Gen homoseksualny nie istnieje, twierdzi największe badanie w historii

Trwają badania genetyczne dotyczące homoseksualizmu. Tutaj możesz odkryć wyniki najnowszych badań naukowych.
Gen homoseksualny nie istnieje, twierdzi największe badanie w historii

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2021

Z biegiem czasu jedną z kwestii, która wywołała najwięcej sprzeczności wśród społeczności naukowej, jest fakt istnienia genu homoseksualnego. Wiele badań przyniosło dużo różnych wyników.

Wszystko zaczęło się od badania w 1993 roku. Przeprowadzono je z grupą 40 par rodzeństwa, które zidentyfikowano jako LGBT. Badanie wykazało, że ponad połowa analizowanych par miała podobne cechy na jednym ze swoich chromosomów.

Dzięki temu odkryciu naukowcy odważyli się potwierdzić, że istnieje gen, który określa tożsamość seksualną ludzi. Z tego powodu od tego czasu niezwykle często słyszy się to stwierdzenie w życiu codziennym.

Jednak ta informacja nie do końca wyjaśniała obraz. W rzeczywistości wzbudziło to więcej obaw. Dlatego w 2019 roku naukowcy postanowili przeprowadzić najobszerniejsze jak dotąd badanie związane z analizą genetyczną osób homoseksualnych.

Nowe badanie i gen homoseksualny

To nowe badanie zostało przeprowadzone przez europejskich specjalistów na ponad 400 000 osobach mieszkających w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W pierwszej kolejności zapytano ich, czy kiedykolwiek byli w związku homoseksualnym. Tych, którzy odpowiedzieli twierdząco, poddano analizie DNA.

Para LGBT

Następnie naukowcy przeszli do fazy analizy. Ustalili, że nie ma jednego genu homoseksualnego. Udało im się znaleźć pięć różnych markerów genetycznych związanych z orientacją seksualną.

Jednak naukowcy wyjaśnili również, że błędne byłoby stwierdzenie, że tożsamość seksualna zależy tylko od tych czynników. Dane ujawniły również, że te markery genetyczne w rzeczywistości nie przewidują niczego istotnego.

„Pięć dodanych razem genów oznacza mniej niż 1%” – powiedzieli naukowcy zaangażowani w analizę.

Męska para LGBT

Z tego powodu doszli do wniosku, że oprócz genów istnieją także doświadczenia społeczne i kulturowe, które mają wpływ na to, czy dana osoba jest homoseksualna, czy nie. W rezultacie testy te same w sobie nie są w stanie dać ostatecznej odpowiedzi, ponieważ ignorują wpływy otoczenia.

Aktualna panorama

Podobnie jak poprzednie odkrycia, to nie jest ostateczne. Dostarcza jednak pewnych nowych wskazówek dotyczących odkrywania nowych informacji. Niemniej jednak, stało się jasne, że genetyka ma wpływ, ale nie jest to jedyny czynnik.

Para gejów idzie ręka w rękę.

Z tego powodu naukowcy zaangażowani w to badanie wskazali, że konieczne będzie kontynuowanie badań na dużą skalę w celu dalszego rozszyfrowania tego problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Copelli S. Genética [Internet]. Buenos Aires: Fundación de Historia Natural Félix de Azara; 2010 [citado 24 de agosto de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.