Nawyk palenia – co się za nim kryje?

Nawyk palenia - kobieta paląca papierosa.

Nawyk palenia. Palenie nie jest przyjemne dla naszych zmysłów. Gdy ktoś po raz pierwszy zapali papierosa zazwyczaj nie wspomina tego jako dobrego doświadczenia.

Tytoń ma mocny, drażniący zapach. Kiedy go wdychamy sprawia, że czujemy się tak jakbyśmy płonęli i dusili się. Mimo to wielu ludzi uzależnia się od niego, a nawyk palenia staje się czymś, czego bardzo trudno jest się pozbyć.

Nikotyna jest substancją, która sprawia, że papierosy mają właściwości uzależniające. Jest to związek alkaloidowy, który powoduje uzależnienie.

Dotarcie tej substancji do mózgu zajmuje 10 sekund. Kiedy już tam się znajdzie, stymuluje produkcję dopaminy, ale z biegiem czasu jej ilość nas nie satysfakcjonuje. Tak więc potrzebujemy większych dawek nikotyny, aby ponownie uzyskać pierwotny efekt.

“Papieros definiuje palacza, jak wiersz poetę”.

-Richard Klein-

W przeciwieństwie do innych leków nikotyna nie wywołuje skrajnych zmian w zachowaniu. Mimo to wiele badań pozwoliło ustalić, że istnieją silne czynniki psychologiczne, które wpływają na uzależnienie od palenia. Uważają ten nawyk za “wzmocnienie behawioralne” bardziej niż zależność ściśle fizyczną.

Nawyk palenia – dlaczego ktoś zaczyna palić

Bardzo często ludzie zaczynają palić, gdy są nastolatkami. I nie jest to tylko zbieg okoliczności. Zarówno tytoń, jak i alkohol są legalnymi środkami psychoaktywnymi.

Są łatwe do zdobycia i stosunkowo tanie. Jest to nawyk, którego zazwyczaj zabraniają rodzice i nauczyciele. Właśnie to najbardziej przyciąga tak wielu młodych ludzi.Palaca kobieta.

W badaniu przeprowadzonym przez Scientific Psychic odkryto, że istnieje coś takiego jak główne powody, dla których ludzie zaczynają palić. Robią to, aby:

  • Postępować wbrew światu dorosłych lub restrykcyjnych środowisk.
  • Przystosować się do kręgu społecznego.
  • Pokazać, że już nie są dziećmi.
  • Potwierdzić swoją niezależność.
  • Naśladować ludzi, których podziwiają, a którzy również mają nawyk palenia.
  • Pragną schudnąć.

Ostatni składnik to silny element psychospołeczny do palenia. Zazwyczaj nastolatki palą w obecności innych ludzi, ale nie podtrzymują tego przyzwyczajenia, gdy są sami.

Wielu z nich w końcu rzuci nawyk. Ale jest jeszcze inna, wielka grupa, która pozostanie uzależniona od nikotynowej pułapki.

Zaciągnij się, wypuść dym z płuc, umrzyj

Istnieją również nieświadome aspekty zainwestowania w akt palenia. Podczas psychoanalizy ludzie mówią o uzależnieniu od papierosów jako wyrazu ustnej fiksacji. Reprezentują cofanie się do dziecięcej fazy naszego życia.Paląca kobieta.

Badacze tego przedmiotu, tacy jak José Antonio Coderch, sugerują, że jest to nawyk osób posiadających nadopiekuńcze matki, które uspokajały je ustną gratyfikacją. Innymi słowy, uspokajały niepokój swojego dziecka, dając mu coś do jedzenia.

Wiele osób mówi, że czuje pragnienie palenia, gdy odczuwają lęk. Według nich papieros działa uspokajająco.

Podczas gdy inni mówią, że poprzez wdychanie dymu, zwalczają swoje pragnienia – i to dosłownie. W tym sensie palenie byłoby odpowiedzią na frustrację. Symbolicznie przyczynia się do powstrzymania pożądania.

Niektórzy twierdzą również, że gdy palą to potem odczuwają potrzebę oddychania świeżym powietrzem.

Brak pomysłów lub zasobów służących rozwiązaniu problemu, nieświadomie prowadzi do podjęcia decyzji o paleniu. Jest aktem, który przynosi nadzieję na nowy pomysł, ale bez jego spełnienia.

Spala się i przemienia w popiół

Dla wielu kultur tytoń jest świętą rośliną. Wiedzą intuicyjnie, że jest to rzecz, która ma pozytywny wpływ na mózg. Jest dowód, że tytoń stymuluje pamięć, sprawia, że ​​myślisz szybciej i stabilizuje twój nastrój.Palący mężczyzna z twarzą w farbie.

Różnica między tymi kulturami a naszą jest taka, że ​​żadna substancja psychoaktywna nie wtapia się w logikę konsumpcyjną. Są czasy i miejsca przeznaczone na tytoń, tak jak są liście koki i inne podobne rośliny gdzie indziej.

Zwykle stanowią część dobrze zdefiniowanych rytuałów zbiorowych. Różne plemiona używają tych roślin, aby stać się mądrzejszymi. Natomiast ludzie Zachodu stają się głupsi, kiedy ich używają.

Jest takie stare przysłowie: “nie ma dymu bez ognia”. Możemy zastosować je do każdego, kto cierpi z powodu nałogu palenia. Żyją, wciągając i wypuszczając dym, gdy tymczasem tytoń pali się i zamienia w popiół.

Osoby uzależnione od palenia mają w sobie pewną palącą potrzebę. Ich reakcją jest odepchnięcie jej przy pomocy papierosa i pozwolenie, by pochłonęło ja zapomnienie.

Oto pewien fakt : udowodniono, że kiedy psychologiczne przyczyny palenia znikną, uzależnienie od nikotyny jest łatwe do pokonania. Jest to coś nad czym warto się zastanowić.

Obrazki dzięki uprzejmości Eloïse Heritier

Scroll to Top