Kocham Cię - dlaczego niektórym tak trudno jest to powiedzieć?

Niektórym trudno jest powiedzieć „kocham cię”. Może to wynikać między innymi z odziedziczonych wzorców zachowań.
Kocham Cię - dlaczego niektórym tak trudno jest to powiedzieć?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kocham Cię. Wielu ludziom trudno jest wypowiedzieć te dwa proste słowa. Rzeczywiście, te trzy małe słowa, które były inspiracją dla setek piosenek, wierszy i scenariuszy filmowych, często mogą okazać się dość problematyczne. Tacy ludzie mogą to odczuwać, ale po prostu nie mogą tego powiedzieć. Wygląda na to, że ich lęki lub niepewność stawiają granice i bariery.

Nawet jeśli słowa kocham cię, nie są wypowiedziane, należy je zademonstrować. W końcu istnieje nieskończenie wiele sposobów na ujawnienie głębokich uczuć. Jednak pod koniec dnia wszyscy lubimy, gdy mówi się nam, że jesteśmy kochani. To sposób na poczucie ważności… emocjonalna pieszczota.

Niektórzy sugerują, że w czasach płynnej miłości i kruchych więzi słowa „kocham cię” prawie nigdy nie są wypowiadane. Dzieje się tak, ponieważ oznacza to gotowość do podjęcia takiego rodzaju zobowiązania, którego niektórzy ludzie po prostu nie chcą podjąć. Dlatego łatwiej, prościej i jeszcze mniej szkodzi uciekać się do klasycznego „lubię cię”…

Powiedzenie „Kocham cię” nie jest dla nikogo łatwe, ale niektórzy ludzie doświadczają skrajnych trudności w wyrażaniu tego, co czują.

Smutna kobieta

Dlaczego niektórym ludziom trudno jest powiedzieć „kocham cię”?

Nie zawsze jest konieczne, aby uczucia były wyrażane na głos, ponieważ często wyczuwasz, kiedy ktoś jest do ciebie pociągnięty lub żywi głębsze emocje. Mogą po prostu zademonstrować to na różne sposoby. Jednak pod koniec dnia nadal pragniesz usłyszeć, że cię kochają. Na drugim końcu skali są ci, którzy nadużywają tych trzech słów, powtarzając je do tego stopnia, że prawie tracą sens.

Niemniej jednak bez wątpienia prawdziwa miłość nadaje sens twojemu życiu i niewiele rzeczy sprawia, że jesteś szczęśliwszy niż uczucie bycia kochanym.

Ale czy to naprawdę takie ważne, by mówić głośno, że jesteś kochany? Z pewnością uważa się ją za najszczerszą manifestację miłości. Być może powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że ludzie, którym trudno jest powiedzieć „kocham cię”, zazwyczaj posiadają wyjątkowe cechy psychologiczne. Przyjrzyjmy się bliżej.

Nasze wzorce edukacyjne mogą nas determinować na wiele sposobów. Dlatego jeśli nikt nigdy nam nie powiedział, że nas kocha, naprawdę trudno jest nam to powiedzieć na głos.

Wychowanie

Są tacy, którzy nigdy nie słyszeli „kocham cię” od swoich rodziców. W rzeczywistości wiele dzieci wychowuje się w środowiskach, w których brakuje komunikacji emocjonalnej. W takich sytuacjach ich emocje nie są potwierdzane, a ich uczucia są stale tłumione i powstrzymywane.

Badanie przeprowadzone przez University of North Carolina (USA) podkreśliło ten fakt. Badania te sugerują, że umiejętności społeczno-emocjonalne rodziców decydują o tym, czy dziecko jest mniej lub bardziej biegłe w rozpoznawaniu i wyrażaniu swoich emocji.

Dlatego zawsze łatwiej będzie wyrazić to, co czujemy, jeśli robimy to od małego, a nasi rodzice nas do tego przyzwyczaili.

