Inspirujące filmy - 11 obrazów, które pozwolą ci stać się lepszym człowiekiem

Inspirujące filmy - 11 obrazów, które pozwolą ci stać się lepszym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2018

Niektóre inspirujące filmy są potwierdzeniem cudownego ludzkiego ducha. Wszystkie z nich zawierają zaskakujące reakcje na ekstremalne okoliczności. Pokazują także, że ograniczenia istnieją tylko w naszym umyśle.

Inspirujące filmy często są oparte na prawdziwym życiu. Niektóre z nich dotyczą znanych postaci historycznych, inne przyglądają się życiu anonimowych “zwykłych ludzi”, którzy nagle stają się legendami. Tak czy inaczej inspirujące filmy pozostawiają w nas trwały ślad.

“Dobre wino jest jak dobry film: trwa chwilę i pozostawia w ustach wspaniały smak; z każdym łykiem jest inne, i podobnie jak w przypadku filmów, rodzi się i odradza z każdą kolejną próbą.”

-Federico Fellini-

Oto lista 11 inspirujących filmów, które zrobiły wrażenie na ludziach wszystkich pokoleń. Nie ma określonej kolejności na liście. Każdy z filmów może być na szczycie. Jesteś gotowy?

Najbardziej niezapomniane inspirujące filmy – W pogoni za szczęściem

Will Smith i Thandie Newton występują w filmie z 2006 roku, opartym na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada historię Chrisa Gardnera. To akwizytor, który marzy o pracy w firmie zajmującej się obrotem akcjami. Wraz z nim na poszukiwanie przygody wyrusza jego 5-letni synek.

W pogoni za szczęściem.

 Niezwykłą częścią tej historii są wszystkie ekstremalne sytuacje, przez które musi przebrnąć główny bohater. Musi doświadczyć nawet spania w schronisku dla bezdomnych i pracować wyjątkowo długo, czasami bez snu. Osiągnięcie celu wydaje się niemożliwe. Ale jego talent i silna wola sprawią, że historia będzie miała szczęśliwe zakończenie.

Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Niezapomniany film z udziałem Robina Williamsa jest jednym z najbardziej poruszających hołdów dla poezji i nauczycieli. Film ukazał się na ekranach w 1989 roku a dziś jest zaliczany do klasyki kina. Oprócz niesamowitej kinematografii, film zawiera także niesamowite poematy Walta Whitmana.

Opowieść dotyczy nauczyciela charakteryzującego się unikalnym sposobem nauczania. Takiego, który stawia pasję ponad zwykłą zimną analizę. Działa w murach elitarnej, niezwykle ekskluzywnej szkoły. Uczniowie uczą się postrzegać świat w nowy sposób, dzięki przesłaniu, które służy jako mantra filmu. Zwrot: “Carpe Diem” lub “Chwytaj dzień”.

Chłopcy odkrywają istotę poezji: czegoś, co pozwala im patrzeć na świat na wiele różnych sposobów. To nadaje im tożsamość i odwagę odrzucenia narzuconych wartości. Koniec jest paradoksalny, podobnie jak samo życie.

Jak zostać królem

W tym słynnym filmie aktor Sir Colin Firth gra rolę angielskiego króla Jerzego VI. Króla, który zmagał się z wyjątkowo niewygodnym problemem: jąkaniem. Film opowiada o tym, jak książę Yorku, przyszły król Anglii, pokonał tę trudność. Pokonał ją dzięki pomocy Australian Lionel Logue.

Jak zostać królem.

Po zamieszaniu spowodowanym przez brata książę Yorku znalazł się w niespodziewanej sytuacji. Król Edward VIII, brat księcia, musiał zrzec się tronu, gdy odmówił unieważnienia małżeństwa z plebejuszką.

 Jerzy musi przejąć tron. Otrzymuje również zadanie wypowiedzenia wojny Niemcom w 1939 roku w przemówieniu radiowym. Jego głos musiał brzmieć mocno, a słowa musiały być pełne siły. Było to wielkie wydarzenie historyczne – zasadniczo jego “egzamin końcowy”.

