Najlepsze thrillery psychologiczne XXI wieku to niewielka, wyselekcjonowana lista filmów z tego gatunku. Koncentruje się ona na najlepszych filmach z ostatnich lat. Warto zauważyć, że chcieliśmy omówić jedne z najlepszych i najnowszych filmów, czyli innymi słowy te thrillery psychologiczne, które pojawiły się na ekranach kin w XXI wieku.
Lista ta nie była łatwa do ułożenia, biorąc pod uwagę wysoką jakość filmów wydanych w tym stuleciu, które w ten czy inny sposób sprawiają, że widz czuje się zaangażowany w fabułę. Filmy te są tak wciągające, że stajesz się niemal częścią historii.
Thrillery psychologiczne XXI wieku
Na naszej liście thrillerów nie skupimy się na filmach, które po prostu opowiadają jakąś historię, ale na tych, które są niedopowiedziane. Sprawiają, że ciągle o nich myślisz i angażujesz się w fabułę filmu, jakbyś był częścią tego wszystkiego.
Prawdopodobnie nie uwzględniliśmy tu wielu świetnych filmów, ale w komentarzach możecie nam powiedzieć, jakie produkcje powinny według Ciebie znaleźć się na tej liście. Pamiętaj, że skupiamy się również na jakości filmu, a nie tylko na tym, czy jego treść jest związana z psychologią.
Incepcja (2010), Christopher Nolan
Incepcja to film brytyjskiego reżysera Christophera Nolana, który znakomicie przedstawia sny niektórych głównych bohaterów. W produkcji występują między innymi Leonardo DiCaprio i Ellen Page – i od razu stała się ona hitem.
Głównym aspektem psychologicznym filmu nie są tylko sny. Tak naprawdę wiąże się on również z historiami, które pozwolą Ci zastanowić się nad tym, co motywuje ludzi do robienia pewnych rzeczy i złożonością nieskończonego żalu.
Mulholland Drive (2001), David Lynch
Trudno jest oceniać filmy Davida Lyncha. W tym przypadku, Mulholland Drive przedstawia przerażającą stronę Hollywood, zadając nam jedno pytania: co by było, gdyby sny zmieniły się w koszmary?
W filmie występują Naomi Watts i Laura Elena Harring. Produkcja ta zawiera wszystkie psychologiczne elementy typowe dla Lyncha. Nie ukazuje historii w sposób liniowy, ale zamiast tego stara się „obudzić” widzów i nie pozwolić im zasnąć.
Film naprzemiennie pokazuje uczucia takie jak niepokój, smutek, strach, panikę i szok, uwydatniając je za pomocą obrazów, muzyki i dialogów… Może się wydawać, że Lynch bawi się umysłem widzów.
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Zakochany bez pamięci, 2004), Michael Gondry
To niezwykle surowy i emocjonalny film z udziałem Jima Carreya i Kate Winslet, który pokazuje nam bardzo interesującą grę mózgu…
Czy technologia może sprawić, że zapomnisz o swoich dawnych związkach, abyś nie musiał cierpieć z powodu rozstania? Czy można przezwyciężyć tę bolesną sytuację bez odczuwania bólu?
Nie ma odpowiedzi na to pytanie – wciąż jednak wydaje się to nieludzkie i nieosiągalne. W końcu nie zapominaj, że ból i rany, wraz z procesem dochodzenia do siebie sprawiają, że lepiej dostosowujesz się do świata, w którym żyjesz.
Boyhood (2014), Richard Linklater
Richard Linklater zdołał zrobić z tej historii arcydzieło. Jak przełożyć życie 12-letniego chłopca na film? Reżyser i jego zespół dokonali właśnie tego. Nagrywali jeden dzień z życia tego samego chłopca, każdego roku przez ponad dekadę; chłopiec ten w międzyczasie stał się młodym dorosłym.
W filmie zobaczysz ewolucję młodego człowieka, który przeżywa trudny okres w swoim życiu, jakim jest dojrzewanie. Obraz pokazuje historie miłosne, złamane serce, przyjaźnie i wiele innych.
The Grand Budapest Hotel (2014), Wes Anderson
Możesz być zaskoczony, widząc ten tytuł na naszej liście, ale nie ma wątpliwości, że Wes Anderson jest genialnym reżyserem, który potrafi grać z bohaterami w najbardziej cudowny sposób. Dowodem na to jest film The Grand Budapest Hotel.
Pod przykrywką szalonej komedii, która rozgrywa się w XX-wiecznym górskim hotelu, Anderson odkrywa niedolę i wielkość ludzi. Przyjaźń, lojalność, ambicja, miłość, solidarność, małostkowość… Film ten nie pominął żadnego z uczuć.
Lost in Translation (Między słowami, 2003), Sophia Coppola
Cenne dzieło Sophii Coppoli z udziałem utalentowanych Scarlett Johansson i Billa Murraya. Co się stanie, gdy dwie samotne i smutne dusze będą zagubione z dala od domu? Gdy będą w świecie, w którym mogą być zupełnie wolne i nikt ich tak naprawdę nie rozumie?
Trudna do zrozumienia miłość międzypokoleniowa, która rodzi się poprzez ochranianie drugiej osoby i przyjaźń.
„Każdy chce być odnaleziony.”
– cytat z filmu Lost in Translation (Między słowami) –
Memento (2000), Christopher Nolan
Zaczęliśmy od Christophera Nolana i na nim też skończymy naszą listę. Film ten został nakręcony wstecz (od końca do początku) i opowiada historię mężczyzny, który chce pomścić śmierć żony.
Kiedyś uderzył się w głowę i stracił pamięć krótkotrwałą. Ciągle zapomina więc o rzeczach, które obecnie dzieją się w jego życiu. Zaczyna robić notatki, a nawet tatuaże na swoim ciele, by pamiętać wszystkie wydarzenia i osiągnąć swój cel. Interesujące, prawda?
Każdy z tych thrillerów psychologicznych sprawi, że zastanowisz się i pomyślisz przez chwilę, nawet jeśli psychologia nie jest głównym aspektem filmu. Dadzą Ci poczucie niepokoju i będą bawić się Twoim umysłem.