Praca, niepewność społeczna i ekonomiczna oraz problemy w relacjach. Otacza Cię wiele wyzwań, które wpływają na Twoją równowagę psychiczną. Na przykład doświadczasz wyczerpania fizycznego i psychicznego, zaburzeń snu, bólów głowy i tym podobnych. Jednak możesz nie być świadomy innego, dość ciekawego efektu. Jest to fakt, że stres modyfikuje Twoje postrzeganie smaku.
Wpływa na to do tego stopnia, że jedzenie staje się mdłe, a nawet przestajesz cieszyć się samym procesem jedzenia. Wielu psychiatrów często przeprowadza na swoich pacjentach test smaku, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj leczenia byłby najbardziej odpowiedni, w każdym indywidualnym przypadku.
Zmiany psychofizjologiczne zachodzące w wyniku stresu i stanów lękowych są zarówno uderzające, jak i złożone. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale stres może zmienić wiele procesów i wymiarów, obniżając jakość życia.
Na przykład brak możliwości delektowania się ulubionym daniem oznacza, że rano czujesz się mniej zmotywowany, a nawet możesz postrzegać ten dzień jako dłuższy. Zobaczmy, dlaczego tak się dzieje.
Dlaczego stres modyfikuje Twoje postrzeganie smaku?
W sytuacjach stresowych organizm często prosi o zjedzenie większej ilości słodkich rzeczy. Niemniej jednak, co paradoksalne, ciasta, ciastka lub owoce nie cieszą Cię w taki sam sposób, jak wcześniej. Chcesz więcej, ponieważ dana ilość Cię nie satysfakcjonuje i nie generuje tej samej przyjemności sensorycznej, co poprzednio.
Dlaczego tak jest? Jeśli to stres modyfikuje Twoje postrzeganie smaku, przyczyną są glikokortykoidy. Te elementy biologiczne to hormony steroidowe wytwarzane przez nadnercza. Najważniejszym glukokortykoidem jest kortyzol.
Kiedy przechodzisz przez okresy zwiększonego niepokoju, presji i zmartwień, Twój mózg zużywa więcej energii. Potrzebujesz lub szukasz pokarmów bogatych w cukier ze względu na ich smakowitość, a przede wszystkim po to, aby poczuć się lepiej i doświadczyć wzrostu poziomu dopaminy i serotoniny. Kortyzol zapobiega temu na wiele różnych i ciekawych sposobów.
Smaki słodki i umami są najbardziej dotknięte kortyzolem
W 2015 roku naukowcy z Monell Chemical Senses Center przy University City Science Center w Filadelfii (USA) przeprowadzili ciekawe badanie. Odkryli, że stres zwiększa wydzielanie glukokortykoidów (GC). Mają one wpływ na liczne tkanki docelowe, takie jak kubki smakowe.
- Na szczególną uwagę zasługuje zmiana, jaką generują w nerwie smakowym, związana ze słodyczami. Dochodzi do mniejszej stymulacji.
- Oprócz smaku słodkiego zmniejsza się aktywność całej populacji komórek smakowych typu umami i gorzkiego.
Fakt, że smak umami powoduje mniejszą aktywację kortyzolu, ma poważny wpływ na Twoją dietę. To dlatego, że ten smak informuje, kiedy jedzenie jest smaczne.
Umami wywołuje głębsze uczucie zadowolenia. Pozwala cieszyć się potrawami o większej smakowitości.
Stres modyfikuje percepcję Twojego gustu i apetytu
Wiemy, że stres modyfikuje percepcję smaku i zmienia apetyt. Co więcej, robi to na wiele różnych sposobów. Na przykład są tacy, którzy odczuwają niemal stałą potrzebę spożywania pokarmów bogatych w węglowodany i tłuszcze. W efekcie starają się uspokoić układ nerwowy poprzez niewielki wzrost dopaminy i serotoniny.
Jednak to uczucie spełnienia jest naprawdę krótkie. Do tego dochodzi zmiana smaku, o której już wspominaliśmy. Uczucie przyjemności jest niepełne, a osoba pozostaje z poczuciem trwałego niezadowolenia.
Niektórzy ludzie mają tendencję do kompulsywnego jedzenia jako mechanizmu łagodzenia stresu i niepokoju. Natomiast inne osoby, w wyniku działania kortyzolu, doświadczają zahamowania apetytu. Przyczyną tego braku głodu jest skurcz przepony. To powoduje ten klasyczny supeł w brzuchu, który jest tak irytujący.
Co możesz zrobić?
Co możesz zrobić, jeśli przechodzisz przez okres stresu, który wpływa na wiele obszarów Twojego życia? Po pierwsze, musisz zrozumieć, że zmiana smaku jest zawsze wskaźnikiem, że przez długi czas zaniedbywałeś równowagę psychiczną.
Jeśli nadal zaniedbujesz ten stres, ryzykujesz, że doprowadzi to do bardziej złożonych stanów. Dlatego ważne jest, abyś zainicjował zmiany. W razie potrzeby skonsultuj się z profesjonalistą. Możesz także wypróbować kilka podstawowych strategii:
- Postaraj się nabyć umiejętności modyfikowania swoich myśli i zastępowania ich zdrowszymi.
- Naucz się technik rozwiązywania problemów.
- Zwiększ swoje emocjonalne i behawioralne umiejętności radzenia sobie.
- Włącz techniki relaksacyjne do swojego codziennego życia.
- Popraw swoją dietę. Zdecyduj się na wysokiej jakości produkty bogate w białko i tryptofan. Mogą to być na przykład ryby, jajka, rośliny strączkowe, awokado czy pestki dyni.
Jeśli zastosujesz te techniki i zaczniesz przejmować kontrolę nad swoim życiem, odzyskasz prawidłowe postrzeganie smaku, a także poprawisz ogólne samopoczucie. W końcu szczęście oznacza możliwość intensywnego delektowania się każdą chwilą.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Cay, M., Ucar, C., Senol, D., Cevirgen, F., Ozbag, D., Altay, Z., & Yildiz, S. (2018). Effect of increase in cortisol level due to stress in healthy young individuals on dynamic and static balance scores. Northern clinics of Istanbul, 5(4), 295–301. https://doi.org/10.14744/nci.2017.42103
- Ileri Gurel, Esin & Pehlivanoglu, Bilge & Dogan, Murat. (2013). Effect of Acute Stress on Taste Perception: In Relation with Baseline Anxiety Level and Body Weight. Chemical senses. 38. 27-34. 10.1093/chemse/bjs075.
- Parker, M. R., Feng, D., Chamuris, B., & Margolskee, R. F. (2014). Expression and nuclear translocation of glucocorticoid receptors in type 2 taste receptor cells. Neuroscience letters, 571, 72–77. https://doi.org/10.1016/j.neulet.2014.04.047