Jak zmienić świat: Ty również możesz to zrobić!

Jak zmienić świat: Ty również możesz to zrobić!
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2022

Rzeczywistość, w której żyjemy, byłaby o wiele lepsza, jeśli każdy zdecydowałby się podjąć odpowiednie działania, aby zmienić świat i opiekować się nim, a nie samym sobą. Raj na ziemi ma szansę zaistnieć, ponieważ żyją na tym świecie inteligentni ludzie obdarzeni wspaniałą wyobraźnią, którzy są w stanie go stworzyć.

Z pewnością nie raz i nie dwa marzyłaś o świecie, w którym jest więcej sprawiedliwości i dobroci. Z pewnością również odczuwałaś czasem rozczarowanie, widząc, że Twoje marzenia tak bardzo odbiegają od rzeczywistości. Chciałabyś, aby wszystko wyglądało inaczej, ale nie zawsze sama podejmujesz działania, aby doprowadzić do zmian. Jak w takim razie możesz zmienić świat?

Zmiana zaczyna się od Ciebie.To niezwykle oklepane powiedzenie, co nie zmienia faktu, że jest prawdziwe. Jeśli przyłączysz się do tłumu, który czeka, aż świat się zmieni, ale nie chce włożyć w to wysiłku, to wszystko pozostanie takie samo. Jeśli chcemy, aby rzeczywistość się zmieniła, każdy z nas musi zaangażować się w zmienianie świata.

Kobieta w nocy

Twoje działanie wcale nie musi być spektakularne. Już sama poprawa nastawienia wpłynie pozytywnie na jakość życia; nie tylko Twojego, ale również innych. Poza tym przekonasz się, że gdy Ty stajesz się lepsza, wszystko wokół Ciebie również. W takim razie jakie działania możesz podjąć? Przekonaj się o tym czytając dzisiejszy artykuł.

“Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie.”

-Mahatma Gandhi-

Sześć sposobów, które pomogą Ci zmienić świat

1. Nie narzekaj

Postawmy sprawę jasno: nie musisz siedzieć cicho, gdy coś Cię zdenerwowało. Nie tracisz również prawa do wyrażania niezadowolenia, gdy dzieje się coś złego. Jednak często nawet nie zauważasz, gdy zaczynasz krytykować dosłownie wszystko. Takie zachowanie nie tylko zamęcza wszystkich wokół Ciebie, ale również zaczyna zżerać Cię od środka.

Dostrzeganie jedynie negatywnej strony każdej rzeczy to powszechny trend. Jeżeli chcesz zacząć działać, aby zmienić świat, nie pozwól, aby takie zachowanie stało się dla Ciebie codziennością.

Kiedy coś Ci się nie podoba, postaraj się podejść do tego z innej perspektywy. Jak możesz zmienić swoją sytuację? Jakie kroki powinnaś wykonać, aby tolerować to, czego nie możesz od razu zmienić?

2. Przejmij inicjatywę

Świat dręczy wiele problemów, ponieważ nikt nie chce przejąć inicjatywy, aby to zmienić. Nie mówimy, że musisz starać się zmienić system gospodarczy czy polityczny całego świata. Chodzi raczej o to, abyś nie pozwalała uciec okazjom, które pozwolą Ci wprowadzić małe zmiany w Twoim codziennym życiu.

Jeżeli czujesz, że nikt Ciebie nie wspiera, może samodzielnie przejmiesz inicjatywę i zaczniesz działać w inny sposób? Nikt nie stara się być miłym dla innych? W takim razie masz szansę być bodźcem, który zapoczątkuje zmianę. Nie czekaj na innych, aby coś zrobić. Bądź dla nich przykładem!

3. Bycie szczerym ze sobą pomoże Ci zmienić świat

Szczerość to towar, który stracił swoją wartość, zwłaszcza w określonych obszarach naszego życia. Dla niektórych bycie szczerym jest równe z byciem głupim. Ludzie myślą, że jeśli ma się szansę pójść na skróty lub wykorzystać jakąś sytuację, to powinno się tak robić, bo tak robią wszyscy.

Dlatego też jeśli nie wykorzystasz sposobności, aby pójść do przodu, ludzie będą myśleli, że jesteś głupia.

Jednak z takim myśleniem wiąże się spory problem. Kiedy jednostki, z których składają się społeczeństwa, zaczynają się tak zachowywać, to logicznie całe społeczeństwo niedługo stanie się skorumpowane.

Ironia tkwi w tym, że te same osoby, które wspierają takie rozumowanie, staną się ofiarami własnych działań. Właśnie dlatego jedna z postaw, która może zmienić świat, to szczerość.

4. Pomagaj zamiast krytykować

Każdego dnia stykamy się z sytuacjami lub ludźmi, z którymi się nie zgadzamy. Często szybko i z łatwością zaczynamy ich krytykować. Jednak takie krytykowanie czasami staje się pewnym rodzajem sportu, który jedynie wzmacnia Twoje negatywne nastawienie.

Jeżeli zobaczysz u kogoś coś, co według Ciebie nie jest właściwe, postaraj się go nie krytykować. Zamiast tego pomóż mu. Nie chciałabyś, żeby ktoś zachował się tak samo względem Ciebie? Zamiast wytykać błędy innych osób możesz postarać się uświadomić je odnośnie potrzeb innych. Jeżeli chcesz żyć w innym świecie powinnaś kultywować taką postawę.

5. Rozwijaj w sobie empatię

Świat bez wątpienia byłby lepszym miejscem, gdybyśmy wszyscy poprawili naszą umiejętność wyrażania emocji we właściwy sposób. To nie jest jakiś abstrakcyjny temat. Dotyczy nas wszystkich! Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, mamy wspólne przeznaczenie.

Przytulający się przyjaciele

Najlepsze w takiej postawie jest to, że udowodnisz coś ciekawego: kiedy jesteś miła i wyrozumiała wobec innych, oni zaczną się zachowywać w ten sam sposób względem Ciebie. Zaraźliwe są nie tylko postawy pełne samolubności i irytacji, ale również pozytywne zachowania.

Jeżeli będziesz zachowywać się w taki sposób regularnie, będziesz rozprzestrzeniać swoją pozytywną postawę na innych!

6. Staraj się dawać przykład innym ludziom

Nie czekaj aby świat stał się lepszy bez Twojego wkładu. Kiedy zdecydujesz się polepszyć samą siebie i Ci się to uda, taka sytuacja wpłynie pozytywnie nie tylko na Ciebie, ale również na wszystkich innych. Spróbuj sprawić, aby życie innych osób było lepsze, gdy jesteś w ich okolicy.

Upewnij się, że Twoje zachowanie stanowi odbicie tego, co chciałabyś zobaczyć u innych. Możesz być asertywna, ale w sposób, który nie zniekształca tego, co chcesz pokazać innym.

To tylko kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmienić świat. Jeżeli zaczniesz przestrzegać tych wytycznych, zapewne jako pierwsze zmieni się Twoje własne życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Holloway, J. (2003). Cambiar el mundo sin tomar el poder. El significado de la revolución hoy. Barcelona: El Viejo Topo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.