Miłość zawsze była tematem napędzającym zarówno świat filmu, jak i muzyki. Dziś proponujemy najlepsze filmy o miłości, które odzwierciedlają różne sposoby, w jakie uczucie to zostało przedstawione na dużym ekranie.
W naszej selekcji znajdziemy przykłady związków homoseksualnych, rozwodów i autodestrukcyjnych relacji. Niektóre historie są intensywne i wyjątkowe, a w innych miłość nie mogła się zmaterializować z powodu różnych okoliczności.
Oto nasza lista najlepszych filmów o miłości. Naszym zdaniem są to jedne z najbardziej oryginalnych i charyzmatycznych produkcji, jakie kiedykolwiek powstały.
Najlepsze filmy o miłości
Filmy te triumfowały zarówno wśród publiczności, jak i krytyków.
Przed wschodem słońca (1995)
Francuska studentka Celine (Julie Delpy) i młody Amerykanin Jesse (Ethan Hawke) spotykają się w pociągu. Wędrują razem ulicami Wiednia, aż w końcu doganiają ich ich obowiązki i przebijają bańkę namiętności i chemii, która powstała w ciągu jednej nocy.
Reżyser Richard Linklater za pomocą tego prostego filmu dokonał niezwykłego wyczynu. Widzimy, jak między bohaterami rozwija się relacja, gdy przechadzają się oni po europejskim mieście, po prostu ze sobą rozmawiając.
Przed wschodem słońca udowadnia, że wielkie romanse nie muszą być epickie – ważne, by były intymne. Film doczekał się także dwóch kontynuacji, Przed zachodem słońca i Przed północą. Dowiadujemy się z nich kolejnych losów Jessego i Celine.
Cinema Paradiso (1988)
Ten film celebruje romans między dwojgiem ludzi oraz miłość do filmów. To historia przyjaźni chłopca, Salvatore Di Vita, z operatorem filmowym Alfredo oraz ich wspólnej miłości do kina.
Jako nastolatek Salvatore przeżywa letni romans z Eleną. Dziewczyna jednak wyjeżdża, zanim chłopak ma możliwość zdobyć aprobatę jej ojca. Nie może on jednak wymazać Eleny ze swojego umysłu, a jej obrazy powracają, jakby były ujęciami z filmu.
Później Salvatore, obecnie znany reżyser filmowy, wraca do rodzinnego miasta na Sycylii na pogrzeb swojego mentora. Tam odbywa nostalgiczną wycieczkę po mieście. W kinie, w którym był tak szczęśliwy jako dziecko, ogląda film nakręcony przez Alfredo. Składa się on ze wszystkich scen miłosnych, które wcześniej ocenzurował miejscowy ksiądz.
Zimna wojna (2018)
Miłość nigdy nie jest czarno-biała, ale prezentacja niespełnionej historii miłosnej w reżyserii Pawła Pawlikowskiego tak. To opowieść o dwójce kochanków, rozgrywająca się w kontekście zimnej wojny w Polsce lat 50. W kraju naznaczonym ranami odniesionymi podczas II wojny światowej nowe komunistyczne władze promują utworzenie zespołu muzycznego.
Celem jest próba sprawienia radości polskim towarzyszom, a przy okazji przekazanie wiadomości pochwalnych o towarzyszu Stalinie. Wiktor (Tomasz Kot) jest pianistą, członkiem zespołu. Mężczyzna zakochuje się w Zuli (Joana Kulig).
Zimna wojna była nominowana do trzech Oscarów (w kategoriach najlepszy reżyser, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsze zdjęcia) i czterech Europejskich Nagród Filmowych (najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy scenariusz i najlepsze zdjęcia). Zdobył także nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Cannes.
W kręgu miłości (2012)
Elise spotyka Didiera w swoim salonie tatuażu. Zakochują się w sobie dzięki wspólnej pasji do bluegrassu, źródła muzyki country.
Elise niespodziewanie zachodzi w ciążę. Z początku nie podoba się to Didierowi, który musi przystosować się do zmiany stylu życia. Jednak wraz z narodzinami małej Maybelle są oni szczęśliwi, a ich związek wydaje się być kompletny. Ich miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ich córka otrzymuje diagnozę raka.
Nominowany do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego, „W kręgu miłości” to niezwykły dramat z niezapomnianą ścieżką dźwiękową. Produkcja ta wyniosła Felixa van Groeningena do rangi jednego z najważniejszych reżyserów kina europejskiego.
Tajemnica Brokeback Mountain (2006)
W 1963 roku kowboj Jack Twist (Jake Gyllenhaal) i pracownik rancza Ennis Del Mar (Heath Ledger) zostają zatrudnieni przez ranczera Joe Aguirre (Randy Quaid) jako pasterze. Pewnej nocy na Brokeback Mountain Jack podrywa nieśmiałego Ennisa i, co zaskakujące, ten odwzajemnia jego uczucia.
Chociaż Ennis poślubia swoją wieloletnią dziewczynę Almę (Michelle Williams), a Jack żeni się z koleżanką z rodeo, Lureen (Anne Hathaway), obaj mężczyźni kontynuują swój pełen bólu 20-letni związek. Ang Lee opowiada o tragicznym i poruszającym romansie, który był przełomowym momentem narracji homoseksualnych historii miłosnych w kinie.
Amelia (2001)
Paryż to miasto miłości, a Amelia to oda do wszystkich historii miłosnych, które się tam rozgrywają. Amelia (Audrey Tatou) to urocza komedia o nieśmiałej kelnerce, która dyskretnie organizuje życie otaczających ją ludzi, tworząc świat, w którym tylko elementy, które sama ukształtowała, mają swoje miejsce.
Wybierając ponad 80 paryskich lokalizacji, uznany reżyser Jean-Pierre Jeunet wykorzystuje swój niezrównany styl, aby uchwycić urok i tajemnicę współczesnego Paryża oczami marzycielki, która w końcu spotyka kogoś, kto pomoże jej wejść do prawdziwego świata.
List od nieznanej kobiety (1948)
Niektóre z najlepszych filmów o miłości przedstawiają tylko jedną stronę historii. Ta perełka klasycznego kina opowiada o tym, jak wspaniała, a jednocześnie gorzka może być nieodwzajemniona miłość.
Na początku XX wieku Stefan, pianista koncertowy mieszkający w Wiedniu, otrzymuje anonimowy list miłosny, który zmienia jego życie. Chociaż jest poruszony tym, co czyta, nie zdaje sobie sprawy, że słowa te zostały napisane przez Lisę Berndle (Joan Fontaine), młodą kobietę, którą znał, ale ignorował przez większość swojego życia. Kiedy w końcu dowiaduje się, kto jest jego wielbicielką, może być już za późno, by zapobiec tragedii.