Pozytywne myślenie, jak je utrzymać?

Pozytywne myślenie, jak je utrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Przez lata słuchaliśmy jak mówiono nam jak ważne jest abyśmy zachowywali pozytywne myślenie w stosunku do wszelkich przeciwności życia. Nadszedł czas, aby odświeżyć swój sposób myślenia i stworzyć nowe nawyki, które pozwolą nam osiągnąć to co chcemy. Pozytywne myślenie – jak je utrzymać?

Zagrożenia skrajnych myśli

Powszechnie znaną prawdą jest fakt, że kiedy pozwalasz negatywnym myślom na dobre zagościć w swojej głowie, lub kiedy zdominuje cię depresja, to nigdy do końca nie dowiadujesz się jak wiele dobrego otacza cię w twoim codziennym życiu. Z drugiej strony, zbyt pozytywne myślenie może też w pewien sposób zniekształcić twój obraz rzeczywistości.

Na ogół ekstrema i skrajności nie są zbyt pomocne. Musisz zmienić swoje przyzwyczajenia myślowe i pracować nad skutecznymi technikami radzenia sobie z frustracją. W ten sposób odnajdziesz klucz do swojego wewnętrznego motoru napędowego. Wszystko to pozwoli ci na wiedzenie życia prawdziwie w pełni.

Kobieta śmiech

Pozytywne myślenie – pierwsze kroki

Zidentyfikuj źródła swojego niezadowolenia. Za twoją frustracją zawsze kryje się jakaś przyczyna, strach, smutek, lub gniew – dlatego jest to pierwszy krok, który powinieneś wykonać.

To nie zawsze jest proste, ale musisz skupić się na znalezieniu prawdziwej przyczyny twojej frustracji. To ona paraliżuje cię i nie pozwala ci na osiąganie swoich celów. Czasami te pytania wykraczają poza to, co jesteś w stanie lub co chcesz zaakceptować.

Wynikiem tego kroku może być pesymizm. Nie zniechęcaj się. Jest to zaledwie pierwszy krok do zmiany swoich nawyków myślowych. Masz dwa wyjścia kiedy stajesz w obliczu przeciwności: ucieczka lub konfrontacja. Uciekając tylko wydłużysz swoją agonię, dlatego zachęcamy cię do stawienia im czoła.

Ustal krótki, lecz osiągalny cel.

Wyobraź sobie korzyści płynące z osiągnięcia swojego celu. Zacznij od tworzenia bardzo prostych i nieskomplikowanych nawyków. Przykładowo jeśli chcesz zrzucić wagę, ale nadal jeść fast food, zwyczajnie zmniejsz swoją dawkę do jednorazowo w tygodniu i zamawiaj tylko połowę tego co zawsze.

Pierwszych kilka dni może być dość trudnych na drodze do zmian. Jednak po osiągnięciu kilku małych celów, poczujesz się lepiej w swojej skórze i będziesz bardziej entuzjastyczny. Będzie to czas na ustalenie większych celów, aby osiągnąć coś jeszcze wspanialszego. Czegoś co zbliży się do swojego marzenia i zwiększy twój wysiłek.

Pasja

Odkryj jaki ruch jest najważniejszy w osiągnięciu twojego ostatecznego celu. Kiedy już jasno ustalisz swój plan działania to myśl o nim pozytywnie i wykonuj go z jak największym entuzjazmem. Będziesz podekscytowany i dostrzeżesz inne możliwe rezultaty. Pamiętaj że dobra wola i pozytywne myślenie nic same nie wniosą, jeśli nie będziesz działać.

Określ dobre rzeczy, jakich doświadczasz w swoim życiu. Jednym z elementów, który pomoże ci zachować pozytywne myślenie jest wdzięczność za to co dobre. Warto wyszczególnić wszystko co wydaje ci się stosowne: dobra materialne, ludzi, szanse, doświadczenia itd.

Kiedy koncentrujemy się na tym co chcemy zmienić, często przestajemy dostrzegać to co jest dobre wokół nas. To wielka szkoda, ponieważ większość ludzi żyje z dnia na dzień nie doceniając teraźniejszości i żyjąc niczym w ciągłym wyścigu.

Zmniejsz swoje emocjonalny balast.

Kiedy określisz dobre strony, automatycznie dostrzeżesz też rzeczy i ludzi, którzy cię krzywdzą. Warto zastanowić się, dlaczego są oni w twoim życiu i czy naprawdę cię ranią. Jeśli tak jest to lepiej będzie ci po prostu to zakończyć.

To oczywiście nie jest proste. Zakończenie relacji po wielu latach lub pozbywanie się czegoś, co nieszczególnie cię zadowala ale nadaje ci pewien status nie jest proste. Z drugiej strony im cięższy lub ważniejszy jest emocjonalny balast, tym trudniej jest się go pozbyć. Kiedy jednak to zrobisz poczujesz więcej swobody.

Zmiana naszych nawyków będzie skuteczna, jeśli po określeniu paraliżujących nas rzeczy będziemy ze sobą szczerzy. Musimy ustalić osiągalne cele, znaleźć plan działania, który pomoże pokonać nam daną przeszkodę i pozwoli osiągnąć lepsze życie.

Pozytywna perspektywa napędza nas do zmian

Czy zauważyłeś, że twoje życie nie jest takie jak tego chciałeś i masz już dość negatywnego spojrzenia na rzeczy? Powyższe wskazówki pomogą ci poprawić swoje życie, czuć się szczęśliwszym oraz mieć lepsze spojrzenie na swoje życie. Wszystko to pomoże ci poprawić twoją codzienną rutynę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.