Medytacja - jak może poprawić Twoje codzienne życie

Medytacja - jak może poprawić Twoje codzienne życie
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Medytacja stała się dość popularna. Obecnie wielu ludzi regularnie praktykuje medytację i czerpie z niej korzyści.

Liczne badania pokazują, że medytacja pomaga zredukować stres, poprawić wzorce snu, zmniejszyć poziom kortyzolu, a nawet poprawić pamięć i naukę. Medytacja ma moc poprawiania codziennego życia i pomaga czuć się spełnionym i szczęśliwym.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Uniwersytetu Santa Barbara w Kalifornii potwierdzają te teorie. Naukowcy odkryli, że zaledwie kilka tygodni medytacji poprawiło pojemność pamięci uczestników i wydajność testu GRE.

Pomimo wszystkich postępów naukowych i badań nad medytacją, wiele osób wciąż wątpi w jej skuteczność lub nie chce jej wypróbować. Istnieją powszechne mity na temat medytacji, które niekoniecznie są prawdziwe. Spójrzmy na niektóre sposoby, w jakie medytacja może poprawić Twoje codzienne życie.

medytująca kobieta

Korzyści z medytacji

 • Medytacja jest łatwa. Na początku może być trudna, dlatego zalecamy wykonywanie ćwiczeń oddechowych z przewodnikiem. Istnieje wiele zasobów online, które pomogą Ci zacząć. Niektóre medytacje z przewodnikiem pomagają Ci skupić się na oddychaniu, podczas gdy inne sprawiają, że powtarzasz mantry.
 • Celem nie jest całkowite wyłączenie umysłu. Zamiast tego celem jest znalezienie spokoju w swoich myślach. Kiedy medytujesz, po prostu obserwujesz swoje myśli kiedy nadchodzą, a następnie je wypuszczasz. Jeśli odłączysz się od swoich myśli, poczujesz się bardziej spokojny. Będziesz mógł otworzyć się na nowe możliwości i po prostu cieszyć się tym co jest wokół Ciebie.
 • Zobaczysz korzyści już po kilku tygodniach. Badania naukowe pokazują, że osoby, które praktykują medytację czują mniej niepokoju i są spokojniejsze już po ośmiu tygodniach. Badania pokazują, że medytacja stymuluje obszary mózgu związane z pamięcią, empatią, samoświadomością i regulacją stresu. Ludzie, którzy praktykują medytację również śpią lepiej, potrafią się skoncentrować i obniżają ciśnienie krwi, stres i poziom lęku.
 • Medytacja poprawia nawet układ odpornościowy. W 2011 r. zespół badawczy dr Sary Lazar z Uniwersytetu Harvarda wykazał, że uważność może rzeczywiście zmienić strukturę mózgu. Po ośmiotygodniowym programie MBSR (redukcji stresu opartej na uważności), naukowcy zauważyli, że hipokamp powiększył się. Hipokamp jest strukturą mózgu ważną dla uczenia się i pamięci. Co więcej, wzrosły również obszary regulujące emocje i procesy samoodniesienia.
 • Medytacja pomaga Ci być obecnym. Medytacja oznacza ponowne połączenie ze swoim prawdziwym ja. To przeciwieństwo ucieczki do krainy marzeń.
kobieta medytująca na górze

Jak mogę medytować?

 • Wystarczy zainwestować trochę czasu, aby zobaczyć wyniki. Medytacja daje czas na przerwę. W tej krótkiej chwili wytchnienia od zgiełku życia możesz uspokoić umysł przed podjęciem działań.
 • Istnieje wiele sposobów medytacji. Możesz medytować stojąc, chodząc, uprawiając jogę, itp. Możesz skorzystać z kilku ćwiczeń z przewodnikiem lub słuchać podcastu medytacyjnego. Ważne jest, aby znaleźć to co jest dla Ciebie odpowiednie.
 • Co się stanie, jeśli nie mogę przestać myśleć? Ludzie mają ponad 300 myśli w ciągu 30 minut. To za dużo dla jednej osoby. Jednak większość z nas jest przyzwyczajona do szybkiego poruszania się. W ten sposób uspokojenie umysłu może wymagać praktyki i cierpliwości.
 • Obserwuj korzyści. Zaufaj procesowi. To wymaga praktyki i czasu. Ciesz się swoim postępem, jakkolwiek wolnym i ciesz się przyjemnością medytacji.
 • Znajdź sposób, aby to działało dla Ciebie. Lepiej medytować przez dziesięć minut niż próbować robić to przez godzinę tylko dlatego, że ludzie mówią, że jest lepiej. W końcu poczujesz się zły, ponieważ nie możesz tego zrobić. Zamiast tego dostosuj swoją praktykę do swoich potrzeb.

Medytacja jest dla każdego

Możesz zacząć czerpać korzyści z medytacji w codziennym życiu, wykonując kilka prostych kroków:

 • Nie bądź dla siebie surowy.
 • Nie miej żadnych oczekiwań. Po prostu ciesz się chwilą obecną.
 • Jeśli nie jesteś w stanie osiągnąć tej wewnętrznej ciszy, zrób sobie przerwę.
 • Medytuj sam w spokojnym miejscu.
medytacja

Jak widzisz, medytacja może poprawić Twoje codzienne życie na wiele sposobów. Włączenie tej prostej praktyki do swojej rutyny przynosi bardzo wiele korzyści. Pomaga Ci zatrzymać się i być świadomym tego jak żyjesz tu i teraz. Medytacja daje Ci możliwość ponownego połączenia się ze sobą i pozostania w chwili obecnej.

„Uważność polega na pełnym przebudzeniu w naszym życiu. Chodzi o postrzeganie wspaniałej plastyczności każdej chwili. Czujemy się bardziej żywi. Uzyskujemy również natychmiastowy dostęp do naszych własnych potężnych zasobów wewnętrznych w celu wglądu, transformacji i leczenia.”

-Jon Kabat-Zinn-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.