Neofil: osoba, która uwielbia nowości

Neofil: osoba, która uwielbia nowości
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Czy spotkałeś się kiedykolwiek z terminem “neofil“? Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się co to jest.

Społeczeństwo wywiera na nas nieustanne naciski, abyśmy posiadali najnowsze i najbardziej ekstrawaganckie rzeczy. W dzisiejszych czasach istnieje nadmiar zasobów i informacji. Biorąc to pod uwagę, neofil to osoba, którą fascynują wszystkie nowości.

Neofile chcą zazwyczaj mieć wszystkie najnowsze urządzenia elektroniczne, przeżywać nowe doświadczenia lub poznawać wszystkie dostępne informacje na dany temat. Do ich typowych zachowań zaliczamy nonkonformizm oraz odczuwanie zbyt częstej chęci wprowadzania zmian w ich rutynach.

Termin neofil został spopularyzowany przez kilku pisarzy z XX wieku. W grupie tej znajduje się między innymi J. D. Salinger, który stworzył Hapworth 161924 (1965) oraz Christopher Booker, autor książki The Neophiliacs (1969).

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się cechom neofilów. Poza tym postaramy się odkryć, czy takie nastawienie jest problematyczne, czy też przynosi jakieś korzyści.

Mężczyzna robiący zakupy online

Neofil i jego cechy

1. Umiejętność adaptacji

Neofile cały czas poszukują nowych bodźców. Z tego powodu są w stanie przystosowywać się do zmian o wiele szybciej niż większość osób. Ta cecha charakteru jest ogólnie rzecz biorąc bardzo pozytywna.

Dzięki niej neofile łatwiej rozwijają takie umiejętności jak wytrwałość.

2. Odrzucanie rutyny i tradycji

Największy wróg neofila to rutyna. Takie osoby najbardziej boją się robić to samo każdego dnia. Chociaż nikt nie lubi robić na okrągło tej samej rzeczy, to taka sytuacja jest wyjątkowo męcząca dla neofila.

Z tego powodu neofile mają tendencję do poszukiwania nieustannej stymulacji i sposobów na ucieczkę od swojej rutyny. Dodatkowo czują się uwięzieni w sytuacjach, w których muszą wykazać się zaangażowaniem. To spore utrudnienie gdy na przykład chcemy zapewnić sobie stabilne zatrudnienie lub sformalizować związek.

Co więcej, neofile nie lubią tradycji. Takie osoby nie są w stanie zaakceptować faktu, że niektóre rzeczy muszą być wykonywane w określony sposób.

Z drugiej strony neofile są często bardzo kreatywni i uwielbiają wymyślać innowacje. To może równoważyć niektóre z ich negatywnych cech.

3. Poszukiwanie nowości

Największym pragnieniem neofilów może stać się potrzeba odczuwania nowych rzeczy. Może być na tyle silna, że stanie się obsesją.

Tym samym nowe doświadczenia mogą ich uzależniać. Neuroprzekaźniki uwalniane podczas nieznanych sytuacji mogą tak bardzo zmieniać ich mózgi, że będą w stanie zmodyfikować je na stałe. Oznacza to, że jeśli neofile będą chcieli poczuć się dobrze, będą musieli doświadczać za każdym razem coraz bardziej ekstremalnych doznań.

Dlatego też neofile często próbują wykonywać różne niebezpieczne czynności, używają groźnych substancji i wpadają w ryzykowne trendy. Niektórzy na przykład uprawiają sporty ekstremalne nie zważając na jakiekolwiek środki ostrożności.

Inni z kolei zanurzają się w świecie nadużywania różnych substancji lub spożywają nadmierne ilości pożywienia. Jednak póki impuls odczuwany podczas odkrywania czegoś nowego pozostaje skierowany we właściwą stronę, to taka cecha może być dość korzystna.

Mężczyzna skaczący do wody - neofil

4. Tendencja do unikania odczuwania nudy

Neofil potrzebuje praktycznie codziennie próbować nowych rzeczy. Dlatego też często ma trudności ze zwracaniem uwagi na jedną rzecz przez dłuższy czas, bez względu na to, czy jest to telefon komórkowy, partner, czy praca. Ich pragnienie odczuwania stymulacji pcha ich do wychodzenia ze starym i powracania z nowym.

To sprawia, że neofile mają tendencję do bycia samotnikami, ponieważ nie są w stanie znieść ciągłego przebywania w towarzystwie tych samych osób. Mają również problem z osiąganiem celów, które wymagają ciągłego wysiłku lub utrzymywania stabilnej pracy.

Jeśli rozpoznałeś u siebie cechy opisane w dzisiejszym artykule, to pragniemy podkreślić, że bycie neofilem wcale nie musi być złe. Musisz jedynie skierować swoją potrzebę poznawania nowości we właściwą stronę.

Jeśli skoncentrujesz się na poprawianiu kluczowych obszarów swojego życia, takie pragnienie ciągłej stymulacji nie powinno stanowić poważnego problemu. Jeżeli jednak zorientujesz się, że taka potrzeba nowości niszczy najważniejsze obszary w Twoim życiu, koniecznie zasięgnij porady specjalisty w zakresie psychologii.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.