Nadmierny romantyzm czyni nas nieszczęśliwymi?

Romeo i Julia.

Istnieje pewien nadmierny romantyzm, który towarzyszy nam od tak dawna, że ​​przyjęliśmy go jako prawdę. To z kolei powoduje problemy w naszych relacjach i odpycha od nas szczęście coraz dalej i dalej. Dzieje sie tak dzięki przekonaniu o tym, jak powinna wyglądać miłość i jaki ma być doskonały związek.

Jednym z przykładów jest przekonanie, że zdrowa miłość powinna opierać się wyłącznie na uczuciach. Chodzi o to, aby pozwolić naszemu sercu kierować nami i wzbudzać intensywne uczucia wobec drugiej osoby.

Ale zazwyczaj nie kwestionujemy faktu, że czasami zakochujemy się w ludziach, którzy nic nam nie dają – a co więcej wyrządzają nam krzywdę. Ponieważ nawet jeśli kochamy kogoś, kto jest dla nas niedobry, czyż miłość, którą czujemy nie usprawiedliwia wszystkiego?

To właśnie jest nadmierny romantyzm.

Jak myślą ludzie, którzy praktykują nadmierny romantyzm

Możemy połączyć przesadny romantyzm z określonym zestawem poglądów na temat miłości. Najprawdopodobniej będziesz identyfikować się z niektórymi z nich. Dzieje się tak dlatego, że jest to rodzaj romantyzmu, jaki widzimy między innymi w filmach, muzyce i marketingu.

Oczekiwania stanowią ogromną część przesadnego romantyzmu. Kiedy rozpoczynamy nowy związek, liczymy na pewne rzeczy. Jednocześnie mamy nadzieję, że nasz partner będzie działał w określony sposób, a z czasem odkryjemy, że nie wszystko toczy się po naszej myśli. Kontrast między rzeczywistością a oczekiwaniami jest czasem przyczyną niezadowolenia w związkach.

Nadmierny romantyzm. Zakochana para.

Często zdarza się, że po fazie zauroczenia, gdy wszystko jest doskonałe i wspaniałe, zaczynamy postrzegać naszego partnera negatywnie. Jak to możliwe, że ktoś, kto wydawał się nam idealny, może być tak niedoskonały niemal codziennie?

Powodem jest to, że podczas tej fazy nasza uwaga skupia się bardzo łatwo na “złej” stronie. Lub przynajmniej koncentruje się na tym, co najmniej nam się podoba, co może narazić związek na niebezpieczeństwo. Ponadto wszystko to jest silnie uzależnione od oczekiwań jakie mamy na samym początku.

Kolejny pogląd oznaczający nadmierny romantyzm to myśl, że druga osoba musi nas uszczęśliwić. Aby to zrobić, muszą robić konkretne rzeczy, które – żywimy taką nadzieję – nas zadowolą.

Zasadniczo sprawiamy, że nasz partner jest odpowiedzialny za to w jakim kierunku zmierza związek. Dlatego jeśli coś będzie nie tak, całą winę zrzucimy właśnie na niego. Innymi słowy, mamy tu do czynienia z pewnym rodzajem zależności.

Wraz ze wszystkim, o czym mówiliśmy, nadmierny romantyzm oznacza również, że para “powinna” prezentować określone cechy i zachowania. Na przykład, spędzać czas wspólnie tak często, jak to możliwe, zawsze okazując uczucia, dając prezenty w Walentynki (jeśli jest to zwykły dzień, to nie liczy się tak bardzo).

Ale w związku mogą nastąpić zmiany(mniej seksu lub mniej oznak przywiązania). Może się to okazać kryzysem dla takiej pary, ponieważ zakładają wtedy, że uczucie umiera.

Nadmierny romantyzm i bardzo małe przetwarzanie emocjonalne

Z nadmiernym romantyzmem wiąże się bardzo niski poziom przetwarzania emocjonalnego. Dzieje się tak z powodu fałszywej wiary w to, że nasza miłość zawsze będzie silna i ponadprzeciętna.

Smutna dziewczyna za oknem.

Zastanówmy się, co się dzieje, gdy coś nam się nie podoba. Zamiast zakomunikować to naszemu partnerowi, być może nie mówimy nic, ponieważ uważamy, że nigdy nie powinniśmy się spierać. Robimy tak, dopóki nie możemy już tego dłużej znieść. Wtedy emocje i uczucia gwałtownie wybuchają.

Nadmierny romantyzm opiera się na wzajemnym zakresie potrzeb, zamiast na tym, co naprawdę oznacza słowo “miłość”. Obie osoby podpisują cichą umowę, w której to ta druga musi zapewnić bezpieczeństwo, szczęście i wszystko, czego potrzebują.

Muszą także wiedzieć, co myśli druga osoba, bez konieczności mówienia jej czegokolwiek. W zamian tacy ludzie wkładają w związek wszystkie siły i zapominają o sobie.

To przesadne przekonanie o tym czym jest miłość sprawia, że ​​wszystko, co może się wydarzyć, będzie końcem świata. Kłótnia, zapomnienie o rocznicy, spojrzenie na kogoś atrakcyjnego na ulicy, wyrażenie chęci spędzenia czasu z przyjaciółmi … To wszystko są zwykłe zdarzenia, które pojawiają się w innych rodzajach związków i zazwyczaj nie stanowią problemu.

Przesadny romantyzm promuje ideę, że szczęście lub nieszczęście pochodzi od partnera. Więc nasz nastrój zależy całkowicie od tej osoby.Para o wschodzie słońca.

 Jak widać, romantyczna wizja miłości może wpędzić nas w szkodliwe związki, gdzie napotkamy tylko na cierpienie zamiast przyjemności. Dlatego ważne jest, aby zacząć kwestionować nasze przekonania dotyczące nieposkromionej przesadnej, szalonej i katastrofalnej miłości.

Scroll to Top