Negatywne postawy w pracy: 4 przykłady

Negatywne postawy w pracy: 4 przykłady
Silvia Carrasco

Napisane i zweryfikowane przez pracownik socjalny Silvia Carrasco.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Poznaj cztery negatywne postawy w pracy, których powinno się unikać w profesjonalnym środowisku. Dowiedz się, jakie pozytywne zachowania mogą im przeciwdziałać.

W dzisiejszym artykule przedstawimy cztery negatywne postawy w pracy, których należy unikać w pracy. Takie postawy wywierają bezpośredni wpływ na Twoje wyniki i dobrą atmosferę w pracy. Przyjrzymy się również niektórym postawom i cechom, które wywrą pozytywny wpływ na Ciebie i Twoich kolegów.

Cztery negatywne postawy w pracy, których należy unikać

Oto cztery negatywne postawy w pracy, których trzeba unikać:

  • Duma,
  • Arogancja,
  • Wysokie mniemanie o sobie,
  • Upór.
Zdenerwowana kobieta w pracy - negatywne postawy w pracy

Duma

Duma to postawa, która nie budzi zbyt dużej sympatii. Ludzie, którzy myślą, że są lepsi od innych, są często odrzucani są swoje otoczenie.

Nawet jeśli próbują ukryć to pod sztuczną pokorą, zawsze prędzej czy później pokażą, jacy są naprawdę. Poza tym fałszywa pokora jest nawet bardziej odrzucająca.

Arogancja

Do jednego z najgorszych zachowań z pewnością można zaliczyć systematyczną pogardę żywioną wobec argumentów i opinii innych osób. Wiąże się ona również z dumą, czyli pierwszą wymienioną przez nas postawą.

Wysokie mniemanie o sobie

Jest dość podobne do dwóch poprzednich negatywnych postaw. Wysokie mniemanie o sobie może być postrzegane jako manifestacja czy konsekwencja arogancji.

Osoba mająca wysokie mniemanie o sobie to ktoś, kto myśli, że jest lepszy od innych. Jego arogancja oznacza, że nie zwraca uwagi na to, co mają do powiedzenia inni.

Upór

Ta negatywna postawa odnosi się do ludzi, którzy mają problem ze zmianą swoich poglądów lub opinii albo nie chcą tego zrobić.

Spotkanie w pracy

W miejscu pracy tacy ludzie są w stanie przyjmować do wiadomości jedynie swoje opinie i pomysły. Jednak ludzie zawsze lepiej współpracują ze sobą, gdy słuchają opinii i pomysłów innych.

Pozytywne postawy w pracy, które niwelują te negatywne

Dobra atmosfera w pracy to coś, co docenia (praktycznie) każdy. Wiele pozytywnych postaw w pracy może przeciwdziałać i anulować cztery negatywne postawy w pracy, które wspomnieliśmy powyżej.

Rozwiązywanie konfliktów i problemów

Wiedza na temat tego w jaki sposób należy zareagować na każdy ewentualny problem, który może pojawić się w miejscu pracy, to prawdziwa zaleta nie tylko dla Twojej firmy, ale i dla Ciebie.

Kreatywność i inicjatywa

Czasami nie dzielisz się swoimi pomysłami z innymi, bojąc się tego, co inni powiedzą. Pamiętaj jednak, że kreatywność i inicjatywa to dwie niezwykle cenione postawy w wielu firmach.

Współpraca

To bez wątpienia jedna z najbardziej cenionych umiejętności podczas pracy w firmie. Podczas rozmów o pracę często testuje się podejście kandydata do współpracy, aby dowiedzieć się jak dana osoba będzie się dogadywać z innymi pracownikami firmy.

Umiejętność dobrej współpracy z innymi ludźmi i bycia częścią drużyny, aby wykonać dane zadanie, to bardzo duża zaleta w oczach każdej firmy.

Tolerancja krytyki

Wiele osób nie jest w stanie znieść krytyki. Nie jest na miło, gdy ktoś z zewnątrz kwestionuje Twoją pracę. Jednak w wielu przypadkach takie komentarze mogą być konstruktywne i mogą pomóc Ci pracować w bardziej efektywny sposób.

Umiejętność dopasowania się

Czasami będziesz w stanie wprowadzić zmiany w swoim środowisku w pracy, które są zgodne z Twoimi pragnieniami. Jednak innym razem przeprowadzenie zmian nie będzie możliwe i będziesz musiała dopasować się do istniejącej sytuacji.

Planowanie

Właściwe planowanie to jedna z umiejętności, które mogą zmniejszać poziom stresu w pracy. To umiejętność, która pomoże Ci ustalić listę priorytetów i wykorzystać ją, aby podejmować właściwe decyzje w odpowiednim czasie. Właściwe korzystanie z kalendarza w pracy i jego przestrzeganie pomoże zaoszczędzić Ci dużo czasu i zasobów.

Podsumowując, widzisz w jaki sposób negatywne postawy w pracy wywierają wpływ na atmosferę w pracy. Co więcej, wiesz już również, jak pozytywne zachowania odbijają się na otaczających Cię osobach. Dlatego też postaraj się już dziś wykorzystać nasze rady w praktyce!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.