Czy czujesz się smutny, zły, zaniepokojony lub zmartwiony? Dobra wiadomość jest taka, że wszystko jest w porządku. Musisz być silny, aby pokonać te negatywne emocje. Jest to bardzo ważne dla twojego zdrowia psychicznego. Ważne jest, abyś stawił czoła negatywnym emocjom, ponieważ to zapewnia przestrzeń do ich naprawiania. Pamiętaj, że emocja nie jest po prostu rzeczownikiem, jest czymś więcej.
Prawdą jest, że życie nie zawsze jest dobre. Logiczne wydaje się unikanie naszych najbardziej negatywnych emocji i wspomnień na rzecz najlepszych. Jednak również negatywne emocje i nieprzyjemne wspomnienia są częścią nas, naszej przeszłości.
W rzeczywistości nasz organizm może przechowywać nasze najbardziej negatywne emocje, co stanowi przyczynę cierpienia. A poprzez stawienie im czoła ból fizyczny i psychiczny się skończy. Oznacza to, że poznanie i radzenie sobie z ukrytymi i tłumionymi negatywnymi emocjami, takimi jak nienawiść, gniew lub niechęć, może złagodzić ból fizyczny.
Opierając się na najnowszych badaniach, aby człowiek był naprawdę szczęśliwy, musi zaakceptować swoje najbardziej negatywne emocje i zrozumieć, że życie nie zawsze jest usłane różami.
Negatywne emocje – 3 sposoby kontrolowania
Badanie opublikowane w Australian Journal of Psychology analizuje, jak zmierzyć się z najbardziej negatywnymi emocjami i jak nimi zarządzać. Naukowcy znaleźli trzy sposoby, aby pomóc nam nimi zarządzać: są to akceptacja, dystans poznawczy i zmiana poznawcza.
- Techniki akceptacji mogą pomóc ludziom zrozumieć ich emocje oraz ich fizyczne i poznawcze odczucia. Akceptacja to pierwszy krok do nauczenia się, jak nimi zarządzać.
- Dystans poznawczy osiąga się, widząc rzeczy z innego punktu widzenia. Na przykład obserwowanie wydarzeń jako narrator uczyniłoby Cię innymi słowy osobą trzecią.
- Technika zmiany poznawczej wykorzystuje odrobinę użalania się nad sobą. Na przykład, wyobrażając sobie rozmowę z opiekuńczą osobą o twoich najbardziej negatywnych myślach i uczuciach możesz użyć wyimaginowanego słuchacza. Pomoże Ci to przypomnieć sobie o swoich mocnych stronach i umiejętnościach radzenia sobie z problemami.
Negatywne emocje – jak stawić im czoła?
Kiedy odrzucamy lub uważamy nasz stan emocjonalny za niedopuszczalny, to co robimy, w rzeczywistości zaprzeczamy części samych siebie. Innymi słowy, wolimy nie zajmować się tym, co spowodowało tyle bólu, więc to blokujemy. To, o czym zapomnieliśmy, to to, że część naszej tożsamości zniknęła.
Dlatego nawet jeśli nie możemy kontrolować naszych uczuć gdy się wstydzimy, możemy je przyjąć. Jeśli jednak sprawimy, że poczujemy się źle, to odsuniemy się od tej emocji, abyśmy nie doświadczyli jej ponownie. Jednakże, jak wspomnieliśmy wcześniej, negowanie naszych negatywnych emocji powstrzymuje nas od bycia szczęśliwym.
“Emocja nie powoduje bólu. Opór lub tłumienie emocji powoduje ból. “
-Frederick Dodson-
W tym sensie, naukowcy z University of California, Berkeley zbadali hipotezę, że akceptacja naszych najbardziej negatywnych emocji wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym. Powodem tego jest to, że akceptacja pomaga nam powstrzymać się od reagowania na negatywne doświadczenia psychologiczne.
Dlatego akceptacja negatywnych warunków emocjonalnych powstrzymuje nas od etykietowania ich. Dzięki temu widzimy je takimi, jakie są i nie oceniamy ich jako dobrych lub złych. W ten sposób redukujemy negatywne skojarzenia z tymi emocjami i poprawiamy nasze zdrowie psychiczne.
Kwestia akceptacji
Ludzie, którzy są szczęśliwi, mogą zaakceptować swoje emocje i myśli bez osądzania ich. Innymi słowy, są w stanie rozpoznać, jakie są ich emocje i jakie uczucia im towarzyszą. Jednak nie działają na nie impulsywnie. Rozpoznają swój gniew, lęki i zazdrość, a także urazę i frustrację. Ale zamiast pozwolić im przejąć kontrolę, akceptują je.
Jak widać, akceptacja naszych negatywnych emocji nie czyni z nas złych ludzi. Raczej daje nam wskazówki na nasz temat. W rzeczywistości nie można tego zrobić, jeśli uwzględnimy tylko nasze pozytywne emocje, ponieważ nawet nasze cienie są częścią nas. Musimy zaakceptować wszystko.
“Niemożliwym jest całkowite uniknięcie negatywnych emocji, ponieważ życie jest doświadczeniem niepowodzeń i konfliktów”
-Sauer-Zavala-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Smith-Lovin, L., Lewis, M., & Haviland, J. M. (1995). Handbook of Emotions. Contemporary Sociology. https://doi.org/10.2307/2076468
- Griffiths, P. E. (2008). Emotions. In A Companion to Cognitive Science. https://doi.org/10.1002/9781405164535.ch11
- Ekman, P. (2005). Basic Emotions. In Handbook of Cognition and Emotion. https://doi.org/10.1002/0470013494.ch3