Pamięć. Odkryj jej najdziwniejszy fenomen

Pamięć. Odkryj jej najdziwniejszy fenomen

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Ludzka pamięć różni się od tej komputerowej. Nie jest to po prostu schowek, w którym przechowywane są dane, które później można z łatwością wydobyć w razie potrzeby. Ludzki umysł to nie tylko intelekt, dlatego nasze wspomnienia nie są przechowywane jako niezmienne obiekty.

Wręcz przeciwnie, nasze wspomnienia posiadają wyobraźnię, emocje oraz organizację. Krótko mówiąc, nasza pamięć jest również kreatywna.

Nie możemy nawet mówić o jednorodnym i identycznym rodzaju pamięci u wszystkich ludzi. Istnieją jej różne rodzaje, a każdy z nich posiada odmienną charakterystykę. Istnieje pamięć sematyczna, która obejmuje język, pamięć epizodyczna która rejestruje zdarzenia i sytuacje. Do tego dochodzi pamięć krótkotrwała, średnia i długotrwała.

We wszystkich rodzajach pamięci emocje grają istotną rolę. Rzeczy, które nas radowały zapamiętujemy znacznie lepiej niż traumatyczne, lub frustrujące sytuacje. Pamiętamy i zapominamy w zależności od tego jak się czujemy i co jest nam potrzebne, aby żyć i przetrwać.

Dobre zorganizowanie - umysł

Ta funkcja może być zmieniona. Istnieje wiele zaburzeń związanych z pamięcią które warto znać. Najbardziej powszechne to amnezja i hipermnezja.

Typowa amnezja

Jest definiowana jako częściowa lub zupełna niezdolność do zapamiętywania. Przechowuje również funkcje zapamiętywania i przywoływania informacji. W każdym z tych przypadków amnezja może spowodować całkowity, lub prawie całkowity zanik wszelkich wspomnień. W przypadkach pośrednich możemy zapomnieć tylko kilku szczegółów lub pewnych doświadczeń z przeszłości.

Amnezja wsteczna

Odnosi się do rodzaju amnezji, która niszczy wspomnienia pochodzące z określonego obszaru w naszej pamięci. Mogą to być minuty, godziny lub dni. To powszechnie znane “zaćmienie” i może ono być powodowane przez różne czynniki. Mogliśmy doznać szoku emocjonalnego lub traumy. Może również pojawić się od nadużycia alkoholu lub innych psychoaktywnych substancji.

Zegar odmierzający czas

Amnezja ewokacyjna

To rodzaj amnezji, w której zapomina się nazw przedmiotów i ludzi. Osoba, która na nią cierpi zna charakterystyki przedmiotów i może je określić, ale nie zna nazwy konkretnego przedmiotu.

To samo dzieje się, kiedy zapominamy imię jakiejś osoby. Wiemy kto to jest i kojarzymy rzeczy związane z daną osobą, ale nie możemy przypomnieć sobie jej imienia. Kiedy wskaże się niewłaściwe imię, pojawia się wewnętrzne uczucie że nie jest ono tym właściwym. Nadal jednak nie jesteśmy w stanie przywołać rzeczownika, który jest odpowiedni dla danej rzeczy.

Amnezja afektywna

Pojawia się, kiedy pojawiają się silne emocjonalne lub afektywne czynniki, które wpływają na naszą pamięć. Jest to typowe dla ludzi, którzy zapominają wszystkiego co istotne na przykład przed egzaminem. Ich niepokój jest tak silny, że wpływa na ich funkcje myślowe i powoduje mentalną blokadę.

Hipermnezja

Jest to nadzwyczajna zdolność umiejętności zapamiętywania. W odróżnieniu do amnezji, wydaje nam się że każda informacja jest nam w pełni dostępna. Na ogół stan ten pojawia się u ludzi z epilepsją lub wrażeniem bliskiej śmierci.

Pamięć jest jednym z tych niesamowitych i fascynujących cech, które przypominają nam o nieograniczonym horyzoncie ludzkiego umysłu.

Obrazy dzięki życzliwości Landahlauts


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.