Alive, dramat w Andach

Kolejny inspirujący film oparty na dramatycznych, ale prawdziwych wydarzeniach. Jest to opowieść o tym, co później zostało określone mianem “tragedii w Andach”, która wydarzyła się w 1972 roku w górach w Chile. Samolot transportujący urugwajską drużynę rugby rozbił się w górach. Przeżyło 36 osób, które musiały znosić ekstremalne okoliczności, dopóki nie przybyli ratownicy.

Ostatecznie przeżyło tylko 16 młodych ludzi. Musieli jeść ludzkie mięso, aby pozostać przy życiu. Najbardziej wyróżnia się nastawienie “Nando” Parrado. Był chłopcem, który przemierzył skalisty pas góry, z niewielkimi zapasami i w bardzo niebezpiecznych warunkach. Zrobił to, by ocalić grupę. Student medycyny, Roberto Canessa, poszedł razem z nim.

Film wysławia ludzką wolę i ogromną moc solidarności. Zajmuje się także wieloma dylematami etycznymi, przed jakimi stają ci, którzy przeżyli. Wiele osób krytykowało później młodych ludzi za decyzję o jedzeniu ludzkiego mięsa, aby przeżyć.

Forrest Gump

To jeden z najbardziej klasycznych inspirujących filmów wszech czasów. Skupia się na zagadnieniu innym od pozostałych: zajmuje się upośledzeniem umysłowym. Ostatecznie udowadnia, że istnieje wiele sposobów odniesienia w życiu sukcesów. Czasami wszystko, co musimy zrobić, to wyznaczyć sobie prosty cel.

Forrest Gump to kultowa historia. Opowiada o upośledzonym umysłowo chłopcu, który pomimo wszystko osiąga ogromne rzeczy – odnosi sukces, którego mógłby mu pozazdrościć każdy z nas. Ale najbardziej ceni sobie miłość, rodzinę i przyjaciół. Bohater niechcący zostaje wciągany we wszystkie ważne momenty historyczne i mierzy sie ze wzlotami i upadkami ludzkich zachcianek.

Forrest Gump.

Nawet przy tych wszystkich ograniczeniach Forrest Gump potrafi nadać życiu sens. Prowadzi niesamowite życie i odmienia losy innych ludzi.

Piękny umysł

Opowieść oparta jest na prawdziwej historii. Dotyczy życia Johna Nasha – matematycznego geniusza, który zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w 1994 roku. Film opowiada o procesie, w którym bohater pada ofiarą schizofrenii paranoidalnej. Przytrafia mu się to w momencie, gdy jest u szczytu swojej kariery.

Najbardziej interesujące jest to, co dzieje się dalej. Bohater przechodzi terapię elektrowstrząsową oraz otrzymuje leki, które przytępiają mu umysł. Ale Nash i jego żona znajdują nowy sposób radzenia sobie z choroba psychiczną.

Odkrywają, że to miłość i kontakty towarzyskie mogą mu przywrócić stabilność. Właśnie te rzeczy pomogą intelektualiście, który pieczołowicie dbał o swój mózg, ale nie własne serce. Miłość uczy tego, czego nie możemy się nauczyć w klasie.

Pianista

Pianista to film z 2002 roku, z Adrienem Brody jako głównym bohaterem i Romanem Polańskim na stanowisku reżysera. To film, który opowiada o okrucieństwach II wojny światowej. Tym razem nie koncentruje się na walce, czy wielkich bohaterskich czynach bitewnych. Zamiast tego chwali zamiłowanie głównego bohatera do życia, nawet gdy wokół jest pełno strachu i desperacji.

Film opowiada historię Władysława Szpilmana, polskiego Żyda, który przetrwał obóz koncentracyjny. Stracił całą rodzinę, ale sam zdołał przetrwać w ekstremalnych warunkach Holokaustu. To, co go utrzymywało przy życiu, to jego pragnienie by iść dalej i pocieszenie, jakie znajdować w muzyce. Pomimo swojej wielkiej wrażliwości był w stanie stawić czoła prześladowaniom, chorobom, samotności i bólowi.

Pianista.

Filadelfia

Omawiając inspirujące filmy, musimy wspomnieć o tym tytule. Filadelfia była miejscem, w którym Stany Zjednoczone ogłosiły niepodległość. Swoboda i sprawiedliwość zainspirowały nas do poszukiwania wolności. To nie przypadek, że właśnie w tym miejscu powstał ten film. Pojawił się na ekranach w 1993 roku, kiedy temat homoseksualizmu i AIDS rzadko pojawiał się w publicznych rozmowach.

