Kocham Cię – różne etapy tych słów

Kocham Cię – różne etapy tych słów

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

W naprawdę wielu przypadkach zakończeniom nawet najgorętszych romansów towarzyszą łzy w oczach. Często padają także w takim przypadku słowa “Kocham Cię“. To prawda, że będąc  w związku, w zależności od etapu, wiele razy decydujemy się wypowiedzieć te piękne słowa. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w miarę upływu czasu ich znaczenie może się mocno zmieniać.

Jest więc bardzo prawdopodobne, że to, co kryje się pod słowami “kocham Cię“, jakie słyszymy po raz pierwszy od naszego partnera jest czymś zupełnie innym od tego, co ma on lub ona na myśli po upływie roku lub po zmianie statusu związku z randkowania na stałą relację.

Dlaczego istnieje tak wiele znaczeń słów “kocham Cię”?

Gdy dwie osoby znajdują się w związku ze sobą, wspólnie dojrzewają i dorastają. Należy przez to rozumieć nie dojrzewanie fizyczne, ale psychiczne, jako strona relacji. W ramach naszej własnej ścieżki rozwoju osobistego każdy z nas przeżywa nowe sytuacje, które wpływają na nasze układy i relacje z innymi osobami. Z tego też powodu znaczenie słów “kocham Cię” będzie się zmieniać w trakcie trwania związku.

Jednak jest zawsze coś, co pozostaje bez zmian podczas wypowiadania powyższych dwóch słów: osoba, do której są kierowane. Nie ma znaczenia, w jaki sposób te słowa zostaną wyrażone – czy towarzyszą im łzy, śmiech, czy przytulanie… One wciąż zachowują swoje główne znaczenie i tworzą magię w każdym związku.

Jakie są zatem poszczególne znaczenia frazy „kocham Cię”?

Pierwsze dwa miesiące: podoba mi się kierunek, w którym zmierza ten związek

W stabilnym i długotrwałym związku dwa miesiące to właściwie tyle, co nic. Czas ten mija bardzo szybko. To prawda, że miłość odczuwa się najsilniej na samym początku naszej relacji, zaraz po odkryciu bardzo bliskiej sobie osoby, z którą możemy planować dalsze, wspólne życie.

Mówiąc “kocham Cię” w ciągu pierwszych dwóch miesięcy przekazujemy własną wiarę w to, że zamierzamy z osobą, do której kierujemy te słowa spędzić być może nawet całe życie. Ale jeśli realistycznie podchodzimy do życia, to zapewne wiemy też, że nic nie trwa wiecznie, nawet związek mający za sobą dwa miesiące stażu.

Miłość na piasku

Ważne jest, aby podkreślić, że w tym pierwszym etapie wielu z nas może pomylić drogę. Możemy mylnie uważać, że kochamy kogoś przez całe życie, czego efektem jest mówienie: “kocham Cię” zamiast “bardzo Cię lubię”. Może to wynikać z osobistej niedojrzałości, z młodego wieku lub braku wystarczającego doświadczenia dotyczącego bycia w długotrwałym związku.

Zalecamy w takim przypadku zastanowienie się i zajrzenie do wnętrza własnego umysłu, zanim użyjesz tej bardzo mocnej i wiele znaczącej frazy. W ten sposób będziesz w stanie uniknąć wszelkich potencjalnych nieporozumień emocjonalnych i nie spowodujesz żadnej szkody lub urazy w stosunku do osoby, co do której wydaje Ci się, że ją kochasz.

Pięć miesięcy: jesteś dla mnie ważną osobą

Badania mówią, że w tym momencie naszego związku znajdujemy się w ostatnich dniach pierwszej fazy zakochania. Powiedzenie “kocham Cię” teraz może oznaczać “jesteś ważną częścią mojego życia” i “chciałbym/chciałabym zachować miejsce dla Ciebie w moim sercu”.

W tej fazie możemy czuć się nieco niepewni, a także mieć różne wątpliwości i obawy przebiegające przez nasze umysły: czy ta druga osoba jest w stanie złamać mi serce? Czy on/ona czuje to samo, co ja? Gdy związek trwa krócej, niż sześć miesięcy, nie pozwala nam to uzyskać pełnej przejrzystości i jasności dotyczącej naszych uczuć względem kogoś.

W związku z tym stwierdzenie “kocham Cię” podczas tej fazy oznacza, że jesteśmy w dalszym ciągu zakochani, nadal czujemy te motylki w naszych brzuchach, ale chyba jeszcze nie do końca w naszych sercach.

Sześć miesięcy: tworzymy idealną parę

Na tym etapie związku żadna z tworzących go osób nie może przestać myśleć o drugiej stronie. Kochasz i uwielbiasz wszystko, co on/ona robi i to wszystko, co się z nią/nim wiąże. Oboje jesteście w stanie wyrazić swoją miłość na wiele sposobów: poprzez wspólne zdjęcia, listy, prezenty, itp.

Miłość

“Kocham Cię” w takim miejscu Waszego związku znaczy teraz o wiele więcej niż jeszcze niespełna trzy miesiące temu. Tymi słowami domyślnie przekazujesz drugiej osobie komunikat, że ją kochasz sposób, w jaki ta druga strona wpływa na Ciebie, na Twoje życie i Twoje uczucia. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że naprawdę jesteś w stanie poczuć się częścią jego/jej życia i to, jak ta druga strona staje się częścią Ciebie.

Dziewięć miesięcy: motorem napędowym jest nasza miłość

Jest takie powiedzenie, że “kochanie kogoś jest jak przeprowadzka do innego miasta.” To zaczyna mieć sens w miarę gdy związek przechodzi do kolejnej fazy po odpowiednio długim czasie trwania. Ma to miejsce wtedy, gdy obie strony przyzwyczajają się do wspólnych zmian obejmujących przede wszystkim poziom emocjonalny.

