Jakiego koloru jest przestrzeń, w której zwykle pracujesz? Jakie światło Cię teraz otacza? Kiedy musisz się uczyć, zastanawiasz się nad kolorami wokół ciebie? Wielu z nas nie zwraca uwagi na te szczegóły, a jednak są one ważne. Nauka twierdzi, że niebieskie światło poprawia sprawność poznawczą i działa jako bodziec dla mózgu.
Niebieski to ulubiony kolor większości populacji. Jest także najbardziej popularny w branży marketingowej i reklamowej. Daje harmonię, powagę, zaufanie, spokój, a nawet uczucie lojalności. Jest jednak jeszcze jeden ważny aspekt: poprawia sprawność poznawczą.
Wydaje się, że to spektrum światła może poprawić produktywność i pracę zespołu. Sprawia nawet, że dzieci w klasach lepiej skupiają swoją uwagę. Jak powiedział Vincent Van Gogh, zmęczenie się niebieskim niebem jest prawie niemożliwe. Z pewnością nigdy nie powinniśmy zbytnio oddalać się od barw, które dała nam natura.
Naturalne niebieskie światło ma największy wpływ na nasze samopoczucie poznawcze i emocjonalne.
Niebieskie światło poprawia sprawność poznawczą
Ulubionym kolorem świata sztuki jest niebieski. Wassily Kandinsky zwrócił uwagę, że jest to kolor abstrakcji i niematerialności. Yves Klein upierał się, że „niebieski nie ma wymiarów, jest poza wymiarami, w których uczestniczą inne kolory”. Matisse natomiast skomentował, że „pewna melancholia wchodzi w Twoją duszę”.
Jest coś szczególnego w tym psychologicznym kolorze podstawowym. Być może jego głęboki i hipnotyczny efekt spowodowany jest tym, że jest głównym kolorem naszej planety Ziemi.
W przeszłości kolor niebieski był tak fascynujący, że ludzie mieli obsesję na punkcie znajdowania jego naturalnych pigmentów, aby móc malować i farbować ubrania na ten kolor. Egipcjanie jako pierwsi zsyntetyzowali niebieski pigment.
Nauka na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA)
W nowszych budynkach Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) znajduje się mały pokój do nauki, który jest ulubionym miejscem większości studentów. Nazywa się The Hedrick Study, jest znany również jako Niebieski Pokój. Ma wygodne krzesła, jest przestronny i ma wysokie sufity pomalowane na czarno, z motywem gwiazd. Cechą szczególną tego pokoju jest oświetlenie: jest to ciepły i przyjemny niebieskawy odcień.
Wszyscy studenci, którzy spędzają tam kilka godzin, twierdzą, że są bardziej skoncentrowani i bardziej produktywni. Te dane nie są przypadkowe. University of Arizona i Harvard Medical University wskazały w badaniu, że ekspozycja na niebieskie światło poprawia wydajność poznawczą. Ponadto lepsze jest przechowywanie danych, a także koncentracja.
Wynika to z systemu fotoreceptorów w mózgu związanych z rytmami okołodobowymi. Kolor niebieski jest powiązany z porą dnia, światłem słonecznym i jasnością. W ten sposób mózg zostaje aktywowany i optymalizuje swoje zasoby, a także swój potencjał. Dokładniej, ułatwia pamięć roboczą.
Ten rodzaj światła poprawia wiele obszarów, od zrozumienia i rozumowania po planowanie i rozwiązywanie problemów. Dzieje się tak dlatego, że mózg kojarzy kolor niebieski z aktywnością w ciągu dnia i potrzebą reagowania i działania, gdy wokół nas jest światło dzienne.
Niebieskie światło hamuje produkcję melatoniny. Dlatego, gdy robi się ciemno, ważne jest, aby nie stykać się z urządzeniami elektronicznymi lub sztucznym światłem w tym kolorze. W przeciwnym razie będziesz mieć problemy z zaśnięciem.
Niebieskie światło i nasza biologiczna wrażliwość na tę długość fali
Niebo, oceany… Niebieskie światło jest obecne na płótnie natury i jest kolorem, który z daleka wyróżnia naszą planetę. Carl Sagan zwrócił na to uwagę w swojej książce Pale Blue Dot (1994). Jako ludzie nadal jesteśmy ściśle związani z historią, z początkami, które dały nam życie, pożywienie i dobre samopoczucie.
Badanie przeprowadzone przez University of Exeter (Wielka Brytania) wykazało, że niebieskie światło poprawia zdrowie psychiczne i zmniejsza wskaźniki depresji. Badanie sugerowało ponadto, że kontakt z “niebieskimi przestrzeniami” (bliskimi wodzie) sprzyja równowadze psychicznej, witalności, a nawet nadziei.
W takich sytuacjach mózg zostaje aktywowany, znacznie lepiej skupia się i wchodzi w wysoce wzbogacający stan pozytywności i wrażliwości. Rezygnacja z naturalnego światła z reguły przyprawia nas o mdłości. Dlatego obecnie rozważana jest możliwość sztucznego odtworzenia niebieskiego światła w naszych ośrodkach pracy i nauki. Uważa się, że dzięki temu będziemy bardziej aktywni i jeszcze bardziej produktywni.
Niemniej jest jeden warunek. Niebieskie światło jest korzystne tylko w centralnych godzinach dnia. O zachodzie słońca musimy szanować nasz rytm dobowy i zrezygnować z wszelkich bodźców świetlnych, zwłaszcza sztucznych. Nasze dobre samopoczucie zawsze wiąże się z życiem w harmonii z naturą i jej cyklami. To jest klucz.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Alkozei, A., Smith, R., Pisner, D. A., Vanuk, J. R., Berryhill, S. M., Fridman, A., Shane, B. R., Knight, S. A., & Killgore, W. D. (2016). Exposure to blue light increases subsequent functional activation of the prefrontal cortex during performance of a working memory task. Sleep, 39, 1671-1680.
- Elliot AJ, Maier MA. Color and Psychological Functioning. Current Directions in Psychological Science. 2007;16(5):250-254. doi:10.1111/j.1467-8721.2007.00514.x
- Curtis, C. E., & D’Esposito, M. (2003). Persistent activity in the prefrontal cortex during working memory. Trends in Cognitive Sciences, 7, 415-423.
- Vandewalle, G., Schmidt, C., Albouy, G., Sterpenich, V., Darsaud, A., Rauchs, G., Berken, P. Y., Balteau, E., Degueldre, C., Luxen, A., Maquet, P., & Dijk, D. J. (2007). Brain responses to violet, blue, and green monochromatic light exposures in humans: prominent role of blue light and the brainstem. PloS one, 2, e1247.