Kto nie doświadczył trwałego uczucia obrzydzenia lub gniewu w stosunku do kogoś, kto obwiniał go za określone przestępstwo lub krzywdę? Innymi słowy, kto nie odczuwał niechęci? Kiedy to uczucie jest głęboko zakorzenione i poważne, może doprowadzić do powstania uczucia nienawiści. Niechęć potrafi przybrać niebezpieczne rozmiary.
Uczucie to może prowadzić do różnych rzeczy – od lekkiego rozdrażnienia po głęboką wrogość, która może utrudnić lub uniemożliwić związek ze sprawcą. Niechęć to łagodniejszy rodzaj zemsty. Jeśli ma na celu wyrządzenie szkody, to nie po to, by upokorzyć lub skrzywdzić. Lecz po to, by zyskać satysfakcję z poczucia kontroli nad sytuacją lub osobą, której nie można kontrolować.
Niechęć to trucizna, którą chętnie spożywam, mając nadzieję, że wyrządzi krzywdę drugiej osobie.
Gdy niechęć zmienia twoją perspektywę
Uczucie niechęci jest jednym z najpotężniejszych filtrów ludzkiego umysłu. Kiedy niechęć wpływa na twoje emocje, skupiasz się wyłącznie na negatywnych aspektach osoby, która twoim zdaniem spowodowała ci krzywdę. Zapominając o wszystkich jej pozytywnych cechach i podkreślając wszystkie niekorzystne.
Niechęć działa jak tarcza przeciw bólowi, przywracając kontrolę emocjonalną, którą utraciłaś. Dlatego właśnie tak powinnaś rozumieć urazę odczuwaną w stosunku do ciebie, jeśli nie zrobiłaś rzeczy, o które oskarża cię druga osoba. Ty też wierzysz w to, że inni zrobili rzeczy, których tak naprawdę wcale nie popełnili. Czułaś się urażona lub zraniona, choć nie było ku temu powodu.
Kiedy się nad tym zastanowić, niechęć jest osobistą oceną tego, co zrobili ci inni. A oceny te zmieniają się w zależności od perspektywy. Będziesz mogła zobaczyć ludzi takimi jacy są w rzeczywistości i ich pozytywne cechy dopiero wtedy, gdy odrzucisz ten emocjonalny stan i wszystko, co się z nim wiąże. Dobro, do którego się przyczynili jest tak samo prawdziwe, jak szkody, które wyrządzili.
Aby żyć bez konfliktów, trzeba zmienić filtry niechęci. Ponieważ nie ma filtra bardziej niebezpiecznego niż ten. Jeśli musisz wybrać filtr przez który chcesz spoglądać, niech to będzie uczucie sympatii. Może być równie zniekształcone. Ale zapewniam cię, że przyniesie więcej korzyści i sprawi, że zarówno ty, jak i osoba, na którą patrzysz, poczujecie się lepiej.
“[Niechęć] bierze się z obwiniania innych i nie brania odpowiedzialności za nasze własne działania.”
Czy ktoś sprawia, że czujesz się winna? Połóż kres tej manipulacji
Prowokowanie poczucia winy u innej osoby, aby zachowywała się tak jak tego chcesz, jest formą manipulacji starą jak świat. W naszym kręgu kulturowym uczy się nas, że kiedy popełniamy błąd, musimy zostać ukarani. A co jest lepszym sposobem, aby sprowokować poczucie winy u innych niż zastosowania uczucia niechęci?
Kiedy wierzysz, że poczucie winy wymaga kary lub rekompensaty za wszelką cenę, emocjonalny cykl winy kończy się przekształceniem w emocjonalny labirynt. Ten emocjonalny labirynt wzmacnia osobę, która wykorzystuje swoją niechęć, aby sprawić, że poczujesz się winny do tego stopnia, że padniesz ofiarą manipulacji, nie zdając sobie nawet z tego sprawy.
Jeśli czujesz się winna z powodu czegoś, co zrobiłaś lub przestałaś robić, nie będziesz żyła autentycznym życiem. Będziesz żyła w poczuciu obowiązku, zgodnie z tym, czego inni chcą od ciebie, porzucając po drodze własne interesy.
Oczywiście wszyscy popełniamy błędy, z których nie jesteśmy szczególnie dumni. Ale nieustanne spoglądanie wstecz na przeszłość i obwinianie siebie za te same błędy to niepotrzebne marnowanie energii, która nie przyniesie wam niczego dobrego.
Aby przestać czuć się winnym, musisz przejąć kontrolę nad swoim życiem i swoimi myślami. Nie osądzać siebie poprzez filtry niechęci lub fałszywych opinii, jakie inni wyrobili sobie na twój temat.
Chaotyczna dusza nosi w sobie poczucie winy.