmiarów, że w końcu nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić.

Niepowodzenie

Wyniki badań dowodzą, że jakieś 40 procent naszych zmartwień dotyczą możliwych do wystąpienia wydarzeń, do których jednak nigdy nie dochodzi. Około 30 procent dotyczy problemów, które co prawda zaistniały, ale badani się wycofali. 22 procent natomiast to wydarzenia, do których dojdzie w bezpośredniej przyszłości.

Przeczytaj również podobny artykuł: Porażka – możesz odnaleźć w niej inspirację

Jak wynika z przeprowadzonych badań, problem polega na tym, że najwięcej czasu spędzamy na analizowaniu spraw i kłopotów, do których nigdy nie dochodzi. Kiedy wycofujemy się na skutek porażki sprawiamy, że w naszym umyśle zachodzi pewna zmiana. Stanowi to powód występowania niepokoju i depresji.

Do negatywnych sytuacji dochodziło, dochodzi i będzie dochodzić. Takie już jest nasze życie. Zawsze będzie nam towarzyszyć niepowodzenie. Jednak to od nas zależy w jaki sposób będziemy sobie z nimi radzić, w jaki sposób pokonywać i jakie uczucia będą temu towarzyszyć.

Życie jest jak tonący statek, nie zapominaj jednak śpiewać w szalupie ratunkowej

-Voltaire-

Kiedy zatrzymasz przeszłość

Według Antonio Jorge Larruy’ego wielką przeszkodą w znalezieniu szczęścia jest to, że szukamy go nie tam, gdzie powinniśmy. Przykładem może być filipińskie miasteczko, w którym notuje się wysoki czynnik ubóstwa, i które często zostaje zniszczone przez katastrofy naturalne.

Przeczytaj również podobny artykuł: Pogodzenie: akceptowanie przeszłości i otwartość na przyszłość

Jak donosi Centrum Badań i Epidemiologii Kataklizmów, jego mieszkańcy stanowią najszczęśliwszych ludzi na ziemi wyprzedzając przy tym miasta pełne milionerów, takie jak na przykład Montecarlo.

Kobieta przy drzwiach

Być może sekretem szczęścia tych ludzi jest fakt, że żyją praktycznie z dnia na dzień. Jeśli natomiast kolejny huragan zabierze wszystko, co posiadają, zawsze mogą liczyć na silną sieć powiązań rodzinnych i wsparcie socjalne.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wdzięczność: Kamień potrzebny do budowania szczęścia

Trzeba przyznać, że konsumpcyjny tryb życia, wypełniony po brzegi codzienną gonitwą i stresem nie pozwala nam w pełni korzystać z tego, co prezentuje się w naszym życiu obecnie. Tak więc niepowodzenie jest wpisane w nasz styl życia.

W każdej chwili naszego życia mamy więcej możliwości, niż mogłoby się nam wydawać

-Thich Nhat Hanh-

Dostroić sposób myślenia na tu i teraz

Kiedy nasz umysł gubi się w przeszłości lub przyszłości rozpatrując jedno niepowodzenie za drugim, aktywuje się część mózgu odpowiedzialna za powstawanie szkodliwych uczuć.

Przeczytaj również podobny artykuł: Nasze myśli – czy powinny dotyczyć nas samych, czy też innych

Prestiżowe uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, takie jak Harvard zauważają, że skoncentrowanie myśli na teraźniejszości pozwala otworzyć umysł na nowy sposób myślenia. W tym przypadku uaktywniona zostaje inna część mózgu odpowiedzialna za pozytywne myślenie.

Zachód słońca

Thich Nhat Hanh, mistrz zen, aktywista pokojowy nominowany do nagrody Nobla, zapewnia, że utrzymywanie umysłu skupionego na teraźniejszości stanowi jedyną prawdziwą drogę prowadzącą do zaznania pokoju wewnętrznego. Myślenie takie pozwala również przeżywać to, co tu i teraz.

Przeczytaj również podobny artykuł: Pozytywne myślenie, jak je utrzymać?

Duża część bólu i niepokoju, które odczuwamy pochodzą w rzeczywistości z naszego bólu emocjonalnego i z braku kontroli nad umysłem. Myślenie o oddalonych światach przeszłości lub przyszłości nie przynosi niczego dobrego, a tak wywołany myśli i stany emocjonalne zawsze są destrukcyjne.

Aby dostroić nasze automatyczne myśli, powinniśmy skupić się na tym, co właśnie nas otacza. Pozwól sobie niczego nie osądzać, a także nie manipulować swymi myślami. Kiedy zupełnie skupisz się na teraźniejszości, nie będziesz odczuwał potrzeby spełniania swoich pustych zachcianek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.