Film stawia pod znakiem zapytania nasze uprzedzenia dotyczące osób, które zachorowały na AIDS w wyniku kontaktów homoseksualnych. Główny bohater, Andy Beckett (Tom Hanks) musi zeznawać przeciwko swoim szefom. Nielegalnie zwolnili go, gdy dowiedzieli się, że jest nosicielem wirusa HIV.

Kancelaria, w której pracował, a także całe społeczeństwo, odrzucało każdego, kto miał inną orientację seksualną. Chociaż nie mogli otwarcie się do tego przyznać, ale w trakcie procesu Andy udowodnił, że taka jest prawda. Koniec filmu jest poruszający i bardzo zawstydzający dla ludzi, którzy żywią różne uprzedzenia.

Dzień świstaka

To jeden z niewielu inspirujących filmów, które są w połowie drogi między komedią a dramatem. Mamy tu również do czynienia z rozmytą linią między rzeczywistością a fikcją.

Na samym początku dostajemy fabułę, która może wydawać się absurdalna. Główny bohater budzi się każdego ranka zaczynając od nowa ten sam dzień. Czas nie posuwa się naprzód a mężczyzna jest uwięziony w dniu, który zawsze zaczyna się w ten sam sposób.

Dzień świstaka.

To, co odróżnia każdy dzień od reszty, to jak reaguje na wszystko, co się z nim dzieje. Na początku nie akceptuje tego.

Stopniowo odkrywa sens swego dziwnego doświadczenia. I w końcu zamienia go w najlepszą rzecz, jaka mogła mu się kiedykolwiek przydarzyć. Gdy już nauczy się jak żyć i postępować właściwie, czas zaczyna znowu biec naprzód.

Samsara

Jeżeli omawiamy inspirujące filmy, tego tytułu nie może zabraknąć na naszej liście. Ten film to hindusko-niemiecko-włosko-francuska koprodukcja, która ukazała się w 2001 roku. Opowiada o mnichu buddyjskim, który po trzech latach głębokiej medytacji w górach wraca do swojego klasztoru. Bohater wiedzie takie życie odkąd skończył 5 lat i nie wie prawie nic o świecie zewnętrznym.

Po powrocie dostrzega kamień z wyrytym pytaniem: “Jak powstrzymać kroplę wody przed wyschnięciem?” Po kilku dniach spotyka na swojej drodze kobietę, w której się zakochuje. To sprawia, że zaczyna ​​kwestionować wszystkie wartości, którymi żył dotychczas.

Opuszcza klasztor i decyduje się żyć jak normalny człowiek. Odkrywa cuda i niedole, które niesie z sobą miłość. W końcu odkrywa odpowiedź na zagadkę zadaną na kamieniu: “Wrzucając ją do morza”.

Skazani na Shawshank

Ten film kładzie szczególny nacisk na cierpliwość i wytrwałość. To emocjonalny film z Timem Robbinsem i Morganem Freemanem jako głównymi bohaterami. Opowiada historię człowieka, który został niesłusznie oskarżony i uwięziony za zabójstwo swojej żony.

W przeciwieństwie do innych więźniów, Andy jest człowiekiem wykształconym. Dzięki swojej wiedzy, a nie fizycznej sile, zdobywa szacunek w więzieniu. Wykorzystuje swoje wpływy do promowania edukacji wśród więźniów.

Jednocześnie, dzień po dniu, przez 20 lat, snuje plan ucieczki, który w końcu udaje mu się zrealizować. Film pokazuje człowieka, który trwa wiernie przy swoich wartościach i przekonaniach. Robi to nawet w otoczeniu, które kompletnie nie sprzyja takim wartościom.

Skazani na Shawshank.

Wszystkie te inspirujące filmy są prawdziwymi klejnotami dla miłośników filmu. Niektóre z nich stały się kultowymi klasykami. Prawie wszystkie zdobyły wiele nagród już w momencie ich ukazania się na srebrnym ekranie. Ale ich największą wartością jest to, że udaje im się uchwycić istotę ludzkości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.