Najczęstsze problemy w okresie dojrzewania

Jeśli masz dorastające dzieci, prawdopodobnie w pewnym momencie będą musiały stawić czoła pewnym typowym problemom, które zwykle pojawiają się na tym etapie życia. Wiedza o tym, czym mogą być, pomoże Ci pomóc im w odpowiednim czasie.

Smutna nastolatka, reprezentująca najczęstsze problemy w okresie dojrzewania

Dojrzewanie to etap, w którym zachodzą niezliczone zmiany fizyczne i psychiczne. Młodzi ludzie często mają trudności z radzeniem sobie z tym okresem, ponieważ w ich środowisku rodzinnym lub społecznym mogą występować różne konflikty. Jednym z kluczy do radzenia sobie z takimi sytuacjami jest umiejętność ich identyfikacji. Dziś wyjaśnimy najczęstsze problemy w okresie dojrzewania.

Chociaż sytuacje te często występują w tym wieku, nie oznacza to, że doświadczają ich wszyscy nastolatkowie. Każdy ma swoją osobistą historię, która wpływa na jego reakcje i sposób, w jaki sobie z nimi radzi.

Najczęstsze problemy w okresie dojrzewania

Czasami trudno jest nam stawić czoła nagłym zmianom, które zachodzą w naszym życiu. Na przykład utrata pracy może sprawić, że poczujemy się zdezorientowani. W przypadku nastolatków, gdy ich ciała zaczynają się zmieniać, zmienia się również ich spojrzenie na wiele rzeczy.

Doświadczanie tego z pierwszej ręki (jeśli ktoś z Twoich bliskich jest osobą nastoletnią) może uświadomić nam, jak przytłaczający może być ten etap. To naturalne, że jest to czas, w którym pojawiają się różne konflikty.

Jeśli jednak Twoje dziecko jest nastolatkiem, możesz nie wiedzieć, jak radzić sobie z tymi zmianami. Musimy mieć świadomość, że nie ma instrukcji, która działa we wszystkich okolicznościach. Zalecamy jedynie, abyś spróbował przejść przez ten okres z miłością i cierpliwością.

Niezbędne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać najczęstsze problemy w okresie dojrzewania.

1. Lęk przed otrzymaniem akceptacji społecznej

Kiedy nadchodzi wiek dojrzewania, znaczenie relacji społecznych staje się zwielokrotnione. Istotnie, jednym z głównych zmartwień młodych ludzi jest bycie zaakceptowanym. Często ten element buduje u młodych ludzi świadomość ich własnej wartości. Dlatego brak akceptacji ze strony innych może mieć na nich wpływ na wszystkich poziomach.

W jednym badaniu oceniano związek między presją rówieśników a wynikami w nauce nastolatków. Odkryto, że często oczekuje się od młodych ludzi pozytywnej reakcji na zachowania rówieśników, aby uniknąć ich negatywnych skutków. Oznacza to, że albo podchodzą do tego z optymistyczną perspektywą, albo szkodzi to ich wynikom w nauce (Moldes i in., 2019).

2. Problemy z poczuciem własnej wartości

Niska samoocena jest istotnym konfliktem w okresie dorastania i może przynieść również inne komplikacje. Młodzi ludzie często nie czują się komfortowo ze swoimi zmianami cielesnymi i mają tendencję do postrzegania odrzucenia w otoczeniu społecznym. W rezultacie doświadczają takich emocji, jak niepokój, smutek i stres.

Idąc tym samym tropem, dowody sugerują, że płeć jest istotnym czynnikiem wpływającym na samoocenę nastolatków. Jedno z badań (Minev i in., 2018) wykazało, że dziewczęta wykazują bardziej negatywne nastawienie do siebie niż chłopcy. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że kobiety odczuwają większą presję, aby wyglądać atrakcyjnie i zachowywać się w określony sposób.

3. Zaburzenia odżywiania

Anorexia nervosa i bulimia nervosa to zaburzenia, które zwykle występują w okresie dojrzewania. Zmiany fizyczne, niska samoocena, presja społeczna i inne czynniki generują zniekształcenia obrazu własnego ciała. Dlatego zaburzenia odżywiania są jednym z powtarzających się problemów w okresie dorastania, zwłaszcza u kobiet.

Jednak badanie przeprowadzone przez Limbers, Cohen i Gray (2018) wykazało, że zaburzenia odżywiania również dotykają mężczyzn w znacznym stopniu. Badanie to wykazało, że w Stanach Zjednoczonych 5,5 procent populacji mężczyzn zgłosiło wysokie ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania. Z drugiej strony w Kanadzie wśród nastolatków stwierdzono częstość występowania na poziomie 1,1%. Z kolei w próbie młodych Holendrów znaleziono przewagę na poziomie 1,2 proc.

W przypadku dziewcząt presja jest zwykle skierowana na to, by wyglądać szczupło i spełniać określone standardy piękna. Z drugiej strony chłopcy są bardziej skłonni do tego, by wyglądać na muskularnych i atletycznych. Jednak w obu przypadkach zaburzenia odżywiania zagrażają ich integralności fizycznej i psychicznej.

