Breadcrumbing - pozostawienie okruchów: najnowszy sposób porzucenia

Breadcrumbing - pozostawienie okruchów: najnowszy sposób porzucenia

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2018

William Shakespeare, jeden z największych pisarzy w całej historii ludzkości, powiedział, że rany, których nie widzisz, są najgłębsze. Jest to dokładne odbicie nowego trendu, który niestety grozi osiągnięciem niespotykanych dotąd szczytów popularności. Mówimy o zjawisku zwanym breadcrumbing.

Czasami jako istoty ludzkie tworzymy sposoby konfrontacji z rzeczami, które są naprawdę okropne lub przynajmniej niezbyt dobrze przemyślane, ponieważ w naszej naturze leży posiadanie uczuć.

Niedawno popularny stał się nowy sposób porzucania partnera. Nazywano go metodą na ducha, która polega na tym, że po kilku randkach porzuca się drugą osobę, urywa kontakt i całkowicie znika z jej życia. Wygląda na to, że dzisiaj zastąpiono ją metodą, która nosi nazwę “breadcrumbing“. Dowiedzmy się, co to jest.

“Oferowanie przyjaźni komuś, kto prosi o miłość, jest jak dawanie chleba osobie umierającej z pragnienia”

Owidiusz

Co to jest breadcrumbing?

Szczególnie popularny w mediach społecznościowych, termin ten oczywiście ma coś wspólnego z pozostawieniem okruchów chleba. Ale co to oznacza w związku? Cóż, nowy trend polega na wysyłaniu maleńkich sygnałów do danej osoby, aby upewnić się, że wciąż tam jest i czeka. Polega na nieustannym jej zwodzeniu.

Breadcrumbing - trzymanie na dystans.

Jak już powiedzieliśmy, ta “technika”, jeśli można to tak nazwać, w większości zaczęła się i rozwinęła w mediach społecznościowych. Wygląda jednak na to, że dzisiaj sięga znacznie dalej. Mamy do czynienia ze związkami, w których dwoje ludzi odbywa fizyczne randki i których łączy przyjaźń … Ale związek ten nigdy nie stanie się oficjalny.

Zasadniczo, jak sugeruje nazwa, zostawiają “okruszki chleba”, dając nadzieję drugiej osobie. Ale w głębi duszy wiedzą, że nie zmierza to donikąd, ponieważ nie są w żaden sposób gotowi oddać serce drugiej osobie.

Oczywiście takie zachowanie rani drugą stronę. Doprowadzi to do tego, że stanie się bardzo sfrustrowana próbując wszystkiego, ale nadal nie będąc w stanie sprawić, by związek się udał.

Według ekspertów, takich jak psycholog Encarna Muñoz, breadcrumbing może prowadzić do niepokoju i bólu u osób, w stronę których jest skierowany. Otrzymują fałszywe i sprzeczne wiadomości, więc zawsze mają uczucie, jakby robili wszystko nie tak jak powinni, ale nie mają pojęcia dlaczego.

Jak się dowiedzieć, czy jesteś ofiarą breadcrumbingu?

Faktem jest, że jest to forma manipulacji. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czy padłeś jego ofiarą by móc zatrzymać to tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Musisz uważać na następujące rzeczy:

  • Jeśli twój partner nie wyraża się w jasny sposób. Gdy sugerujesz zrobienei czegoś, daje niejednoznaczne odpowiedzi, takie jak “zobaczymy” lub “może”. A potem nic się nie dzieje.
  • Od czasu do czasu daje “oznaki życia”. Możesz całymi tygodniami nie otrzymać od takiej osoby żadnej wiadomości. Ale zawsze pozostawi otwarte drzwi, chociaż nigdy nie zacznie komunikować się więcej.
  • Zwykle lubi wirtualne interakcje i unika fizycznych relacji, choć nie zawsze tak jest. Tworzy także rodzaj “przypływu i odpływu”. To flirtowanie pomaga utrzymać twoje zainteresowanie, ale nigdy nie posunie się dalej.
  • Zachowuje się w sposób nieodpowiedzialny i niekonsekwentny. Może sprawić, że poczujesz się niesamowicie, ale jeśli przyjrzysz się uważnie, zauważysz luki w jego zachowaniu. Taka osoba jest także ekspertem w sprawianiu, że to tobie będzie się wydawać, iż te nielogiczne sprawy są twoim problemem a nie jej.
  • Nigdy nie ma odpowiedniego czasu, aby rozmawiać o uczuciach. Osoba stosująca breadcrumbing nie lubi odsłaniać swoich kart. Dlatego też, bez względu na to, jak bardzo pragniesz intymności, nigdy nie będzie na to właściwej chwili. Będzie wymyślać wymówki, ponieważ nie chce, aby związek się rozwijał.
Para ludzi na molo.

Co robić, jeśli jesteś ofiarą breadcrumbingu?

Nie zawsze łatwo jest rozpoznać, że stałeś się ofiarą tej metody. Ale jeśli czujesz, że coś jest nie tak, oto kilka wskazówek.

  • Obiektywnie przeanalizuj sytuację. Osoby stosujące breadcrumbing próbują sprawić, by druga osoba poczuła się winna, ponieważ sami zazwyczaj nie czują się bezpiecznie. Ale musisz przeanalizować sytuację tak obiektywnie, jak to tylko możliwe. Czy to normalne, że otrzymujesz wiadomości od swojego partnera raz na parę tygodni?
  • Poza tym, czy naprawdę pragniesz relacji, w której kiedykolwiek coś jest nie tak, to ty masz poczucie winy? Czy uważasz, że to normalne, że w związku nie ma zbyt wiele intymności, nawet jeśli jesteście razem już od dłuższego czasu?
  • Wyznacz granice. Bez względu na to, jak bardzo osoby stosujące breadcrumbing unikają intymności, spróbuj tę sprawę wyjaśnić i ustal granice. Jeśli nadal nie zrobią nic, by poprawić sytuację, wiesz, że twój związek nie jest zdrowy.

Teraz wiesz trochę więcej o tym nowym rodzaju związku. Jeśli coś takiego dostrzegasz we własnej relacji, być może wkrótce będziesz musiał to zakończyć. Albo druga strona zrobi to za ciebie. Postaraj się stamtąd wydostać tak szybko, jak tylko możesz, ponieważ grozi ci zranienie.

“Miłość jest krótka, zapomnienie o niej zajmuje dużo czasu…”

-Pablo Neruda-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.