Kiedy wypowiadamy słowa “kocham Cię” w tej konkretnej fazie, to tak naprawdę mamy na myśli to, że wszystko, co moje jest także Twoje, a co Twoje, jest również i moje. Na tym etapie słowa “kocham Cię” kryją w sobie coś, co dzielicie między sobą wspólnie, podobnie jak wszystko inne, co dotyczy Waszego związku.

Dziesięć miesięcy: jesteś moim najlepszym przyjacielem

Teraz nadszedł ten czas, kiedy bycie ze swoim partnerem lub partnerką jest czymś dla Ciebie całkowicie naturalnym. Rozstanie się, choćby na moment jest odbierane wtedy jako nieco “przykre” i czujesz się wtedy nieswojo. Podczas tej fazy wzajemnej relacji słowa “kocham Cię” niosą ze sobą o wiele większą wagę. Nie ma tak naprawdę znaczenia, czy zostały wypowiedziane po żarcie lub w formie pisemnej, nadal są tak samo istotne.

Jest bardzo prawdopodobne, że gdyby ktoś zapytał cię, jak się czujesz w związku, to zapewne byłbyś w stanie stwierdzić nie tylko to, że Twoja partnerka jest “najbardziej niesamowitą osobą na świecie”, ale także uznasz bez wahania, że “ona jest także moim najlepszym przyjacielem.”

Zakochani

Ta odmiana frazy “kocham Cię” wykracza daleko poza to, co Twój partner lub partnerka może Ci zaoferować albo to, co Ty chcesz jemu/jej dać. To jest właśnie ten moment, gdy słowo “miłość” naprawdę zaczyna docierać do najgłębszych części serca obojga z Was.

Pierwszy rok: jesteś całym moim światem

Na pewno to, czego doświadczasz w swoim związku to czysta i bezwarunkowa miłość. Jeśli pojawi się pytanie, co myślisz na temat swojego partnera lub partnerki, to odpowiedź, jakiej udzielisz będzie błyskawiczna: “nie mogę sobie wyobrazić, co byłoby warte życie bez niej/niego.”

To wtedy właśnie słowa “kocham Cię” są znacznie bardziej trwałe niż na początku Waszej relacji, ponieważ nikt już nie pyta siebie, kto z Was bardziej kocha tę drugą stroną, ani nie martwi się o uczucia drugiej osoby tak, jak to miało miejsce wcześniej.

Możesz teraz czuć się już bezpiecznie i komfortowo. Mówienie do swojego partnera lub partnerki, że go/ją kochasz, po prostu Cię relaksuje. Otwiera Twoją duszę i sprawia, że czujesz się spełnionym człowiekiem stojąc koło swojej ukochanej osoby.

Dwa lata: myślę o przyszłości

Słowa “kocham Cię” wypowiedziane podczas tej fazy związku znaczą mniej więcej “kocham to, kim jesteś i będę kochać to, kim się staniesz w przyszłości”. Jest oczywiste, że takie znaczenie tych słów przychodzi dopiero osiągnięciu tego przyjemnego poczucia pewności. Tak długo, jak będziecie razem, nic jest niemożliwe i nic Cię nie przeraża.

Trzy lata: stałość

W tym przypadku fraza “kocham Cię” oznacza, że chcesz, aby miłość, którą czujesz do swojego partnera lub partnerki stała się czymś absolutnie trwałym. Chcesz podzielić się dosłownie wszystkim z osobą, którą kochasz. Prowadzisz życie pełne miłości, zaufania, mądrości. Co najważniejsze jednak pełne, wzajemnych doświadczeń w uczeniu się i rozwijaniu własnego ja.

Udany związek

Podczas tej fazy związku słowa “kocham Cię” mogą być szybszym sposobem na powiedzenie drugiej stronie “jesteś wszystkim, czego tylko chcę.” To jest właśnie to, co pragną powiedzieć Twoje serce i dusza.

Cztery lata: Twoje marzenia są wciąż żywe

Jednym z najbardziej niezwykłych doświadczeń, które mogą się przydarzyć człowiekowi jest kochanie i bycie kochanym. Miłość jest wszystkim. Odczuwanie prawdziwej miłości ze strony innej osoby i obdarzanie jej własną bezwarunkową miłością nie może równać się z niczym innym na świecie.

Nie szukasz już na tym etapie niczego więcej, ponieważ czujesz, że udało Ci się osiągnąć spełnienie, pewien rodzaj emocjonalnej nirwany. Wiele osób powie Ci, że masz naprawdę szczęśliwe życie, a jeszcze więcej innych będzie zwyczajnie czuć zazdrość. Czemu nie? Wielu ludzi, którzy chodzą po tym świecie nigdy nie będzie w stanie poczuć tego, czym jest prawdziwa miłość. Możesz więc czuć się jak ktoś wyjątkowy.

Ten artykuł miał na celu zaprezentować Ci kilka różnych fazy relacji pomiędzy dwoma osobami – ponieważ każdy związek ewoluuje z czasem. Jednak ważne jest, aby mieć świadomość, że każda ze stron potrzebuje i przeżywa różne rzeczy w różny sposób. Na przykład wiele osób może pozostać w jednej z opisanych powyżej faz czując na przykład potrzebę więcej czasu na przejście do kolejnego etapu relacji.

Być może też nie mają jeszcze odpowiednio rozwiniętych mechanizmów lub narzędzi emocjonalnych pozwalających na ewolucję Waszego związku. Ale bez obaw, wszystko przyjdzie z czasem.

Autorka: Paula Diaz


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.