Narcystyczne osoby nigdy nie przepraszają - poznaj bliżej ten typ osobowości

Narcystyczne osoby nigdy nie przepraszają - poznaj bliżej ten typ osobowości

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Z daleka narcystyczne osoby z planem mogą wydawać się urocze, pewne siebie, a nawet rozważne. Niemniej jednak, jest kilka rzeczy, których narcystyczne osoby nigdy nie robią, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje.

Nigdy nie przepraszają, nigdy nie próbują naprawiać wyrządzonych szkód i nigdy nie przyznają się do swoich błędów. Eksperci w tej sprawie twierdzą, że wynika to z ich egocentrycznej i dominującej postawy, której często brakuje nawet przebłysku podstawowej empatii.

W każdym związku, czy to romantycznym, platonicznym czy rodzinnym, nieporozumienia i starcia są powszechne. Nie tylko są one częste, ale czasami obrażasz lub krzywdzisz kogoś nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kiedy tak się dzieje, najlepiej jest szczerze przeprosić, aby odbudować zaufanie i wyciągnąć wnioski z tego co się stało. Celem jest próba zapobiegania ich ponownemu wystąpieniu.

Im bardziej jesteś inteligentny społecznie i emocjonalnie, tym większe prawdopodobieństwo, że nie tylko przeprosisz, ale i zrobisz to tak skutecznie jak to możliwe. Ktoś, kto jest inteligentny emocjonalnie i dojrzały, podchodzi do sytuacji ze szczerością, otwartością i chęcią rozwiązania problemu.

Narcystyczne osoby - mężczyźni

Powiedziawszy to wszystko, co dzieje się w przypadku narcyzów? Takie badania jak Joost M. Leunissen i Constantine Sedikides z University of Southampton czynią to doskonale zrozumiałym. Narcystyczne osoby nie zawsze czują się winne za złe rzeczy, które robią.

Oznacza to, że chociaż odczuwają presję społeczną, by przeprosić, to odczuwają wewnętrzny konflikt a nawet cierpienie. To dlatego, że zmagają się z własnymi pragnieniami.

Narcystyczne osoby nie przepraszają

Masterson (1981) przypomina nam, że narcyzm znajduje się w ciągłości. Na dolnym końcu znajduje się „normalne”. Ludzie na tym końcu ciągłości mają mniejsze lub większe poczucie własnej wartości. Z drugiej strony możemy znaleźć patologię, która definiuje narcystyczne zaburzenie osobowości.

Ludzie z narcystycznym zaburzeniem osobowości muszą budować i chronić zawyżony obraz siebie. W ten sposób udaje im się chronić swoje słabe i złamane wewnętrzne ja. Bardziej niż cokolwiek, chcą pokazywać tylko doskonałość i wyniosłość.

Co się dzieje, gdy narcyz popełnia przestępstwo? Co się dzieje gdy na przykład ich partner mówi im o ich brak szacunku lub o ich egoizmie? Prawda jest prosta: narcyz nie może wziąć odpowiedzialności za nic. Gdyby tak było, byłby w konflikcie z wizerunkiem doskonałości, który tak bardzo stara się utrzymać.

Kobieta trzymająca lusterko

Narcystyczne osoby chcą, żeby wszyscy się z nimi zgadzali. Nie chcą żadnych sprzeczności.

Andrew P. Morrison jest ekspertem w narcystycznych osobowościach. We wstępie do książki Essential Papers on Narcissism twierdzi, że głównym celem narcyzów jest znalezienie osoby „lustrzanej”. Chcą, aby ktoś się z nimi zgadzał przez cały czas.

  • Narcystyczne osoby wolą sympatyzować się z ludźmi, którzy stale przypominają im o ich cnotach. Chcą, aby wszyscy byli lustrem złej macochy ze Śnieżki. Każdego dnia to lustro mówiło królowej, że jest najpiękniejszą ze wszystkich.
  • Jeśli powiesz narcyzom o popełnionych przez nich błędach lub uczuciach, które zranili, jest prawie niemożliwe zmusić ich do przeprosin.
  • Nie zrobią tego, ponieważ nie czują poczucia winy. Narcyzom brakuje empatii. W związku z tym po prostu nie mogą zrozumieć, dlaczego druga osoba cierpi lub dlaczego się martwią.
  • Co więcej, biorąc pod uwagę, że narcystyczne osoby postrzegają związki jako środki do celu, nie mają problemu z powiedzeniem drugiej osobie, że to ich problem.

Jak możesz sobie wyobrazić, ten rodzaj dynamiki może łatwo zaszkodzić romantycznemu związkowi.

Narcystyczne osoby każą Ci wierzyć, że to Twoja wina

Wiemy, że narcystyczne osoby nie przepraszają. Może to prowadzić do czegoś jeszcze bardziej złożonego i sprzecznego.

  • Może to tak nie wyglądać, ale takie osoby też się zmagają z problemami. Bardzo cierpią, ponieważ zawsze czują się sfrustrowani i rozgoryczeni. Niska samoocena stawia ich na stałym polu bitwy, gdzie starają się zdobyć największą broń i najbardziej imponujące trofeum.
  • Ich potrzeba udawania doskonałości, skuteczności i próżności często prowadzi ich prosto w ścianę rzeczywistości, która nie toleruje tego rodzaju postawy.
  • Kiedy jedna osoba prosi o przeprosiny za konkretną sytuację, narcyz sprawi, że poczuje się tak, jakby to była ich wina. Czemu? Ponieważ tego nie rozumieją, bo nie widzą rzeczy w ten sam sposób lub dlatego, że ludzie będą myśleć, że są słabi lub nieświadomi, jeśli by przeprosili.

Nawet nie zdając sobie z tego sprawy, narcyz może odwrócić role tak szybko, jak przy mrugnięciu oka. Nie zapominaj, że takie osoby to wykwalifikowani manipulatorzy. W związku z tym możliwe jest, że będziesz musiał prosić ich o przeprosiny.

Co możesz zrobić z narcyzami, którzy nie przepraszają?

Powinniśmy wspomnieć o tym, o czym rozmawialiśmy na początku. Istnieje wiele rodzajów narcyzów. Na wyższym końcu spektrum znajdujemy narcystycznych psychopatów. Są to ludzie, którzy wydają się być doskonale funkcjonalni i normalni. Jednak są też naprawdę dobrzy w emocjonalnym niszczeniu innych.

  • Narcystyczne osoby potrzebują specjalistycznej pomocy. Potrzebują interwencji terapeutycznej, która pomaga im w takich sytuacjach, jak rozumowanie antyspołeczne, poczucie własnej wartości, złudzenie wyższości, akceptowanie własnych niedoskonałości i empatia. Muszą być w pełni świadomi, że krzywdzą innych swoim zachowaniem i postawą.
  • Jeśli masz do czynienia z narcyzem na co dzień, są tylko dwie opcje. Możesz działać z szacunkiem lub nie. Ponadto możesz pomóc im zmienić i uzyskać profesjonalne doradztwo lub rozważyć możliwość zdystansowania się od nich.

Wiele przypadków zależy od rodzaju narcyzmu. Ogromne różnice występują w całym jego spektrum. Nie trać więc nadziei, istnieje wiele opcji. Jeśli masz członka rodziny, partnera lub przyjaciela z tą cechą, pomóż im zrozumieć wpływ ich działań i zachęć do uzyskania profesjonalnej pomocy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.