Konsekwencje to istota życia, nie nagrody i kary

Konsekwencje to istota życia, nie nagrody i kary
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Wszystkie nasze działania, także nasze myśli, mają konsekwencje. Zaakceptowanie tego pozwala przejąć kontrolę nad własnym życiem i wyraźnie zaznaczyć cel na horyzoncie. To właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie pięknie zaprojektować nasze życie i nie dopuścić do tego aby kaprysy losu rzuciły nas w miejsca, w których nie chcemy być. Prawda jest taka, że w codziennym życiu nie chodzi o nagrody i kary. Zamiast tego są konsekwencje wynikające z tego, co robimy lub czego nie robimy.

John Green powiedział w swojej książce dla młodzieży „Szukając Alaski”, że musimy być bardziej świadomi łańcucha konsekwencji, które wynikają nawet z naszych najmniejszych działań. Cóż… łatwo powiedzieć, trudniej zrobić.

Wielu z nas wychowało się w silnie behawiorystycznej strukturze, gdzie jedyne, co trzeba robić, to naciskać czerwony przycisk i unikać niebieskiego, a wszystko pójdzie dobrze, bo życie da nam coś w zamian.

„Jeśli wpadniesz w gniew, pomyśl o konsekwencjach”.
-Konfucjusz-

Ale w życiu naprawdę nie chodzi ani o czerwone ani i niebieskie guziki. Życie nie nagradza nas ani nie karze. To, co mamy to wskazówki, wyjątkowo cienkie nitki, którym wystarczy delikatny podmuch, aby wpaść w wibracje, zmieniać się i wpływać na rzeczywistość.

Biorąc odpowiedzialność za każde nasze słowo i milczenie, brak akcji i działania, każdą myśl, mamy kontrolę nad naszym życiem. Przyjęcie tej perspektywy to klucz do osiągnięcia wszelkich celów i utrzymywania o wiele lepszych, bardziej znaczących relacji.

Dmuchawiec reprezentujący konsekwencje w życiu

Sygnały i konsekwencje – jak je interpretować i oceniać

Terrence Deacon to znany neuro antropolog z wydziału kognitywistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jedną z jego najciekawszych książek jest „The Symbolic Species”.

W książce tej autor przypomina nam o niewykorzystanej mocy, którą wszyscy mamy, a której nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu ani energii. Mowa o naszej zdolności do spokojnego analizowania przyczyn zdarzeń i przewidywania, jakie są ich możliwe konsekwencje.

Profesor Deacon przypomina, że nasze codzienne życie nie składa się z bodźców, na które reagujemy, jak powiedzieliby behawioryści. W końcu nie zawsze otrzymujemy nagrodę lub karę w oparciu o to, co robimy lub czego nie robimy.

Znaki w życiu

W naszym otoczeniu jest wiele „znaków”, które musimy umieć zinterpretować, aby zdobyć odpowiednie informacje. Aby to zrobić, potrzeba nam siły woli i mądrości. Właśnie dlatego musimy nadać logiczne, dokładne znaczenie symbolom, które nas otaczają.

Na przykład, jeśli przychodzisz do pracy i widzisz współpracownika płaczącego przy biurku, raczej nie wpadasz na pomysł, żeby poinformować szefa, że jeden z jego pracowników „nie będzie dzisiaj zbyt produktywny”. Raczej zastanawiasz się, jaka może być przyczyna stanu emocjonalnego Twojego kolegi z pracy. Następnie zastanawiasz się, jak się do niego odezwać i mu pomóc.

Kobieta i ogromny klucz

Profesor Deacon przypomina nam również, że musimy być uważnymi i mądrymi badaczami. Na początek powinniśmy założyć, że popełniamy błędy. Czasami trafiamy w sedno naszymi odpowiedziami i działaniami. Z drugiej strony, czasami coś idzie nie tak i nie pozostaje nam nic innego, jak tylko przyjąć konsekwencje naszych działań.

To dlatego, że czasami życie jest jak próba grania na instrumencie muzycznym w gumowych rękawicach kuchennych. Chcesz nacisnąć konkretny klawisz na fortepianie, aby zabrzmiał ten właściwy, doskonały dźwięk, ale przypadkowo naciskasz więcej klawiszy.

Dźwięk, który rozbrzmiewa jest trochę niezgrabny i niedostrojony. Ale po trochu, dzięki codziennej praktyce, stajemy się zręcznymi muzykami, którzy potrafią zagrać melodię dokładnie taką, jak ta rozbrzmiewająca w naszych umysłach. W końcu znajdujemy odpowiednie klawisze.

Naucz się kształtować rzeczywistość

Myślenie, że wszystko, co robimy i myślimy ciągnie ze sobą konsekwencje może początkowo przerazić. Ale zamiast postrzegać to jako klasyczną sekwencję „przyczyny i skutku”, spójrzmy na to przez znacznie szerszy i bogatszy obiektyw.

Musimy zrozumieć, że nasze istnienie stanowi wspaniałą grę w odkrywanie i tworzenie. Musisz również pamiętać, że w tej grze trzeba znać zasady i wytyczne określające wszystko, co się dzieje.

„W końcu wolność to po prostu możliwość życia z konsekwencjami swoich decyzji”.
-James Mullen-

Możesz się łatwo nauczyć tych zasad. Poświęć chwilę i pomyśl o nich…

  • Możesz poprawić swoje życie. Musisz jasno określić, co chcesz osiągnąć i jak zamierzasz to osiągnąć.
  • Zrozum, że są rzeczy, incydenty i ludzie, których nie możesz zmienić. Musisz zaakceptować je takimi, jakimi są.
  • Ucz się na błędach, porażkach i stratach.
  • Zachowaj otwartość na wszystko dookoła. Przydadzą Ci się proaktywność, kreatywność i odwaga.
  • Szanuj. Postrzegaj swoje życie jako delikatną tkaninę, w której wszystko, co robisz i mówisz wywołuje konsekwencje.

Wreszcie, pamiętaj, że życie nie ma z góry określonego scenariusza. To Ty i Twoja siła woli kształtujecie własne przeznaczenie. Możesz być architektem pełniejszej, piękniejszej przyszłości.

Życie to konsekwencje
To może Cię zainteresować ...
Twoje decyzje tworzą jedyny możliwy scenariusz
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Twoje decyzje tworzą jedyny możliwy scenariusz

Decyzje wpływają na okoliczności, w których żyjemy, a podejmowanie ich spokojnie i z rowagą może wnieść szczęście do codziennego życia.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.