Nie marnuj czasu na bezużyteczne bitwy

Czasami musisz wiedzieć, kiedy odejść lub odpuścić, aby zmniejszyć swoje straty.
Nie marnuj czasu na bezużyteczne bitwy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 09 października, 2022

W Twoim życiu są pewne rzeczy, które zostawiłeś za sobą i chociaż wiesz, gdzie je znaleźć, zdajesz sobie sprawę, że życie jest często podróżą bez powrotu. Nie boisz się jednak ani niczego nie żałujesz, bo wiesz, o co warto walczyć, a z drugiej strony rozpoznajesz także bezużyteczne bitwy. Są to bitwy, w których nie warto się poświęcać.

Ile rzeczy zagubiłeś w swoim życiu? Czasami trudno je dostrzec i uświadomić sobie, że każdy wysiłek, jaki wkładasz, każdy aspekt życia, który poświęcasz na rzecz pewnych ludzi lub planów, są jak smugi dymu ulatniające się przez otwarte okno.

Powodem, dla którego trudno Ci zdać sobie sprawę, że wszystko, co robisz, może nie być zbyt przydatne, jest emocjonalny koszt, jaki ponosisz. Dzieje się tak, ponieważ Twoje nadzieje i marzenia są pozytywnymi emocjami, które dodają Ci otuchy każdego dnia, ale często też zasłaniają Ci oczy.

Kiedy nadchodzi rozczarowanie, zdajesz sobie sprawę, że Twoje życie straciło równowagę i nic Ci w nim nie zostało. Rzeczywiście, nie masz nic, a Twój sen zamienił się w koszmar.

Zrobiłeś coś złego? Czy powinieneś żałować wszystkiego, co zrobiłeś? Nie. Ci, którzy nie walczą o swoje marzenia, nie są odważni i nigdy nie dotrą na księżyc. Bądź dumny ze swojej odwagi, ale pamiętaj, że często mądrze jest wycofać się w odpowiednim momencie.

Bezużyteczne bitwy w Twoim życiu

Daria Petrilli

Nigdy nie wiesz, czy dana bitwa lub marzenie były bezużyteczne, dopóki rzeczywistość nie uderzy Cię w twarz. Do tego czasu nadzieja będzie pielęgnować Twoje myśli, wysiłki i działania. Będzie Cię zachęcać do działania na każdym kroku.

Nie ma znaczenia, czy mówimy o pracy, przyjaźni czy związku. Życie to długa seria chwil, w których można się sprawdzić, rozdziałów, którymi można się cieszyć, o które walczyć i z których można się uczyć. Uczenie się jest kluczem, który musi stanowić kręgosłup każdego dnia Twojego życia.

Możliwe, że popełniłeś błędy i zostawiłeś za sobą wiele rzeczy. Czy powinieneś tego żałować? Absolutnie nie. Ponieważ żal jest zawsze błędny. Karmi gorycz.

Błędy są rozumiane, przetwarzane i integrowane w coś, co nazywamy „walizką doświadczeń”. Jeśli te przeżyte chwile przynoszą Ci złe wspomnienia, nie witaj ich w swoim życiu i nie karm ich swoją energią. Nieprzyjemne wspomnienia należy zastąpić chwilą tu i teraz, aktualnym szczęściem.

Nie ma bezużytecznych bitew. Wszystkie są oznakami przeżytych chwil i zdobytego doświadczenia. Nie zapominaj jednak, że najważniejszą rzeczą jest umiejętność jak najszybszego uświadomienia sobie, że pewne sytuacje po prostu nie są warte Twoich wysiłków. Żadna relacja nie zasługuje na Twoje cierpienie.

Świadomość, kiedy należy odpuścić

Lucy Campbell

Jest bardzo możliwe, że w tej chwili wielu z nas pielęgnuje nadzieje i marzenia o czymś, co na nie nie zasługuje lub co na nas nie zasługuje. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

1. Potęga fałszywych oczekiwań

Są chwile, kiedy popełniasz błąd, obwiniając innych za karmienie Cię fałszywymi nadziejami. Jednak w rzeczywistości odpowiedzialność za to spoczywa na Tobie.

Tak jak niektórzy ludzie skupiają swoje myśli na wymarzonej pracy, możesz skupiać wszystkie swoje emocje i lęki na osobie, która w rzeczywistości nigdy nie dała Ci żadnej wskazówki, że coś do Ciebie czuje. Dlatego nigdy nie możesz tracić z oczu swojej obiektywności, równowagi i perspektywy.

2. Koszt emocjonalny

Wewnętrzna siła, którą posiadasz jako istota ludzka, zwana emocjami, jest w rzeczywistości silnikiem, który jest zarówno potężny, jak i niebezpieczny. Czasami sprawia, że oddajesz wszystko, nawet ostatni oddech, za ukochaną osobę lub upragnione marzenie.

Christian Schloe

Kiedy tak się dzieje, nie widzisz granic i otwierasz swoje serce bez uprzedniego przeczytania instrukcji obsługi. Pierwsza zasada tej instrukcji brzmi: „Bądź rozważny, uważaj na siebie, chroń swoją samoocenę”. Jednak nie zawsze jej przestrzegasz.

Musisz nauczyć się być bardziej otwarty, wmawiać sobie, że również zasługujesz na OTRZYMYWANIE. Zadaj sobie pytanie, czy dana przyjaźń oferuje Ci wsparcie, współudział, szacunek i uznanie? Jeśli tak, śmiało ją kontynuuj.

Podobnie – czy Twój związek daje Ci szczęście? Podsyca Twoje nadzieje? Czy Twój partner inwestuje w Ciebie tak samo jak Ty w niego? Czy zrezygnował z czegoś, tak jak Ty musiałeś to zrobić? Jeśli nie, zastanów się i podejmij decyzję.

Musisz zrezygnować ze wszystkich, którzy żywią się egoizmem, którzy Cię nie dostrzegają i którzy odbierają Ci nadzieje i siły zamiast Cię wzbogacać. Zamknij przed nimi drzwi. W końcu wiesz, gdzie jesteś, a także gdzie CHCESZ BYĆ.

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Daria Petrilli, Christian Shloe


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.