Strach przed byciem bezbronnym (niepewność)

Wiele osób, którym trudno jest powiedzieć „kocham cię”, uważa, że wyrażanie tych słów oznacza bezbronność. Zakładają, że wyrażanie na głos tego, co czują, powoduje, że są kruche. Często czują się niepewnie i uważają, że powiedzenie tego, co czują, byłoby raczej pochopne.

To osobowości, którym trudno jest otworzyć się emocjonalnie na innych. To dlatego, że spędzili całe swoje życie w ukryciu za zbroją i obroną, dzięki której mogli się chronić, co sprawiało wrażenie fałszywej determinacji.

Ludzie, którzy nie chcą się angażować

Wspomnieliśmy na początku, że są tacy, którzy decydują się powiedzieć „lubię cię” zamiast „kocham cię”. Ta praktyka jest zwykle stosowana przez tych, którzy starają się unikać zaangażowania. W rzeczywistości mogą być zakochani, ale nie chcą lub nie są przygotowani na trwały związek. Zamiast tego wybierają dialektyczną żonglerkę w tym, co mówią i wyrażają.

„Lubię cię” jasno pokazuje, że jest przyciąganie i że podoba im się twoje towarzystwo. Jednak unikają wyrażania czegoś głębszego, aby uciec od solidniejszej więzi lub rozbudzenia w tobie nadziei na przyszłość.

Aleksytymia: niemożność powiedzenia „kocham cię”

Zaburzenie aleksytymii może być również przyczyną nie powiedzenia „kocham cię”. Ten stan psychiczny jest definiowany jako wyraźna trudność w identyfikowaniu i wyrażaniu własnych emocji. Dlatego cierpiący nie mogą nazwać tego, co czują, a co za tym idzie, nie będą w stanie powiedzieć „kocham cię”, nawet jeśli to poczują.

Według badań opublikowanych przez Ogawahigashi National Neurology and Psychiatry Center w Japonii, aleksytymia ma swoje źródło w zmianach neuronalnych w obszarach limbicznym i paralimbicznym.

Aleksytymia utrudnia wielu osobom identyfikowanie, wyrażanie i rozumienie emocji własnych i innych. To nie znaczy, że nie mogą się zakochać. Oznacza to, że nie mogą zrozumieć, co czują. W konsekwencji nie będą też w stanie rozmawiać na ten temat.

Para spacerująca

Nie możesz powiedzieć, czego nie czujesz

Nie możemy zakończyć tego artykułu bez podania rzeczy oczywistych. To jest fakt, że nikt nie może wyrazić tego, czego nie czuje, nawet jeśli tego chce. W rzeczywistości rezygnacja z powiedzenia „kocham cię” jest aktem dojrzałości i odpowiedzialności. Ponieważ nie jest właściwe oszukiwanie kogokolwiek lub wzbudzanie fałszywych nadziei.

Co więcej, jeśli w środku związku zdasz sobie sprawę, że twój partner przestał wypowiadać te trzy małe słowa, a jego komunikacja emocjonalna straciła na intensywności, jest oczywiste, że jego miłość do ciebie zanika.

Jak widać, istnieje kilka wyjaśnień, dlaczego ludziom może być trudno powiedzieć „kocham cię”. Czasami jest to efekt ich wychowania. W innych jest to po prostu niepewność, strach lub niechęć do zaangażowania. Tak czy inaczej, zawsze wskazane jest porzucenie tych ograniczających mechanizmów obronnych i szczere wyrażenie tego, co jest w naszych sercach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castro, V. L., Halberstadt, A. G., Lozada, F. T., & Craig, A. B. (2015). Parents’ Emotion-Related Beliefs, Behaviors, and Skills Predict Children’s Recognition of Emotion. Infant and child development24(1), 1–22. https://doi.org/10.1002/icd.1868
  • Moriguchi, Y., Komaki, G. Neuroimaging studies of alexithymia: physical, affective, and social perspectives. BioPsychoSocial Med 7, 8 (2013). https://doi.org/10.1186/1751-0759-7-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.