Pięć wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak zareagować na kłamstwo

Kłamstwo niszczy Twoją pewność siebie i staje się źródłem negatywnych emocji. Dajemy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z tego typu sytuacjami.
Pięć wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak zareagować na kłamstwo
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wszystkie Twoje więzi społeczne są zbudowane na fundamencie zaufania. Zaufanie mówi Ci, czy pracownik wykona swoją pracę, czy przyjaciel będzie lojalny, czy Twój partner będzie szanował Wasz związek. Kiedy ktoś Cię okłamuje, ten podstawowy filar słabnie, generując w Tobie różne emocje. Decyzja, jak zareagować na kłamstwo, nie jest łatwa. Dlatego w poniższym artykule podajemy kilka pomocnych wskazówek.

Kiedy odkryjesz, że bliska osoba Cię okłamuje, nie zawsze masz wystarczająco dużo samokontroli, by pomyśleć przed działaniem. Wewnętrzne i automatyczne reakcje są w takich przypadkach niezwykle powszechne, zwłaszcza jeśli uważasz, że kłamstwo było poważne i czujesz się głęboko urażony i zdradzony.

Kiedy już uda Ci się zdystansować i uspokoić, musisz zastanowić się, co dalej. Wtedy przydadzą się poniższe wskazówki.

Jak zareagować na kłamstwo?

1. Przeanalizuj swoją relację z drugą osobą

Ten pierwszy punkt jest niezbędny, gdy decydujesz, co robić. To dlatego, że jest duża różnica między okłamywaniem kogoś, kogo dopiero poznałeś, a krewnym lub bliską osobą. Po pierwsze, prawdopodobnie jest to wczesny znak ostrzegawczy, aby nie kontynuować danej relacji. Jednak w przypadku bliskiej osoby rozwiązanie nie jest takie proste.

W tym drugim przypadku musisz ustalić, czy po raz pierwszy Cię okłamali, czy jest to powtarzające się zachowanie. Jednocześnie możesz chcieć wziąć pod uwagę pewne inne czynniki, takie jak te, które wymieniliśmy poniżej, aby zdecydować, co zrobić.

Kobieta czuje się zawstydzona

2. Oceń powagę sytuacji

To prawda, że niezależnie od rodzaju kłamstwa, Twoje zaufanie jest zawsze nadszarpnięte. Jednak jeśli ktoś czasami udaje, że robi coś innego, ponieważ nie ma ochoty wychodzić ze znajomymi, nie jest jak partner ukrywający romans.

Jesteś odpowiedzialny za decyzję, gdzie umieścić swoje granice. Te linie, które po przekroczeniu stanowią punkt bez powrotu w Twojej relacji. Dlatego zadaj sobie pytanie, czy to, co się wydarzyło, wykracza poza granice tego, co jest dla Ciebie akceptowalne.

3. Rozważ możliwe przyczyny, zanim zareagujesz na kłamstwo

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że kłamstwo może pojawić się z różnych powodów. Czasami ktoś jest nieuczciwy, ponieważ chce uniknąć niechcianych konsekwencji lub uzyskać jakąś korzyść. Na przykład mogą kłamać, aby zachować swój wizerunek i twarz przed innymi.

Te rodzaje bardziej samolubnych przyczyn różnią się od innych wynikających z braków emocjonalnych lub charakteru. Na przykład niektórzy oszukują z powodu braku poczucia własnej wartości lub potrzeby zdobycia uznania, podziwu i aprobaty innych.

Z tego powodu wymyślają szczegóły dotyczące ważnych aspektów swojego życia, w nadziei, że nie zostaną one odkryte. Co więcej, jeśli ich skłonność do kłamstwa wraca, możliwe, że cierpią na jakieś ukryte zaburzenie, które wymaga profesjonalnej interwencji.

W obu przypadkach przyczyny leżące u podstaw nigdy nie usprawiedliwiają oszustwa, ani nie powinny zmuszać Cię do przebaczenia i dalszego pozostawania w kontakcie z osobą, która Cię okłamała. Mogą jednak pomóc Ci pełniej zrozumieć sytuację i wiedzieć, jak zareagować na kłamstwo.

4. Pozwól sobie na wyrażenie swoich emocji

Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektórzy ludzie reagują na kłamstwo od razu i w niekontrolowany sposób. Z drugiej strony są tacy, którzy z różnych powodów nie reagują lub tłumią swoje uczucia. Być może chcą uniknąć pogorszenia sytuacji lub robią tak ze strachu przed utratą drugiej osoby. Jeśli to brzmi dla Ciebie znajomo, musisz wiedzieć, że zarówno konieczne, jak i zdrowe jest pozwalanie sobie na odczuwanie i wyrażanie tego, co czujesz.

Gniew jest naturalną i niezbędną emocją, która Cię chroni i pozwala wyznaczać granice. Kiedy ktoś zdradza Twoje zaufanie, to naturalne, że czujesz złość i musisz umieć ją wyrazić. Oczywiście powinieneś starać się to robić w sposób asertywny i kontrolowany. Twoim ostatecznym celem jest uzyskanie wyjaśnienia od drugiej osoby, a następnie poszukiwanie rozwiązań, jeśli chcesz.

Kobieta zastanawiająca się, jak zareagować na kłamstwo partnera.

5. Podejmij decyzję

Ostatnim krokiem reakcji na kłamstwo jest podjęcie decyzji. W tym momencie ważne jest, aby pamiętać, że swoimi działaniami uczysz innych, jak Cię traktować. Dlatego ignorowanie sytuacji i kontynuowanie relacji tak, jakby nic się nie wydarzyło, najprawdopodobniej przyniesie tylko więcej kłamstw w przyszłości.

Z tego powodu powinieneś porozmawiać z drugą osobą, słuchać jej i wyrazić swój punkt widzenia. Następnie zdecyduj, czy musisz ustalić pewne granice, czy też chcesz zakończyć związek między Wami. W dużej mierze będzie to zależeć od tego, co wydarzyło się w związku z powyższymi wskazówkami.

Pod koniec dnia każda sytuacja ma swoje własne cechy, które musisz wziąć pod uwagę przed zareagowaniem. W każdym razie postaraj się rozwinąć samokontrolę, aby nie działać w sposób, którego możesz później żałować. Pamiętaj jednak, że masz prawo zarówno czuć, jak i wyrażać siebie. Jeśli zostałeś okłamany, Twoje zaufanie będzie musiało zostać przywrócone, w przeciwnym razie Wasza relacja przestanie działać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maureira, F. (2016). La mentira y las narraciones que nos hacemos de nosotros mismos y de los demás. Ludus Vitalis18(33), 195-202.
  • DePaulo, B. (2015). Cómo y Porqué Mentimos. Babelcube Inc..

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.