Młoda ofiara zaburzeń odżywiania zjada kawałek jabłka
Wśród konfliktów okresu dorastania wyróżniają się zarówno bulimia, jak i anoreksja. Terminowa opieka jest niezbędna, aby uniknąć poważnych konsekwencji.

4. Seksualność

Okres dojrzewania jest etapem przebudzenia seksualności. Może to prowadzić do pewnych trudności. Na przykład niektóre rodziny traktują seks jako temat tabu. Nastolatki nie otrzymują wystarczających informacji w tej kwestii. Mogą również nie czuć się komfortowo, rozmawiając o tych sprawach z rodzicami lub innymi członkami rodziny.

Brak edukacji seksualnej może narazić młodych ludzi na choroby przenoszone drogą płciową i niechciane ciąże. Seksualność jest jednym z powszechnych problemów na tym etapie, ponieważ nastolatki dopiero zaczynają odkrywać siebie. Co więcej, osoby, którzy identyfikują się jako mniejszość seksualna, mogą spotkać się z odrzuceniem ze strony swojego otoczenia.

5. Ryzykowne zachowania

Jednym z interesujących aspektów dotyczących mózgu jest to, że pełny rozwój tego organu zajmuje dużo czasu. Kora przedczołowa nie rozwija się w pełni do momentu między 25 a 30 rokiem życia. Jest ona odpowiedzialna za rozumowanie, podejmowanie decyzji i inne funkcje wykonawcze.

Dlatego też w dzieciństwie i okresie dojrzewania dominują emocje. Młodzi ludzie są bardziej skłonni do zachowań ryzykownych, takich jak zażywanie narkotyków czy niebezpieczne działania.

6. Konflikty z rodzicami

Czasami rodzice lub reszta rodziny nie potrafią zbyt dobrze poradzić sobie ze zmianami, przez które przechodzą ich już nie tak małe dzieci. Często oznacza to, że konflikty między rodzicami a dziećmi mogą stać się częste i wpływać na ich relacje.

Chociaż ważne jest, aby rodzice wyznaczali granice, aby chronić swoje dzieci, powinni być elastyczni. Ideałem jest tworzenie porozumień, z których obie strony są zadowolone. Na przykład, jeśli Twój nastolatek chce wyjść z przyjaciółmi w weekend, możesz na to pozwolić, ale tylko do określonej godziny. W ten sposób Twoja pociecha może się dobrze bawić, ale wróci do domu w rozsądnym czasie.

7. Zaburzenia psychiczne

Zmiany w różnych płaszczyznach związane z okresem dojrzewania można uznać za czynniki ryzyka w odniesieniu do zdrowia psychicznego. Na tym etapie życia zwykle pojawiają się pierwsze oznaki zaburzeń psychicznych. Istotne jest, aby rodzice byli świadomi nagłych i nienormalnych zmian w zachowaniu swoich dzieci.

8. Znęcanie się

Przemoc, niestety, również jest bardzo aktualnym problemem. W dobie internetu i mediów społecznościowych takie zachowania pojawiają się również w przestrzeniach wirtualnych. Jest to trudna sytuacja, ze względu na anonimowość oferowaną przez sieć. Nastolatki mogą być zarówno prześladowcami, jak i ofiarami. W obu przypadkach konieczne jest działanie.

Nękanie innych osób może być oznaką konfliktu emocjonalnego, który wymaga profesjonalnego rozwiązania. Z drugiej strony wiemy, że bycie ofiarą bullyingu ma negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Nastolatek w konflikcie z ojcem
Możliwe, że zmiany w okresie dojrzewania prowadzą do ciągłych nieporozumień między rodzicami a dziećmi.

Problemy w okresie dojrzewania nie zawsze są takie same

Wreszcie, jako rodzic, powinieneś pamiętać, że najczęstsze problemy w okresie dojrzewania nie są takie same dla wszystkich. Dlatego powinieneś unikać porównań z innymi dziećmi w ich wieku, a nawet z własnymi doświadczeniami z młodości.

Najlepsze, co możesz zrobić, to zapewnić nastolatkom bezpieczną przestrzeń do wyrażania swoich obaw i znajdowania rozwiązań.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Limbers, C. A., Cohen, L. A., & Gray, B. A. (2018). Eating disorders in adolescent and young adult males: prevalence, diagnosis, and treatment strategies. Adolescent health, medicine and therapeutics, 9, 111–116. https://doi.org/10.2147/AHMT.S147480
  • Minev, M., Petrova, B., Mineva, K., Petkova, M., & Strebkova, S. (2018). Self-esteem in adolescents. Trakia Journal of Sciences, (2), pp 114-118, 2018. http://tru.uni-sz.bg/tsj/N2,%20Vol.16,%202018/M.Minev.pdf
  • Moldes, V., Biton, Ch., Gonzaga, D & Moneva, J. (2019). Students, Peer Pressure and their Academic Performance in School. International Journal of Scientific and Research Publications (IJSRP). 9. p8541. 10.29322/IJSRP.9.01.2019.p8541.
Scroll to Top